HR behöver arbetsmiljökompetens
Publicerat 27 mars 2019
Det behövs fler arbetsmiljöexperter på HR-avdelningar i kommuner och regioner. Det visar en studie av vilken betydelse HR har för det systematiska arbetsmiljöarbetet i sex kommuner och regioner.
HR- eller personalavdelningarna har ingen utpekad roll i regelverket kring arbetsmiljöarbetet utan det ska bedrivas i samverkan mellan arbetsgivare, arbetstagare och skyddsombud. Men i takt med att HR fått en allt mer styrande funktion har de också fått ett allt större inflytande i det arbetet, särskilt när det gäller organisatoriska och sociala frågor.
– HR är inne på exempelvis OSA-föreskrifterna och hur man ska arbeta med dem. Det kan väl vara bra, men risken är att man gör det till ett annat arbete än det systematiska arbetsmiljöarbetet, säger Lisa Schmidt, arbetsmiljöspecialist på Karolinska universitetssjukhuset.
Hon har tillsammans med forskare på IVL Svenska Miljöinstitutet gjort en studie om vilken betydelse HR har för det systematiska arbetsmiljöarbetet i sex kommuner och regioner.
HR-funktionens roll är bland annat att stötta chefer och medarbetare och bidra till organisationens utveckling. På deras bord ligger ofta frågor kring rekrytering, kompetensutveckling och mjuka arbetsmiljöfrågor som trivsel- och värderingsfrågor, sjukfrånvaro och rehabilitering. Däremot saknar många inom HR kunskap om riskbedömningar och systematiskt arbetsmiljöarbete, anser Lisa Schmidt.
– Det finns en risk att det blir en uppdelning; att HR håller på med de lite mjukare frågorna medan de andra traditionella arbetsmiljöfrågorna görs i linjen, i samverkan mellan chef, medarbetare och skyddsombud.
Uppdelningen i en hård och en mjuk del kan leda till att det systematiska arbetsmiljöarbetet splittras och att saker inte blir gjorda för att det finns en osäkerhet om vem som ansvar för vad, anser Lisa Schmidt. Varför det har blivit så just inom den offentliga sektorn är oklart, men på stora, traditionella industriföretag fungerar det ofta annorlunda.
– På många ställen ligger arbetsmiljöfrågorna inte under HR utan de ligger mer i en produktionsprocess tillsammans med kvalitet och miljöfrågor. Det är övergripande frågor i verksamheten.
För att kunna hantera olika arbetsmiljöfrågor behöver HR-avdelningarna ha medarbetare som är specialiserade mot arbetsmiljö, precis som det finns de som är inriktade på rekrytering och rehabilitering, anser Lisa Schmidt.
– Jag tror att i grunden behöver de som utbildar sig i personalfrågor mycket mer kunskap och insikt i vad arbetsmiljöarbete faktiskt innebär, hur det ska bedrivas och hur man som HR bäst kan stötta cheferna, säger hon.

Krister Zeidler
Mer om Arbetsmiljöarbete
-
Så vet du om du gör tillräckligt för en säker arbetsmiljö
Arbetsmiljöarbete Hur vet man som arbetsgivare om man lever upp till arbetsmiljökraven? Vad menas med tillräcklig kunskap för att kunna jobba säkert och hur uppfyller man lagkravet om dokumentation? Arbetsliv bad en arbetsmiljöforskare och en sakkunnig på Arbetsmiljöverket att förtydliga kraven i föreskrifterna.
-
Många brister i användningen av fallskydd
Skyddsutrustning Vid arbete på hög höjd ska arbetsgivaren i första hand se till att det finns gemensamma, fasta fallskydd som skyddsräcken och nät. Men många hoppar över det och går direkt på selar och annan personlig skyddsutrustning. Det visar en nationell inspektionsinsats som Arbetsmiljöverket nyligen genomfört.
-
Så räddar ni det viktigaste när katastrofen är ett faktum
Kris Oavsett hur mycket ett företag satsar på förebyggande arbete inför en olycka händer ibland det som inte får hända. Men genom att på förhand fundera över vad som är mest värt att rädda vid en brand eller en översvämning behöver konsekvenserna inte bli lika stora.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-
Det krävs för en lyckad AI-satsning
AI Den nya AI-kollegan som skulle avlasta personalen på försäkringsbolaget skapade snabbt frustration bland de anställda. Vad krävs för att den nya tekniken ska bli en hjälp och inte en stjälp?
-
Kvinnors risk för skador underskattas
Ergonomi Kvinnor använder mer muskelkraft än män vid handintensivt arbete, men det märks inte alltid i riskbedömningar.
-
Efter semestern – så kan chefen fånga upp riskbruk
Alkohol och droger Chefer med kunskap om alkoholfrågor är mer benägna att se signaler på riskbruk och fånga upp medarbetare tidigt enligt en ny studie.