Flexibelt jobb motverkar deltidsfällan
Publicerad 20 september 2016
Flexibla arbetstider är en populär jobbförmån bland unga akademiker enligt flera undersökningar. För småbarnsföräldrar kan det vara ett sätt att slippa gå ner i arbetstid.
Rekryterings- och bemanningsföretaget Academic Work har frågat drygt 7 000 unga akademiker vad de efterlyser hos en arbetsgivare. Nytt på årets tio-i-topp-lista är flexibla arbetstider och geografisk närhet till hemmet.
Att många yngre akademiker vill kunna bestämma själva var och när de jobbar bekräftas även av en undersökning som fackförbundet Jusek har gjort bland 1 000 av sina medlemmar. Cirka 80 procent av medlemmarna säger att det är viktigt att ha flexibla arbetstider samt att kunna jobba från annan plats. Särskilt viktigt verkar det vara för kvinnor med små barn. Sex av tio kvinnor som har barn säger att de skulle tvingas gå ner i arbetstid om de inte hade möjligheten att jobba flexibelt.
– Många kvinnor med barn upplever flexibla arbetstider som en förutsättning för att kunna arbeta heltid. Att slippa gå ner i arbetstid ökar den ekonomiska friheten för den enskilda individen. Dock kvarstår grundproblemet att kvinnor ofta dubbelarbetar genom att de tar huvudansvar för hem och familj, säger Juseks ordförande Sofia Larsen i en kommentar.
Av de som jobbar flexibelt uppger 32 procent att de har en allt för hög arbetsbelastning jämfört med 25 procent av de som inte jobbar flexibelt. Det flexibla arbetslivet kräver ett chefs- och ledarskap som sätter tydliga gränser för arbetet skriver Jusek i sin rapport.
Val av arbetsgivare
- Trevliga kollegor och bra stämning, 61 %
- Goda utvecklingsmöjligheter, 57 %
- Bra chef/ledarskap, 53 %
- Bra lön och förmåner, 53 %
- Bra arbetsmiljö, 45 %
- Utmanande arbetsuppgifter, 41 %
- Trygga anställningsvillkor, 40 %
- Geografiskt läge/närhet till hemmet, 33 %
- Eget ansvar/egna beslut, 31 %
- Flexibel arbetstid, 29 %
(Resultaten bygger på svar från unga akademiker i södra Sverige och redovisas i rapporten "Young Professional Attraction Index" gjord av TNS Sifo på uppdrag av Academic Work)

Marianne Zetterblom
Läs fler artiklar av Marianne Zetterblom
Mer om Arbetstid
-

Stor studie av arbetstidsförkortning
Arbetstid I en norsk-svensk studie har elva arbetsplatser testat kortare arbetsvecka i ett halvår. Deltagarna rapporterar bättre mående och produktivitet, men forskarna efterlyser fler studier.
-

Så styr du upp din arbetsdag
Stress Chefens arbetsdag är fylld av stress. Men det finns knep att ta till för att få en mer balanserad vardag.
-

Struktur viktigt när arbetet blir mer flexibelt
Digitalisering Flexibelt arbete är här för att stanna, men utan tydliga riktlinjer och smart planering kan det lätt bli en stressfälla. En ny studie från Högskolan i Gävle visar hur arbetsgivare och medarbetare kan införa rutiner som gör att det fungerar bättre.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

När barnets skolfrånvaro påverkar jobbet
Arbetsmiljöarbete Föräldrar till hemmasittande barn med omfattande frånvaro från skolan tvingas ofta gå ner i arbetstid – och en del blir sjukskrivna. För arbetsgivaren kan flexibilitet vara avgörande för att medarbetaren ska kunna fortsätta jobba.
-

Uppsagd – så tog jag mig vidare
Så gjorde vi Att bli uppsagd från jobbet kan vända tillvaron upp och ner. Men det kan också bli början på något nytt. En ekonom, en säljare och en busschaufför berättar om vägen tillbaka och en expert från Trygghetsrådet ger råd om vad arbetsgivaren ska tänka på.
-

”Vi lever här tillsammans”
Bildreportaget På Källunda Gård är ekologiskt lantbruk inte bara ett sätt att odla. Det är ett sätt att leva, där djur, jord och människor ingår i samma kretslopp och där bondens viktigaste uppgift är att förvalta det som ska leva vidare.