
Bild: Chris Montgomery/Unsplash
Coronakrisen ur ett chefsperspektiv
Publicerat 4 september 2020
Att leda på distans är en av de svåraste utmaningarna för svenska chefer under coronakrisen. Samtidigt har krisen fört med sig en mer positiv syn på digital utveckling, enligt två olika undersökningar från Ledarna.
Hälften av alla chefer inom samhällsbyggnads-sektorn uppger att coronakrisen förändrat verksamheten. Det visar en färsk Novusundersökning som gjorts på uppdrag av Byggcheferna – en branschförening inom Ledarna.
Fyra av tio chefer svarar att det svåraste har varit hanteringen av digitala hjälpmedel och att det inte går att träffa sina medarbetare på fysiska möten, enligt undersökningen. Men trots det ser var femte chef också möjligheter med krisen. Till exempel att digitaliseringen lett till effektivare möten och färre resor.
– Det finns också chefer som vittnar om att deras ledarskap förbättrats och relationer stärkts. Man har tvingats bli tydlig, följa upp individuellt med medarbetarna och oro för virus har gjort människor mer måna om varandra, säger Kajsa Hessel, ordförande i Byggcheferna.
I juli gjorde Ledarna en bredare undersökning där de frågade chefer i alla branscher hur de påverkats av coronakrisen. Där framkom att sex av tio av cheferna har en mer positiv inställning till sin verksamhets digitala utveckling än innan krisen. Men även i denna undersökning framkom att ledarskap på distans upplevs som svårt.
– Ett exempel är att det är mycket tuffare att hålla svåra samtal digitalt. Även att stötta oroliga medarbetare är svårare och det chefen behöver kompetensutvecklas i nu, är hur man leder på distans samt krishantering, säger Andreas Miller, förbundsordförande i Ledarna.

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om Distansarbete
-

Fler personer med funktionsnedsättning i arbete
Distansarbete En ny rapport visar att ökade möjligheter att jobba på distans har gjort att fler med funktionsnedsättning kunnat börja arbeta eller behåll sina jobb.
-

Låg närvaro på kontoret trots skärpta krav
Distansarbete Allt fler arbetsgivare inför skärpta krav för kontorsnärvaro. Men många fortsätter att arbeta hemma även när riktlinjerna säger något annat.
-

Fler arbetsgivare vill se återgång till kontoret
Distansarbete Fem år efter att distansarbete blev en möjlighet för väldigt många anställda syns nu en mottrend.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Ledarskap
-

Förändringsledning i fokus på LKAB
Kompetens Ett bra ledarskap har blivit en allt viktigare faktor för att kunna prestera och konkurrera i en snabbt föränderlig omvärld. För gruvbolaget LKAB blev samarbetet med akademin en viktig del för att utveckla chefers roll i att skapa och hantera förändring.
-

Avstämningsmöten – nyckeln till en bra relation med dina medarbetare
Möten Regelbundna avstämningar med medarbetarna är en central del i ett gott ledarskap. Inte bara för att hålla koll på hur det går på jobbet, utan också hur de mår. Men hur får man till bra avstämningsmöten som inte bara känns som ett stressigt avbrott i vardagen?
-

"Ledarskap handlar mer om känslor än struktur"
Uppdrag Om medarbetarna mår bra så mår företaget bra. Det säger John Seiborg, butikschef på Ica Maxi i Växjö och Prevents arbetsmiljöstipendiat.