Pappersarbete minskar arbetsglädjen
Publicerat 20 mars 2017
Allt för mycket pappersarbete och administration leder inte bara till minskad arbetsglädje utan också till att vissa yrkesgrupper riskerar att tappa kunskap. Det visar en studie från Linnéuniversitetet.
De tre forskarna bakom studien har intervjuat lärare, socionomer och revisorer med lång yrkeserfarenhet. Resultaten visar att styrningen via dokument och kravet på dokumentation påverkar yrkesgruppernas möjlighet att utveckla expertkunskap och professionalism.
– Det gäller dels kännarskapet – förmågan att kunna känna igen och känna av en situation, sådant som man utvecklar efter ett antal år i yrket som någon slags beprövad erfarenhet, säger Joakim Krantz, lektor i pedagogik vid Linnéuniversitet.
Men det gäller också engagemanget i arbetet och framför allt lärarna och revisorerna tycker att arbetet har blivit tråkigare. De upplever att jobbet var mer kreativt och spontant förr och att de hade större handlingsfrihet.
– Lärarna klagar över att det blir mycket instrumentellt med fokus på resultat och betyg. Man jobbar mindre kollegialt än tidigare då man jobbade tillsammans i teman och projekt.
Förmågan att utvärdera sitt arbete och själv avgöra när man gjort ett bra jobb minskar också med styrningen.
– Kvalitetskriterierna inom New Public Management stämmer inte alltid överens med det som de professionella tycker är viktigt. Men det är inte alltid man får avgöra vad som är kvalitet utan det sker en beteendestyrning mot dokumenten och vad de står för, säger Joakim Krantz.
Många anser att styrningen gör att det blir mindre tid för själva kärnverksamheten och att kvaliteten i arbetet påverkas. En del tycker att styrningen är rent kontraproduktiv. Samtidigt lanseras New Public Management som ett verktyg för att skapa bättre kvalitet och effektivitet.
Till det positiva med styrningen hör att den kan tydliggöra saker och skapa en större rättssäkerhet. Lärarna tycker att det kan vara bra att ha dokumentationen eftersom det gör att man har ryggen fri om man blir kritiserad.
– Det blir en slags beskyddarstrategi. Det kan vara positivt att ha dokumenten när man träffa föräldrar i utvecklingssamtal och argumentera varför man har satt ett visst betyg.
Studien ingår i ett forskningsprojekt finansierat av FAS och resultaten redovisas i en boken "Frihet under ansvar eller ansvar under tillsyn?".

Krister Zeidler
Mer om Kompetens
-

Minska risken för felrekrytering
Chef Rekrytering är en stor och viktig del av chefens jobb. Men det kan också skapa stress. Här är några råd för att göra processen lite lättare.
-

Mentorn – en spegel och ett bollplank
Kompetens Inspiration, bollplank och stöd. Att ha en mentor, eller ingå i ett professionellt nätverk, kan vara bra och viktiga verktyg för en chef – inte minst för den som är ny i sin roll. Dessutom kan det minska känslan av ensamhet som lätt uppstår som chef.
-

Så kan arbetsplatsen underlätta för dyslektiker
Kompetens Det behövs en mer inkluderande arbetsmiljö för dyslektiker i Sverige. Det anser författaren och föreläsaren Susanna Cederquist, som i sitt arbete också vill uppmärksamma dyslektikers styrkor.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-

Otydlig ledning ökar risken för mobbning mot chefer
Mobbning Risken för mobbning på jobbet ökar om ledningen inte är aktiv och närvarande. Särskilt hårt drabbade blir de chefer som är närmast medarbetarna, visar en ny studie.
-
Samverkan nyckeln till att klara kriser
Samverkan God samverkan mellan fack och arbetsgivare gör att företag blir bättre på att improvisera och hålla verksamheten i gång under kriser och snabba omställningar. Det visar forskning vid RISE och Linköpings universitet. Under pandemin räddade det hela verksamheter från att stanna upp.
-
Ny forskning om hur hjärnan belastas på jobbet
Arbetsmiljöarbete En ny rapport från Myndigheten för arbetsmiljökunskap belyser hur arbetsmiljön påverkar vår mentala ork.