
Nätverkande kan vara lika bra som konsulter
Publicerad 21 mars 2024
Innovation och utvecklingsarbete måste inte nödvändigtvis innebära stora kostnader i form av konsultarvoden. Att bilda nätverk och dela erfarenheter med andra företag kan räcka långt, enligt forskaren Viktoria Rubin.
Man behöver inte gå över ån efter vatten när det är dags för nya angreppssätt på gamla problem på en arbetsplats. Att ta del av andras kunskap och erfarenheter och använda i den egna organisationen är ett sätt, enligt Viktoria Rubin, forskare i organisationspedagogik vid Stockholms universitet. Det kan ge både nya infallsvinklar, lösningar på problem och ett effektivare arbete.
– Det vanligaste sättet för att lösa problem är att antingen anställa folk som kommer in med nya perspektiv utifrån. Eller så hyr man in en konsult under en viss period. Men man kan också få nya infallsvinklar genom att skapa nätverk och samverka med de som jobbar i andra organisationer, säger Viktoria Rubin.
Hon menar att nätverkandet inte behöver vara särskilt märkvärdigt utan bygger på nyfikenhet. Att fråga andra ”hur gör ni hos er?”. Frågan kan ställas till de som jobbar på arbetsplatser i samma bransch eller till de som jobbar i en helt annan bransch som faktiskt redan knäckt lösningen på samma problem.
Våga fråga för att öka kompetensen
– En väg kan vara att slänga ut en fråga på LinkedIn eller att passa på att fråga när man hör grannen berätta något om sitt jobb som kan vara intressant för den egna verksamheten. Det handlar om att våga fråga för att föra in ny kunskap i organisationen. Samtidigt ökar det också den egna kompetensen.
Viktoria Rubin säger att det är ett tankesätt som behöver genomsyra hela organisationen och vara väl förankrat. För om man ber medarbetare vara nyfikna är det av stor vikt att det också finns någon som nyfiket väntar på hur det gick och tar emot och lyssnar på det man säger. Helt enkelt en tydlig struktur i det dagliga arbetet för att ta hand om kunskapen.
– Visst behöver man avsätta en del tid för det, men det handlar också om en vilja, inställning och kultur. När man bygger nätverk blir det dessutom en långsiktig omvärldsbevakning.
Kan du ge ett konkret exempel på hur det kan gå till?
– Man kan till exempel börja med att var och en i arbetsgruppen får i uppgift till nästa möte att prata med någon på en annan avdelning eller i en annan organisation om hur de löser ett visst problem. Det är också ett sätt att identifiera verksamheter som liknar den egna verksamheten.
Genom att vara nyfiken och bilda nätverk med andra går det lättare att se nya möjligheter. Det gör i sin tur att både medarbetare och organisationen mer handlingskraftig, enligt Viktoria Rubin.
– Det är ett roligt och kostnadseffektivt sätt att låna idéer, få inspiration och att lära av andras misstag, säger Viktoria Rubin vid institutionen för pedagogik och didaktik vid Stockholms universitet.

Gerd Eriksson
Läs fler artiklar av Gerd Eriksson
Mer om Kompetens
-

Emojis kan få dig att framstå som mindre kompetent
Kompetens Smileys, tummen upp och skrattande ansikten används dagligen i mejl och chattar på jobbet. Men enligt forskare vid University of Ottawa kan emojis påverka hur kompetent och trovärdig du uppfattas.
-

Han möter barnen som misstänks för de grövsta brotten
Kompetens Wahab Akman förhör unga misstänkta för grova våldsbrott. För att klara den psykiska belastningen krävs specialkompetens och stöd från kollegor.
-
Ledarskapet avgörande för kompetensutveckling
Kompetens Vad är det som får oss att växa och utvecklas på jobbet? En ny avhandling visar att det inte främst handlar om kurser och utbildningar utan om ledarskapet. Chefers förmåga att lyssna, stötta och ge mening åt arbetet är avgörande.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Föräldraledighet bra för företagets innovationskraft
Arbetsmiljöarbete Oroar du dig för hur det ska gå på jobbet när din klippa till kollega går på föräldraledighet? Tänk om. En ny studie visar nämligen att föräldraledighet gynnar innovationen i små eller medelstora företag.
-

Emojis kan få dig att framstå som mindre kompetent
Kompetens Smileys, tummen upp och skrattande ansikten används dagligen i mejl och chattar på jobbet. Men enligt forskare vid University of Ottawa kan emojis påverka hur kompetent och trovärdig du uppfattas.
-

Val av nagelsalong kan påverka arbetsmiljön
Kemikalier Skadliga kemikalier, dålig ventilation och långa arbetsdagar är exempel på brister som uppmärksammats vid tillsyn av nagelsalonger.