Forskningsbidrag ska förbättra tillsynen
Publicerat 18 oktober 2016
Arbetsmiljöverket har beviljat 12 miljoner kronor i bidrag till fyra forskningsprojekt. Ett av dem handlar om arbetsmiljö och hälsa på företag med mindre än tio anställda där fokus ligger på etnicitet och könsskillnader.
Det var 2015 som regeringen gav Arbetsmiljöverket i uppdrag att stärka arbetsmiljöforskningen.
– Det här är en liten udda fågel för oss. Arbetsmiljöverket har såvitt jag vet aldrig fått forskningsbidrag att dela ut på det här sättet, säger Hannes Kantelius, analytiker på enheten för statistik och analys.
Myndigheten har fördelat totalt 15 miljoner kronor till arbetslivsforskning. Av de 104 förslag på forskningsprojekt som kom in valde en beredningsgrupp ut elva stycken som fick projektplaneringsbidrag. Av dessa valdes sedan fyra ut som ansågs som särskilt intressanta och nu får tre miljoner kronor vardera fram till 2018.
– Bidragen ska användas för att stärka forskningen med relevans för tillsynsverksamheten och med tonvikt på arbetsmiljö och arbetsmiljörelaterad ohälsa i ett genusperspektiv.
Ett av forskningsprojekten, som drivs av Susanna Toivanen, handlar om mikroföretag, det vill säga företag med mindre än tio anställda. Hon ska tillsammans med forskare från Mittuniversitetet och Lunds universitet kartlägga arbetsförhållanden, arbetsmiljö och hälsa i företagen, där man särskilt studerar skillnader utifrån födelseland och mellan kvinnor och män.
Forskargruppen ska också titta närmare på mikroföretag inom städbranschen, där det finns många små företag. Syftet är att hitta effektivare metoder för att bedriva tillsyn i mikroföretag.
– En av bedömningsgrunderna var att projekten ska tillföra något till Arbetsmiljöverket och ge oss kunskap som vi behöver i vår tillsyn och för att göra ett bättre jobb, säger Hannes Kantelius.
De övriga tre forskningsprojekten handlar om arbetsmiljöarbete i politikstyrda och könssegregerade organisationer, metodik för riskbedömning, medicinska kontroller och utvärdering i handintensivt arbete, samt genus, arbetsorganisation och fysisk belastning inom detaljhandeln.

Krister Zeidler
Mer om Arbetsmiljöarbete
-

Kyrkoherde – ett meningsfullt men ensamt ledarskap
Psykisk hälsa Att vara kyrkoherde är ett annorlunda chefskap. Det ses som ett meningsfullt arbete samtidigt som många vittnar om mobbning och svårigheter att dra en gräns mellan jobb och privatliv. Det visar forskning från Malmö universitet.
-

IT-bolaget som vill vara en föräldravänlig arbetsgivare
Arbetsmiljöarbete Att vara gravid är inget hinder för att gå en chefskurs och vabb är en del av vardagen. På IT-bolaget CGI ses föräldraledighet och småbarnsår inte som ett avbrott utan som en naturlig del av yrkeslivet.
-
Ny forskning om hur hjärnan belastas på jobbet
Arbetsmiljöarbete En ny rapport från Myndigheten för arbetsmiljökunskap belyser hur arbetsmiljön påverkar vår mentala ork.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-

Otydlig ledning ökar risken för mobbning mot chefer
Mobbning Risken för mobbning på jobbet ökar om ledningen inte är aktiv och närvarande. Särskilt hårt drabbade blir de chefer som är närmast medarbetarna, visar en ny studie.
-
Samverkan nyckeln till att klara kriser
Samverkan God samverkan mellan fack och arbetsgivare gör att företag blir bättre på att improvisera och hålla verksamheten i gång under kriser och snabba omställningar. Det visar forskning vid RISE och Linköpings universitet. Under pandemin räddade det hela verksamheter från att stanna upp.
-
Ny forskning om hur hjärnan belastas på jobbet
Arbetsmiljöarbete En ny rapport från Myndigheten för arbetsmiljökunskap belyser hur arbetsmiljön påverkar vår mentala ork.