Arbetslöshet ökar risken för självmord
Publicerat 19 januari 2022
Varje år tar cirka 1 500 personer sitt liv i Sverige. Hur stor del av dessa dödsfall som har koppling till arbetet vet man inte idag. Men i en ny kunskapssammanställning kan man se att det finns ett tydligt samband mellan suicid och att bli av med jobbet.
Det finns relativt mycket kunskap i dag om hur många personer som dör av arbetsplatsolyckor eller sjukdomar som kan kopplas till arbetsplatsen. Det är en siffra som sjunkit rejält senaste decenniet och förväntas minska ännu mer i framtiden.
Men när det kommer till självmord och försök till självmord som har koppling till arbetet är kunskapen betydlig mer knapphändig. I den kunskapssammanställning som gjorts av myndigheten för arbetsmiljökunskap (Mynak) på uppdrag av regeringen finns endast tre studier baserade på svenska förhållanden, övriga 32 studier kommer från andra länder.
– Den viktigaste förklaringen är att det är så pass ovanligt att det krävs väldigt stora material för att kunna göra statistiska beräkningar, säger Linda Magnusson Hanson, forskare vid Stockholms universitet som gjort kunskapssammanställningen tillsammans med Thomas Nessen, processledande analytiker vid Mynak. 
Arbetslöshet ökar risken
Det som förvånade henne mest är att det nästan inte finns några studier alls som tittar på självmordsförsök, vilket skulle kunna indikera att det också finns ett mörkertal.
– Men det vet vi inte med säkerhet i dag, säger Linda Magnusson Hanson.
Det tydligaste sambandet som framkom i studien var att det finns en koppling mellan suicid och arbetslöshet, ofrivillig pensionering och förlust av jobb.
– Det handlar främst om personer som har en trygg anställning men blir uppsagda, säger Linda Magnusson Hanson.
Branscher som sticker ut
Man har sett att vissa branscher har en högre självmordsstatistik än andra, till dessa hör bygg- och skogsarbetare, lantbrukare, poliser, maskinoperatörer, fartygsbesättningar, servicepersonal, städare och elektriker.
– Det som sticker ut här är att många av dessa yrken innebär en tillgång till metoder att ta sitt liv, som till exempel skjutvapen, kemikalier och mediciner. Det är också arbeten som kan vara förenade med sämre arbetsförhållanden, säger Linda Magnusson Hanson.
Man har också sett att risken för självmord är något högre för personer inom branscher med låg socioekonomisk status.
Höga krav och låg kontroll
Linda Magnusson Hanson känner inte till någon satsning för att förebygga självmord där man tagit hänsyn till faktorer som har koppling specifikt till arbetsplatsen.
– Det verkar främst ha handlat om att minska tillgången på metoder att ta sitt liv, säger hon.
En viktig sak som framkommer i hennes rapport är att det finns ett möjligt samband mellan höga psykologiska krav, spänt arbete och suicid. Det förra innebär bland annat hög tidspress och komplexitet i arbetet medan spänt arbete betyder att man har höga krav men liten möjlighet att påverka sitt arbete.
Detta är förhållanden som förekommer i hög grad i yrken inom vård och omsorg. Men höga psykologiska krav är också vanligt bland chefer och personer i ledande ställningar.
Ett syfte med kunskapssammanställningen har varit att lyfta fram insatser som kan skydda mot suicid.
– Men det har varit jättesvårt eftersom det nästan inte finns några studier alls om detta, säger Linda Magnusson Hanson och tillägger att anställningstryggheten kan vara svår att påverka eftersom den oftast hänger ihop med upp- och nedgångar i landets ekonomi.
I enstaka studier kunde man se att låg kontroll i arbetet och lågt socialt stöd ökade risken för suicid.
– Då ligger det ju nära till hands att anta att man genom att öka möjligheten till kontroll och socialt stöd minskar risken för suicid, säger Linda Magnusson Hanson.
Detta kan till exempel handla om att få möjlighet att påverka hur, när och med vem arbetet ska utföras och ha kollegor och chefer som lyssnar och bidrar med hjälp och tillgång till bra information.
Om studien
På uppdrag av regeringen har två kunskapssammanställningar gjorts om kopplingen mellan arbetsmiljö och suicid samt mellan arbetsmiljö och psykisk ohälsa. Detta är en del av en kommande nationell strategi inom psykisk hälsa och suicidprevention som sträcker sig till 2025. Uppdraget genomförs tillsammans med Socialstyrelsen, Folkhälsomyndigheten och ett flertal andra myndigheter.

Kerstin Karlsson
Mer om Psykisk hälsa
-

Kyrkoherde – ett meningsfullt men ensamt ledarskap
Psykisk hälsa Att vara kyrkoherde är ett annorlunda chefskap. Det ses som ett meningsfullt arbete samtidigt som många vittnar om mobbning och svårigheter att dra en gräns mellan jobb och privatliv. Det visar forskning från Malmö universitet.
-

Allt fler väljer AI framför mänskliga samtalspartners
AI Vissa bollar hellre sina tankar med ChatGPT än en kollega eller vän. Det är positivt att tröskeln sänks för att våga ta hjälp, enligt Per Carlbring som forskar om AI-användning i terapeutiskt syfte. Men vad händer med all information som lagras och hur påverkas våra beslut av att fråga en AI som alltid försöker vara oss till lags?
-

Lär dig reglera dina känslor på jobbet
Psykisk hälsa Att bli ledsen eller arg på jobbet är fullt mänskligt. Men det finns mycket att vinna på att utveckla sin emotionella intelligens.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Kyrkoherde – ett meningsfullt men ensamt ledarskap
Psykisk hälsa Att vara kyrkoherde är ett annorlunda chefskap. Det ses som ett meningsfullt arbete samtidigt som många vittnar om mobbning och svårigheter att dra en gräns mellan jobb och privatliv. Det visar forskning från Malmö universitet.
-

IT-bolaget som vill vara en föräldravänlig arbetsgivare
Arbetsmiljöarbete Att vara gravid är inget hinder för att gå en chefskurs och vabb är en del av vardagen. På IT-bolaget CGI ses föräldraledighet och småbarnsår inte som ett avbrott utan som en naturlig del av yrkeslivet.
-

Trygga organisationer lyckas bättre i kris
Kris Organisationer, där medarbetare har en hög tillit till varandra och till sina chefer och där stressnivå i vardagen är låg, klarar sig bättre under en kris.