
Bild: Martin Thyr
Därför satsar JM på menssäkring
Publicerat 5 oktober 2022
På byggföretaget JM behöver ingen medarbetare längre oroa sig över att ha glömt att ta med mensskydd till jobbet. Här finns numera gratis mensskydd på toaletten på alla arbetsplatser, både byggen och kontor.
Fler artiklar ur artikelserien om mens på jobbet:
– Det är inte en dag för tidigt och egentligen konstigt att det inte har gjorts långt tidigare för det är ju en självklarhet. Men det är jättebra att vi har gjort detta nu. Som kvinna ska du känna dig trygg på din arbetsplats och inte behöva oroa dig över om du råkat glömma mensskydd hemma, säger Jonatan Sundelin, som är Byggnads huvudskyddsombud på JM.
Det hela började med ett förbättringsförslag från en medarbetare.
– På JM arbetar vi med löpande förbättringar bland annat via förslag från våra medarbetare. Vi får årligen in flera hundra förbättringsförslag och mer än hälften av dem blir godkända och går vidare. Boxarna med mensskydd är just ett sådant medarbetarförslag, säger Elin Hedlund, produktionschef för region stad på JM.
Att erbjuda sin personal gratis och lättillgängliga mensskydd är ett litet men viktigt steg i att skapa en mer inkluderande arbetsplats, menar Elin Hedlund.
– Vi vill göra det så enkelt som möjligt att vara på våra arbetsplatser, oavsett vilket kön du har.
Boxar med mensskydd
Rent konkret jobbar JM tillsammans med företaget Menssäkrad, som står för leveranser av mensskydd, boxar och klistermärken att sätta upp på toaletterna så att det tydligt framgår vilka av dem som har mensskydd.
– I våra byggbodar finns det oftast två tre toaletter uppställda bredvid av varandra. Minst en av dem ska ha en mensskyddsbox som är tydligt märkt, men även fräscha handfat, bra papperskorgar och tvål, säger Elin Hedlund.
Städbolaget fyller på boxarna
Påfyllningen av boxarna sköter städbolagen som JM anlitar för bod- och kontorsstädning och mensskydden kommer löpande från företaget Menssäkrad, där JM har en prenumeration.
– Det är väldigt enkelt och ingen av oss på JM får något merjobb eftersom städbolaget sköter påfyllnaden. Så det är en väldigt liten insats som kan göra stor skillnad för den enskilda medarbetaren, konstaterar Elin Hedlund.
Inkluderande insats
Hon får medhåll av huvudskyddsombudet Jonatan Sundelin som menar att hela branschen vinner på att företaget tänker på dessa frågor.
– Jämställdhet och mångfald är en viktig fråga och byggbranschen är fortfarande mansdominerad. Detta är ett sätt att få till en förändring och komma vidare i arbetet med inkludering, oavsett kön.
Tror du till och med att ett sånt här initiativ kan påverka fler kvinnor att söka sig till byggbranschen?
– Ja, till viss del. Det visar ju att vi är på väg åt rätt håll, även om det finns mycket mer kvar att göra.

Karin Cedronius
Mer om Arbetsmiljöarbete
-
Historiska fynd där järnvägen ska byggas
Arbetsmiljöarbete Vid Ostlänkens arkeologiska utgrävning norr om Vagnhärad pågår ett mödosamt och fascinerande arbete. Här, där en framtida järnväg ska dras, gräver arkeologerna fram historien – sten för sten.
-
Så blir du en bättre förhandlare
Arbetsmiljöarbete Förhandlingar är en del av vardagen. Men hur blir man egentligen bättre på att få igenom det man vill utan att relationerna tar skada?
-
Ny global standard gör kvinnors hälsa till en arbetsmiljöfråga
Arbetsmiljöarbete Mens, klimakteriet och hormonella förändringar påverkar många kvinnors vardag men har länge varit tabubelagda ämnen på jobbet. Det ska en ny global standard för kvinnors hälsa ändra på.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Historiska fynd där järnvägen ska byggas
Arbetsmiljöarbete Vid Ostlänkens arkeologiska utgrävning norr om Vagnhärad pågår ett mödosamt och fascinerande arbete. Här, där en framtida järnväg ska dras, gräver arkeologerna fram historien – sten för sten.
-
”Jag skötte alltid mitt jobb och ingen anade något”
Psykisk hälsa Spelmissbruk på jobbet. Det börjar ofta som ett oskyldigt nöje, men kan snabbt eskalera till ett beroende. Med några klick i mobilen är casinon och betting alltid nära till hands, även på jobbet. Arbetsliv har träffat projektledaren Peter Urelid som dolde sitt spelberoende i flera år – tills bubblan sprack.
-
”Jag vill göra skillnad för mina kollegor”
Uppdrag Under sina snart 20 år som lärare har Lotta Stare sett arbetsmiljön i skolan förändras. Det är större klasser och mindre tid för förberedelser samtidigt som hot och våld blivit en ständigt aktuell fråga.