Många ledningsgrupper brister i IT-kompetens
Publicerad 4 september 2017
Mer än varannan IT-chef tycker att ledningsgruppen brister i kompetens när det gäller IT-frågor. Det visar en Sifo-undersökning där 400 svenska IT-chefer deltagit.
– Undersökningen visar på många utmaningar, men de organisatoriska är kanske de allvarligaste. Det är i ledningsgruppen de största IT-investeringarna avgörs, och finns inte tillräcklig kunskap i rummet när beslut tas kan detta självklart få dramatiska konsekvenser, säger Mikael Westerlund, IT-chef på IP-Only till VD-tidningen.
Mer än varannan IT-chef uppger att de lägger för lite tid på framtidsfrågor och strategiska frågor. Mycket tid går istället åt till brandutryckningar som att starta om servrar och felsöka system.
Störningar och oplanerade driftsavbrott leder till tapp i produktiviteten på företaget. Sju av tio organisationer uppger att den senaste incidenten ledde till både produktionsbortfall och ökade kostnader. Dåliga IT-lösningar minskar också trivseln och leder till negativ stress i arbetet, enligt undersökningen.
Om undersökningen
Det är fiberoperatören IP-Only som beställt undersökningen där 400 IT-chefer från både privat och offentlig sektor deltagit.

Marianne Zetterblom
Läs fler artiklar av Marianne Zetterblom
Mer om IT
-

Cyberattacker mot svenska företag ökar
IT I januari ökade cyberattackerna mot svenska verksamheter med 39 procent jämfört med i fjol, enligt en ny rapport. Att Sverige har en så kraftigt digitaliserad offentlig sektor gör oss till ett attraktivt mål där stöld av känsliga personuppgifter används som utpressning.
-

Utbildning rustar medarbetarna mot cyberattacker
Säkerhet Cyberattacker mot företag blir allt vanligare och AI-teknik gör dem både mer sofistikerade och svårare att upptäcka.
-
Teknikstrul på videomöten irriterar
Möten Det nya arbetslivet med ökat distansarbete har lett till en ny typ av teknikproblem. Videomötesteknik som krånglar och kollegor som inte kan hantera den nya tekniken är stora irritationsmoment på jobbet. Det visar en undersökning där svenska anställda fått frågor om teknikstrul.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

När barnets skolfrånvaro påverkar jobbet
Arbetsmiljöarbete Föräldrar till hemmasittande barn med omfattande frånvaro från skolan tvingas ofta gå ner i arbetstid – och en del blir sjukskrivna. För arbetsgivaren kan flexibilitet vara avgörande för att medarbetaren ska kunna fortsätta jobba.
-

Uppsagd – så tog jag mig vidare
Så gjorde vi Att bli uppsagd från jobbet kan vända tillvaron upp och ner. Men det kan också bli början på något nytt. En ekonom, en säljare och en busschaufför berättar om vägen tillbaka och en expert från Trygghetsrådet ger råd om vad arbetsgivaren ska tänka på.
-

”Vi lever här tillsammans”
Bildreportaget På Källunda Gård är ekologiskt lantbruk inte bara ett sätt att odla. Det är ett sätt att leva, där djur, jord och människor ingår i samma kretslopp och där bondens viktigaste uppgift är att förvalta det som ska leva vidare.