
Bild: Istock
Fler arbetsgivare vill se återgång till kontoret
Publicerat 9 april 2025
Fem år efter att distansarbete blev en möjlighet för väldigt många anställda syns nu en mottrend. Allt fler arbetsgivare väljer att reglera distansarbetet eller i vissa fall kräva full kontorsnärvaro. I forskningen finns inga entydiga svar på vad som är bäst.
– Jag tror inte att vi någonsin kommer att nå konsensus vad det gäller distansarbete. Det går inte att säga om det är bra eller dåligt. Utfallen beror på flera olika faktorer som bransch, roller, arbetsuppgifter och individuella förutsättningar. Vi människor är ingen heterogen grupp, det behöver vi tänka på, säger Linda Widar doktor i arbetshälsovetenskap vid Umeå universitet.

Direkt efter pandemin sågs distans- eller hybridarbete som framtidens modell. Men på senare tid har flera stora techbolag som Amazon, Zoom, Apple och Google börjat begränsa medarbetarnas möjlighet att jobba hemifrån. Trenden, som benämns Office first, märks även i Sverige. Enligt en undersökning från Sveriges Ingenjörer uppger var fjärde av förbundets fackklubbar att det införts högre krav på kontorsnärvaro det senaste året.
Enligt en granskning från Riksrevisionen från 2023 arbetar cirka 60 procent av de statligt anställda hemifrån åtminstone någon dag i veckan. Men även här märks inskärpningar. För ett knappt år sedan beslutade Försäkringskassan att deras medarbetare måste vara på kontoret minst tre dagar i veckan.
Office first
På Aller Media med 300 anställda är det sedan årsskiftet kontoret som är utgångspunkten för allt arbete. Arbetsgivaren hänvisar till att det gynnar kreativiteten, kulturen och affärsnyttan.
– Bevarande av arbetskulturen är något som ofta åberopas när arbetsgivare argumenterar för en högre närvaro på kontoret. Det finns dock ingen forskning som styrker att kontorsnärvaro skulle vara en garant för en bättre arbetskultur. Däremot finns det studier som visar att helt distansbaserade kontor kan ha gynnsamma förutsättningar för arbetsprestation och gemenskap, förutsatt att de anställda har goda relationer och kännedom om varandras roller, arbetsuppgifter och arbetssätt, säger Linda Widar.
Chefer inte lika positiva
Hon menar att det är svårt att lyfta fram definitiva för- och nackdelar med distansarbete. Däremot är det tydligt att chefer inte är lika positiva till distansarbete som medarbetarna.
– Det hänger samman med deras olika roller och arbetsuppgifter. Chefer verkar vilja ha kvar administrativ personal och stödfunktioner på kontoret.
Linda Widar säger att medarbetare som inte ges samma möjlighet att jobba på distans som sina kollegor kan uppleva det som negativt och orättvist. Och kanske också känna sig ensamma på arbetsplatsen eftersom få är på plats.
Läs också: "Distansarbete kan bli en stressfälla"
– Oavsett vilken hållning till distansarbete som gäller i organisationen så är det viktigt att arbetsgivaren och chefen gör det tydligt för alla vad man bestämt sig för och varför, annars finns risken att beslutet blir grogrund för irritation och motsättningar.
En annan farhåga har varit att distansarbetet kan bli en kvinnofälla.
– Om det skulle vara så är svårt att säga, men i forskningen lyfts risken för att kvinnor drabbas av en ökad belastning av familje- och hushållsansvar när de arbetar hemifrån. Det gör att distansarbete kan medföra särskild stress för kvinnor.
Viktigt med tydlighet
Under pandemin kom också studier som visade att yngre upplevde distansarbete som mer negativt än äldre, mer seniora medarbetare. När många arbetar hemma blir det svårare för unga och nyanställda att få hjälp och stöd i arbetet.
– Vid distansarbete gäller det att vara särskilt noga med introduktionen av nya medarbetare, se till att de får praktiskt stöd, tydlig ansvarsbeskrivning och lär känna arbetsgruppen, säger Linda Widar.

Gerd Eriksson
Mer om Distansarbete
-
Fortsatt många jobbar hemifrån – men ”office first” trendar
Distansarbete • Dubbelt så många arbetar hemifrån nu jämfört med tiden före pandemin, enligt siffror från SCB. Men det senaste året har en viss avmattning skett.
-
Struktur viktigt när arbetet blir mer flexibelt
Digitalisering • Flexibelt arbete är här för att stanna, men utan tydliga riktlinjer och smart planering kan det lätt bli en stressfälla. En ny studie från Högskolan i Gävle visar hur arbetsgivare och medarbetare kan införa rutiner som gör att det fungerar bättre.
-
Många utmaningar med hybridarbete
Distansarbete • Ensamhet, samarbetssvårigheter samt svårigheter att skilja mellan jobb och fritid är några utmaningar med hybridarbete, enligt en ny undersökning.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Så gjorde de tågresan till en fördel i jobbet
Grön omställning • Forskare vid Uppsala universitet har hittat en metod för att kombinera tågresor med produktivt djuparbete.
-
Asbest i puts – dolt hot vid renovering
Arbetssjukdomar • Nytt fynd av asbest i puts väcker oro. Experter varnar för dolda risker vid renovering och uppmanar till noggrann provtagning i äldre byggnader.
-
Sant och falskt om mobilen
Verktyg och produkter • Ska man lägga mobilen i ris om man tappat den i vatten och är det sant att mobilen lyssnar på det du pratar om? Arbetsliv reder ut myter om mobilen – ett av våra allra mest använda arbetsverktyg.