Många ledningsgrupper brister i IT-kompetens
Publicerat 4 september 2017
Mer än varannan IT-chef tycker att ledningsgruppen brister i kompetens när det gäller IT-frågor. Det visar en Sifo-undersökning där 400 svenska IT-chefer deltagit.
– Undersökningen visar på många utmaningar, men de organisatoriska är kanske de allvarligaste. Det är i ledningsgruppen de största IT-investeringarna avgörs, och finns inte tillräcklig kunskap i rummet när beslut tas kan detta självklart få dramatiska konsekvenser, säger Mikael Westerlund, IT-chef på IP-Only till VD-tidningen.
Mer än varannan IT-chef uppger att de lägger för lite tid på framtidsfrågor och strategiska frågor. Mycket tid går istället åt till brandutryckningar som att starta om servrar och felsöka system.
Störningar och oplanerade driftsavbrott leder till tapp i produktiviteten på företaget. Sju av tio organisationer uppger att den senaste incidenten ledde till både produktionsbortfall och ökade kostnader. Dåliga IT-lösningar minskar också trivseln och leder till negativ stress i arbetet, enligt undersökningen.
Om undersökningen
Det är fiberoperatören IP-Only som beställt undersökningen där 400 IT-chefer från både privat och offentlig sektor deltagit.

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om IT
-
Utbildning rustar medarbetarna mot cyberattacker
Säkerhet • Cyberattacker mot företag blir allt vanligare och AI-teknik gör dem både mer sofistikerade och svårare att upptäcka.
-
Teknikstrul på videomöten irriterar
Möten • Det nya arbetslivet med ökat distansarbete har lett till en ny typ av teknikproblem. Videomötesteknik som krånglar och kollegor som inte kan hantera den nya tekniken är stora irritationsmoment på jobbet. Det visar en undersökning där svenska anställda fått frågor om teknikstrul.
-
Cyberkriminalitet har blivit en miljardindustri
IT • Den typ av ransomeware-attack som drabbat Tietoevry och dess kunder har ökat kraftigt de senaste åren och cyberkriminalitet är i dag en industri som omsätter flera miljarder kronor. Men det går att minska riskerna för att bli drabbad, enligt Nina Jelver, säkerhetschef på Svensk Handel.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Utbildning rustar medarbetarna mot cyberattacker
Säkerhet • Cyberattacker mot företag blir allt vanligare och AI-teknik gör dem både mer sofistikerade och svårare att upptäcka.
-
Lärare upplever större utsatthet än tidigare
Hot och våld • Lärare är en utsatt yrkesgrupp när det gäller allvarliga arbetsolyckor till följd av hot och våld. Att bli slagen eller sparkad när man försöker avvärja bråk mellan två elever eller att få tinnitus av höga skrik är vanliga orsaker till olycksfall, enligt statistik från Afa Försäkring.
-
Stress oroar mer än AI
Psykisk hälsa • Trots alla rapporter om yrken och arbetsuppgifter som förväntas ersättas av AI är det inte det som väcker mest oro inför framtiden. Stress och att inte få ihop sin vardag är det som oroar svenskarna mest, enligt en ny undersökning från försäkringsbolaget Bliwa.