
Bild: Karolina Gabrowska
Multitasking vanligt när kameran är av
Publicerat 15 juni 2021
Att göra andra saker under videomötet har blivit standard om man får tro en undersökning som Microsoft gjort med sina anställda. Att ha många videomöten under en arbetsdag samt mötets längd påverkar om vi ägnar oss åt multitasking eller inte.
Att personer som deltar i videomöten gör andra saker samtidigt är vanligt, enligt en undersökning som Microsoft gjort och som publicerats av Tech Republic. 30 procent av deltagarna i undersökningen ägnade sig åt sin mejl och 25 procent åt arbete med filer, som exempelvis Word-dokument, under pågående videomöten. Att chatta med kollegor under mötet eller titta på kattbilder är andra exempel ur undersökningen på multitasking-aktiviteter.
Under långa möten eller möten tidigt på dagen är det vanligare att deltagarna tappar fokus. Undersökningen visar också att risken att deltagarna multitaskar är högre om fler än tio personer deltar eller om mötet är 80 minuter eller längre.
På återkommande veckomöten är det också svårare att fånga deltagarnas uppmärksamhet än på möten som bokas in med kort varsel.
Att komma i kapp med sina arbetsuppgifter är en anledning till att anställda ägnar sig åt multitasking. En annan är att det blivit en strategi för att hantera ångest under pandemin som gör det svårt att fokusera på möten.
Men det finns skäl att försöka sluta göra annat under pågående möte. Endast 15 procent upplevde att multitasking gjorde dem mer effektiva. De flesta uppgav att de blev mindre engagerade i jobbet och mentalt utmattade. Kollegorna uppfattade dessutom multitasking som oartigt.
Minska multitasking på videomötet
- Undvik att förlägga videomöten tidigt på morgonen.
- Försök dra ner på antalet deltagare på videomötet. Om vissa deltagare inte har konkreta uppgifter på mötet mer än att lyssna kanske de kan få informationen på annat sätt?
- Gör mötena kortare eller se till att schemalägga pauser.
- Uppmuntra deltagarna att ha på sin kamera.
- Ge deltagarna uppgifter så att de behöver vara aktiva under mötet.

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om Digitalisering
-
Svenskar minst oroliga över AI
AI • Svenskar tillsammans med nederländare är minst oroliga över att AI ska ta över jobben. Det visar en ny, global undersökning.
-
Ny teknik gjorde jobbet mer ensamt
Digitalisering • Högre arbetstempo, mer stress och mindre social kontakt med kollegor. Så uppfattar många lagerarbetare det när en allt större del av deras arbete automatiserats.
-
Bolagsverkets AI-satsning gav bättre arbetsmiljö
AI • Färre monotona arbetsuppgifter och effektivare handläggning. Det blev effekten när Bolagsverket lät artificiell intelligens ta hand om en del av deras ärendehantering.
Papperstidning
Prenumerera på tidningen Arbetsliv, Sveriges största arbetslivstidning som kommer ut fyra gånger per år.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Drevet går – men vi jobbar på
Arbetsmiljöarbete • Att hamna i ett mediedrev kan vara tufft. Värst är det för dem som står mitt i. Men hur är det för alla de som måste jobba på som vanligt när det stormar kring deras arbetsgivare och hur stöttar man dem?
-
De valde att återgå till kontoret
Distansarbete • Fastighetsbolaget Castellum som testade permanent flexibilitet under pandemin har återgått till att ha kontoret som bas.
-
Många skadar sig på sommarjobbet
Introduktion • Nära 1 500 ungdomar råkade ut för olyckor på sommarjobbet förra året. Det visar siffror från Arbetsmiljöverket.