Han blir Sveriges första professor i HR
Publicerat 12 februari 2020
Vad kännetecknar attraktiva arbetsgivare som är bra på att utveckla och engagera sina medarbetare? Det är ett forskningsområde som Stefan Tengblad, Sveriges första professor i Human Resource Management, vill satsa på.
Inrättandet av en professur inom Human Resource Management, HRM, har varit på gång länge, men det är först nu som det blivit verklighet. Professuren är förlagd vid Centrum för Global HRM vid Göteborgs universitet. Syftet är bland annat att samordna den forskning som bedrivs inom området på universitetet och som är uppdelad på olika institutioner.
– Det interna arbetet blir bland annat att samla de här forskarna så att de känner att de ingår i en gemensam forskningsmiljö. Det återstår mycket arbete med att åstadkomma detta, säger Stefan Tengblad.
Han vill även utveckla två forskningsinriktningar på centret. Den ena handlar om personalstrategi och hur man ska vara som arbetsgivare för att attrahera och utveckla medarbetare och få dem involverade i verksamheten.
– Det andra området är hur HR-arbetet ser ut och utvecklas kopplat till lite olika aspekter. Det gäller till exempel sådana begrepp som agilitet och vi har även digitaliseringen kopplat till HR som kan påverka yrkesrollen. Sedan ska vi också titta på hur HR kan bidra till att skapa ett hållbart arbetsliv och hur HR kan bidra till innovation, förändring och omställning, säger Stefan Tengblad.
Förhoppningen är att kunna anställa fyra doktorander under innevarande år som kan forska kring de här frågorna.
Personaladministration har traditionellt handlat mycket om rekrytering, lönesättning, kompetensutveckling och personalvård. Men utvecklingen inom HR har gått mot att jobba mer strategiskt med de mänskliga resurserna i en organisation.
– Det har blivit en professionalisering av yrkesrollen med en gemensam kunskapsbas och ett större fokus på organisationsperspektivet och hur man kan använda personalen för att utveckla organisationen, säger Stefan Tengblad.
Det har gjort att personalfunktionen numera ofta sitter med i ledningsgrupper och har kommit närmare de strategiska processerna i utvecklingsarbetet. Samtidigt har en del uppgifter tagits över av chefer, som till exempel att hålla utvecklingssamtal, sätta lön och följa upp arbetsprestationer.

Krister Zeidler
Mer om Arbetsmiljöarbete
-

När sjukfrånvaron blir en varningsklocka
Chef Vad kan chefer göra för att upptäcka ohälsa i tid? Genom att följa upp frånvaro, reagera på nya beteendemönster och fråga hur medarbetare mår går det att bryta mönster – innan ohälsan leder till sjukskrivning.
-

Så säger lagen om toaletter på jobbet
Arbetsmiljöarbete Hur många toaletter ska det finnas på en arbetsplats och är det ok att låta kunder använda personaltoan? Arbetsliv bad Ewa Krynicka Storskog, arkitekt och handläggare på Arbetsmiljöverket reda ut vilka regelverk och föreskrifter som finns för toaletter på jobbet.
-

Kyrkoherde – ett meningsfullt men ensamt ledarskap
Psykisk hälsa Att vara kyrkoherde är ett annorlunda chefskap. Det ses som ett meningsfullt arbete samtidigt som många vittnar om mobbning och svårigheter att dra en gräns mellan jobb och privatliv. Det visar forskning från Malmö universitet.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Ledarskap
-

När sjukfrånvaron blir en varningsklocka
Chef Vad kan chefer göra för att upptäcka ohälsa i tid? Genom att följa upp frånvaro, reagera på nya beteendemönster och fråga hur medarbetare mår går det att bryta mönster – innan ohälsan leder till sjukskrivning.
-

Tips för roligare och mer effektiva möten
Möten Hur gör du för att undvika slentrian i möten och få medarbetarna mer engagerade? Mötesexperten Lasse Frisk delar med sig av sina bästa tips.
-

Minska risken för felrekrytering
Chef Rekrytering är en stor och viktig del av chefens jobb. Men det kan också skapa stress. Här är några råd för att göra processen lite lättare.