
Bild: Istock
Så slår energikrisen mot industrin
Publicerat 20 oktober 2022
Inställd produktion, varsel och nedläggningar. De rekordhöga energipriserna slår hårt mot den energiberoende industrin – och kan leda till nya arbetsmiljörisker.
Energipriserna har ökat med flera hundra procent och dragit åt svångremmen för både hushåll och företag, inte minst inom den så energiberoende industrin som sett sina energikostnader öka dramatiskt den senaste tiden.
– Energikrisen har redan fått väldigt stora konsekvenser inom industrin, som förbrukar stora mängder el i sin produktion. Det skär i marginalerna och kan till och med göra att man går back när man producerar, säger Per Widolf, förhandlingschef på Industriarbetsgivarna.
Industriarbetsgivarna företräder arbetsgivare inom stål-, metall-, gruv-, massa-, pappers-, sågverks-, byggnadsämnesindustrin samt svetsmekanisk industri. Förutsättningarna i branschen väldigt olika ut beroende vilket elprisområde företagen ligger i och hur man får sin el, men många aktörer har redan behövt styra om sin produktion på grund av de höga elpriserna.
– Man tittar på hur man kan effektivisera sin verksamhet, till exempel genom att styra om produktionen till tider då elen är billigare, säger Per Widolf.
Svårt att styra om produktionen
Men möjligheten att styra om produktionen är begränsad. Många industriföretag producerar dygnet runt, året runt. Vissa har därför i stället tvingats stänga ner produktion under vissa perioder för att det helt enkelt är för dyrt att producera då, säger Per Widolf.
– Det är inte hållbart över tid. Det påverkar så klart bemanningen och vi har exempel på företag som har behövt lägga ner. Vi ser ingen varselvåg ännu men en sådan våg brukar börjar med att varsel sker på enstaka platser, och det ser vi nu. Vi är bekymrade över den närmsta framtiden.
När produktionen läggs om kan det leda till nya arbetstider för bolagens anställda. Samtalen till Industriarbetsgivarna om frågor som rör arbetstidsförläggning och bemanning från arbetsgivare har ökat dramatiskt efter sommaren, enligt Per Widolf. Även möjligheten att ställa om till korttidsarbete har börjat diskuteras allt mer i branschen.
Nya risker kan uppstå
Risken för olyckor är större inom industrin än i många andra branscher och säkerhetsarbetet är därför en högprioriterad fråga. Per Widolf ser inte att den prioriteringen kommer att påverkas av det besvärliga ekonomiska läget, däremot kan nya risker uppstå på arbetsplatserna.
– Arbetsuppgifter som man inte gör i normal drift är alltid lite mer riskabla. Om du startar om och stänger ner produktionen så skulle det kunna innebära fler riskmoment, eftersom man inte jobbar så normalt sätt. Men det systematiska arbetsmiljöarbetet kommer man inte att tumma på, säger Per Widolf.

Katharina Hedström
Mer om Arbetsmiljöarbete
-

Mest läst i år
Arbetsmiljöarbete En av årets mest lästa artiklar handlade om arkeologernas spännande arbete vid utgrävningarna där den nya Ostlänken ska dras fram.
-

Det händer inom arbetsmiljö 2026
Arbetsmiljöarbete Nytt år och nya tag även när det gäller lagar och regler. Här är några förändringar inom arbetsmiljöområdet 2026.
-

Så väcktes mitt intresse för arbetsmiljö
Så gjorde vi Engagemanget för arbetsmiljö kan väckas på många olika sätt. Här berättar en produktionschef, en arbetsmiljöingenjör och två skyddsombud om vad som fick dem att intressera sig för arbetsmiljöfrågor.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Mest läst i år
Arbetsmiljöarbete En av årets mest lästa artiklar handlade om arkeologernas spännande arbete vid utgrävningarna där den nya Ostlänken ska dras fram.
-

Säkerheten går först för prisat skyddsombud
Uppdrag Skyddsombudet Ulrich Höntzsch kör tunga lastbilsekipage i krävande vinterförhållanden. Ett arbete där säkerheten måste ha högsta prioritet.
-

"Det gäller att behålla kylan hela vägen"
Bildreportaget Luleå ena dagen och Göteborg nästa. Som hockeydomare befinner man sig ständigt på bortaplan. På isen krävs hökblick, sekundsnabba beslut och förmågan att behålla kylan när det hettar till. Varje domslut granskas av kritiska åskådare både på plats och hemma i tv-soffan. – Vi måste behandla varje match som att det är en VM-final, säger SHL-domaren Mikael Holm.