Pris ska öka jämställdhet bland advokater
Publicerat 1 november 2016
Ett nyinstiftat pris ska driva på arbetet för jämställdhet i advokatbranschen. Det hoppas i alla fall juristen Louise Meijer, som tagit initiativ till Justitiapriset.
Kvinnorna är i majoritet på juristutbildningen och bland de nyexaminerade, så har det varit i 20 års tid. Men i advokatbyråernas ledningsgrupper dominerar fortfarande männen. Drygt 13 procent av delägarna på de stora advokatbyråerna är kvinnor, enligt en undersökning förra året (Brahe Educational Foundation). Affärsjuridikens topp är särskilt mansdominerad.
Med ett nyskapat pris – Justitiapriset – hoppas juristen Louise Meijer bidra till ökad jämställdhet i advokatbranschen. Hon tog examen 2014, har själva arbetat på en affärsjuridisk byrå och gör nu sin tingsmeritering vid Helsingborgs tingsrätt.
– Min ambition är att försöka ta branschen vidare, säger hon. De byråer som vill ha de bästa juristerna måste visa att de gör något när det gäller jämställdhet.
Tanken är att ledningen för de advokatbyråer som anmäler sig ska svara på en enkät med frågor som berör kultur, struktur och balans på arbetsplatsen. En konsultbyrå med särskild inriktning på jämställdhet och mångfald analyserar svaren och lämnar sin bedömning till en jury som utser vinnaren. Juryn består av sex yrkesverksamma jurister med gott renommé. Hela hanteringen ska vara anonym, jurymedlemmarna ska alltså inte veta vilka byråer de väljer mellan.
– Priset består av äran och de kan dessutom vinna stora rekryteringsfördelar, säger Louise Meijer. Byråerna är väl medvetna om att jämställdhet är en jätteviktig fråga. De behöver visa att de bryr sig.
Avsikten är att priset ska delas ut årligen. I första hand kommer tävlingen att riktas mot affärsjuridiska byråer. Vinnaren ska utses under våren 2017.

Margareta Edling
Mer om Jämställdhet
-

Ny global standard gör kvinnors hälsa till en arbetsmiljöfråga
Arbetsmiljöarbete Mens, klimakteriet och hormonella förändringar påverkar många kvinnors vardag men har länge varit tabubelagda ämnen på jobbet. Det ska en ny global standard för kvinnors hälsa ändra på.
-

Fler pratar om mens och klimakteriet på jobbet
Jämställdhet Bättre arbetsmiljö, lägre sjukfrånvaro och ökad produktivitet. Det är några fördelar med att göra mens- och klimakteriefrågor till en del av arbetsmiljöarbetet, enligt Josefin Persdotter och Rebecka Hallencreutz som tagit fram en forskningsbaserad handbok med konkreta tips på hur organisationer kan jobba systematiskt med frågorna.
-

För lite snack om osynligt arbete
Jämställdhet Hålla i insamlingen till kollegan som fyller år, fixa fikabröd till mötet och vattna blommorna. Så kallade osynliga arbetsuppgifter finns på alla arbetsplatser. Men det pratas alldeles för lite om dem, enligt en ny undersökning.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Kollektivavtal med åtgärder mot mobbning
Mobbning Göteborgs stad och facket har tecknat ett kollektivavtal som går längre än vad lagen kräver när det gäller att förebygga och hantera kränkande särbehandling och trakasserier på arbetsplatsen.
-

Så funkar det – skyltar på jobbet
Arbetsmiljöarbete Precis som i trafiken är skyltarna på jobbet indelade i olika kategorier. Att kunna tolka dem rätt kan vara skillnaden mellan en säker arbetsdag och en olycka.
-

Det krävs för att arbetsmiljöinsatser inte ska stanna på ritbordet
Arbetsmiljöarbete Många arbetsgivare är bra på att analysera risker i arbetsmiljön och planera för åtgärder. Men utmaningen kommer när förändringarna ska genomföras. Psykologen och forskaren Emma Cedstrand beskriver vad som krävs för att nya arbetssätt ska bli en hållbar del av vardagen.