
Bild: Amy Hirschi/Unsplash
Sex år efter de nya osa-föreskrifterna – så har det gått
Publicerat 15 december 2022
Föreskrifterna om organisatorisk och social arbetsmiljö har tagits emot väl, enligt en ny utvärdering. Samtidigt upplever många att det kan vara svårt att omsätta föreskrifterna praktiskt och olika branscher har kommit olika långt.
Fakta utvärderingen:
Arbetsmiljöverket har fört samtal med fack- och arbetsgivarorganisationer, forskare och övriga intressenter som berättar om hur de arbetat med OSA-frågor sedan föreskrifterna infördes. Under av våren 2023 kommer en andra del av utvärderingen publiceras. Den handlar om samhällseffekter av OSA-föreskrifterna.
Hur kartlägger man egentligen stress på jobbet? Det finns inget entydigt svar på den frågan men att arbetsgivaren har ett ansvar att göra det finns reglerat i föreskrifterna om organisatorisk och social arbetsmiljö, osa, som kom för drygt sex år sedan.
– Vi förstår att det kan vara svårt att bedöma risker i den organisatoriska och sociala arbetsmiljön. Fysiska risker som går att ta på och kan ge direkta skador är lättare att bedöma än risker i den organisatoriska och sociala arbetsmiljön som ger hälsoproblem på längre sikt, säger Erna Zelmin, generaldirektör på Arbetsmiljöverket i en kommentar.
Ytterst blir det en jämställdhetsfråga enligt Erna Zelmin. På mansdominerade arbetsplatser med fysiska risker har arbetsmiljöarbetet kommit långt, medan kvinnodominerade arbetsplatser riskerar att halka efter.
Svårt att kartlägga mobbning
Medvetenheten om osa-frågorna är hög inom hälso- och sjukvård samtidigt som arbetsmiljöproblemen kvarstår, enligt utvärderingen. I utvärderingen framkommer även att det är svårt att förebygga risker för kränkande särbehandling. Arbetet försvåras av att det finns flera parallella lagstiftningar på området kränkande särbehandling.
Överlag har föreskrifterna mottagits väl av både arbetsgivare och fack. Många OSA-frågor kan lösas på arbetsplatserna i samverkan mellan chefer och skyddsombud. Men det finns variation i hur långt olika branscher kommit och även inom samma organisation kan det finnas skillnader, enligt utvärderingen.

Marianne Zetterblom
Mer om Arbetsmiljöarbete
-
Krävande föräldrar blir en arbetsmiljörisk i skolan
Arbetsmiljöarbete • En ny forskningsstudie ska belysa hur mycket stress lärare utsätts för i samband med föräldrakontakter.
-
Kolla mobilen på fikarasten är återhämtning enligt unga
Arbetsmiljöarbete • Småprat fungerar som socialt kitt. Men vad händer när vi kollar mobilen på rasten i stället för att prata med kollegorna? Det ska ett forskningsprojekt ta reda på.
-
Mitt svåraste beslut
Arbetsmiljöarbete • Många ställs då och då inför att fatta svåra beslut i jobbet. Beslut som kommer att få stora konsekvenser – inte minst för andra. Här berättar tre personer om sina svåraste beslut.
Papperstidning
Prenumerera på tidningen Arbetsliv, Sveriges största arbetslivstidning som kommer ut fyra gånger per år.
PrenumereraSenaste om Lagar och regler
-
Ny förordning ska motverka skadliga vibrationer
Vibrationer • Vibrationsskador är en av de vanligaste arbetssjukdomarna i Sverige. Inom kort kommer en EU-förordning för säkrare användning av vibrerande maskiner.
-
Ny utredning vill stärka gig-arbetares villkor
Arbetsmiljöarbete • Genom att införa begreppet uppdragsgivaransvar i arbetsmiljölagen ges förutsättningar för att förbättra arbetsmiljön för de som tar uppdrag från plattformsföretag. Det är ett av förslagenen i en ny utredning.
-
Ny lag ökar skyddet för visselblåsare
Arbetsmiljöarbete • Sedan den 17 juli i år måste företag med 250 anställda eller fler ha system som underlättar och skyddar den som slår larm om missförhållanden på en arbetsplats.