Översättningar görs automatiskt av Google Translate och Prevent ansvarar inte för att de är korrekta.

Tidigare stipendiater

34 personer har tagit emot Prevents arbetsmiljöstipendium. Dessutom har nio hedersomnämnanden delats ut.

2018

Eive Andersson, produktionschef på DAVA Foods i Skara.

Lottie Cronestrand, utrikesreporter och huvudskyddsombud på TV4/Broadcasting i Stockholm.

2017

Caroline Ekblom, ekonomi- och HR-chef i Västerås.

Britt-Marie Söderberg, huvudskyddsombud i Finspång.

2016

Liselotte Valtersson, huvudskyddsombud på Offect AB i Tibro.

Christopher Malmqvist, produktionsledare på HK Scan i Halmstad.

Hedersomnämnade 2016

Sara Westholm på Hästnäringens Nationella Stiftelse.

2014

Jan Bylund, huvudskyddsombud och regionalt skyddsombud, CA Östbergs Fläkt AB, Avesta.
Ulrika Hjelmberg, arbetsmiljösamordnare, Volvo Group Trucks Technology, Göteborg. 

Hedersomnämnande 2014

Kalle Persson, verksamhetschef, Oceanfilm AB, Stockholm.

2012

Sara Nordman, skyddsombud på fiskodlingsföretaget Svensk Fjällröding, Landösjön, Jämtland.
Mikael Bertilsson, huvudskyddsombud på Abetong i Varberg.

Hedersomnämnanden 2012

Mats Palm, huvudskyddsombud på TA Hydronics i Annelund i Västergötland och regionalt skyddsombud för IF Metall.

2010

Andreas Gill, arbetsledare, Inspira bevakning, Stockholm.

Hedersomnämnanden 2010

Anna Lindblom, kvalitets- och miljösamordnare, Edita Västra Aros AB, Västerås.
Joakim Gustavsson, skyddsombud, ABB Figeholm, Oskarshamn.

2008

Lars-Ola Särkimukka, arbetsmiljöutvecklare, LKAB, Kiruna

Hedersomnämnanden 2008

Christina Yderstöm, SHE-coordinator, Astra Zeneca, Södertälje.
Jan Andersson, klubbordförande, SCA Packaging Display AB, Norrköping.

2007

Bengt-Åke Sjöström, huvudskyddsombud, MacGregor Cranes, Örnsköldsvik.

2006

Patricia Premate, miljö-, arbetsmiljö- och kvalitetsansvarig, NCC Construction Syd, Malmö.

2005

Per-Eric Deckert, vice huvudskyddsombud, Orrefors Kosta Boda.

2004

Jerker Höglund, platschef, ABB Nordkomponent, Sollefteå.
Dan Skarpsjö, miljö- och kvalitetsansvarig, Luna AB, Alingsås.

2003

Christer Widholm, egenföretagare, Mac Ripper.
Kristina Alsér, VD, Mercatus Engineering.

2002

Göran Henriksson, VD.
Ingmar Reslegård, skyddsombud Östersunds-Posten, Östersund.

2001

Agne Dahlkvist, regionalt skyddsombud Stocka Industries AB, Stockamöllan.

Hedersomnämnanden 2001

Stefan Johansson, huvudskyddsombud KUBAL, Sundsvall.
Tonny Johansson, personalchef Volvo Lastvagnar AB, Göteborg.

2000

Roland Carlsson, huvudskyddsombud, EKA Chemicals, Bohus.

1999

Siv Persson, skyddsingenjör, Volvo Lastvagnar Komponenter AB, Skövde.

1998

Torbjörn Svensson, huvudskyddsombud, Nolato Sunnex AB, Sunne.

Håkan Petersson, regionalt skyddsombud, Sandå Måleri, Jönköping.

1997

Bo Stenberg, byggnadsarbetare, huvudskyddsombud Boliden Mineral AB, Kristineberg.

John Olof Eriksson, huvudskyddsombud Stora Gruvön, Grums.

1996

Rolf Dahlström, virkesmätare, huvudskyddsombud Virkesmätningsföreningen Syd, Jönköping.

Awiwa Keller, arbetsmarknadsreporter, huvudskyddsombud Dagens Nyheter, Stockholm.

1995

Michael Themptander, flygplanslastare, huvudskyddsombud SAS Arlanda, Stockholm.

Margareta Larsson, arbetsmiljöansvarig på koncernnivå Tvättman Textil Service, Uddevalla.

1994

Bo Göransson, fackligt aktiv inom Sif, projektledare,Västerås Stads Kraftvärmeverk AB, Västerås.

Eivor Söderberg, restaurangchef Hotel Scheele, Köping.