Social förmåga lönar sig mer än intelligens
Publicerat 18 januari 2019
Arbetsmarknaden är beredd att betala bra för sociala förmågor, visar en ny studie. Sådant som ledaregenskaper, samordningsförmåga och stresstålighet ger mer i plånboken, särskilt inom privat sektor. Efterfrågan på intelligens verkar minska något.
Sociala förmågor lönar sig allt mer på jobbet, speciellt inom privat sektor, enligt en ny rapport.
– Vi ser en kraftig uppgång i löneavkastningen på sociala förmågor under den period som vi har studerat, säger Björn Öckert, professor vid IFAU, Institutet för arbetsmarknads- och utbildningspolitisk utvärdering.
Rapportförfattarna har studerat löneutvecklingen för män i åldrarna 38 - 42 under perioden 1992 - 2013. Underlaget kommer från den militära mönstringen där både kognitiva och sociala förmågor utvärderas genom intelligenstester och möte med psykologer. Männen har sedan följts genom åren och uppgifterna från mönstringen har samkörts med information från SCB om löner, yrken, bransch och företag.
Sociala förmågor värderas allt högre av arbetsgivarna, visar studien. Män som hade ledaregenskaper, var stresståliga, uthålliga, initiativrika och fungerade bra i grupp har tydligt bättre löneutveckling. Inom privat sektor har avkastningen på sociala förmågor fördubblats från 1990-talet och framåt.
Efterfrågan på sociala förmågor är särskilt stor i ledarskapsyrken.
– Vi tolkar det som att det inom vissa yrken ställs höga krav på ledarskap och samordning. Kanske för att produktionen i dag i större utsträckning ligger i olika enheter, ofta i olika länder, säger Björn Öckert. Vi ser också stora ökningar inom branscher där man gör mycket investeringar i informationsteknologi.
Exakt vad utvecklingen beror på är svårt att säga, fortsätter han. Men det är tydligt att arbetsgivarna starkt efterfrågar social kompetens.
Att vara intelligent lönar sig fortfarande på arbetsmarknaden. Avkastningen på kognitiva förmågor (intelligens) har dock minskat någon under 2000-talet.
– Avkastningen på kognitiva förmågor är fortfarande mycket god, men kognitiv förmåga verkar inte värdesättas lika högt som på 1990-talet, säger Björn Öckert. Den utvecklingen har man sett i många länder.
Forskarna sätter det i samband med den tekniska utvecklingen, och med utlokaliseringen av produktion till länder med lägre löner. Tidigare krävdes det arbetstagare med hög intelligens för att utföra vissa avancerade arbetsuppgifter. Nu har även sådana arbeten tagits över mer av datorer.
– Men uppgifter som kräver sociala förmågor är ju svårare att automatisera, säger Björn Öckert.

Margareta Edling
Mer om Kompetens
-
Mentorn – en spegel och ett bollplank
Kompetens • Inspiration, bollplank och stöd. Att ha en mentor, eller ingå i ett professionellt nätverk, kan vara bra och viktiga verktyg för en chef – inte minst för den som är ny i sin roll. Dessutom kan det minska känslan av ensamhet som lätt uppstår som chef.
-
Så kan arbetsplatsen underlätta för dyslektiker
Kompetens • Det behövs en mer inkluderande arbetsmiljö för dyslektiker i Sverige. Det anser författaren och föreläsaren Susanna Cederquist, som i sitt arbete också vill uppmärksamma dyslektikers styrkor.
-
Polarbröds ledningsgrupp tog hjälp av studenter
Chef • Polarbröds chefer tog hjälp av studenter – så tänkte de nytt kring ledarskap.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-
Hög sjukfrånvaro på första jobbet en risk
Sjukfrånvaro • Unga som har många perioder med sjukfrånvaro på sitt första jobb blir oftare långtidssjukskrivna senare i livet. Det visar en dansk forskningsstudie.
-
Samtalsmetoden som kan stärka lärarna
Arbetsmiljöarbete • Hur bemöter man en upprörd förälder eller en utåtagerande elev? Många lärare får själva försöka lista ut hur situationerna ska hanteras.
-
Damm i arbetsmiljön kan orsaka KOL
Arbetssjukdomar • Att utsättas för damm, gas och ångor på jobbet kan öka risken för att drabbas av KOL, enligt en ny forskningsrapport.