Färre tjänsteresor även efter pandemin
Publicerad 28 oktober 2021
Tjänsteresorna minskade kraftigt under pandemin – och den minskningen är här för att stanna. Det spår myndigheten Trafikanalys i en rapport.
Coronapandemin tvingade många företag att ställa om från tjänsteresor till digitala möten. Men även om restriktionerna nu har släppts kommer antalet tjänsteresor inte komma tillbaka till samma nivåer som före pandemin. Det spår myndigheten Trafikanalys i en rapport. Gunnar Eriksson är avdelningschef på Trafikanalys.
– Pandemin har påverkat transportsektorn mycket. Vi människor har en tendens att överskatta effekter av något som sker här och nu, det har vi haft med oss. Men när vi har tittat på den här frågan kan vi inte komma fram till något annat än att antalet tjänsteresor kommer att påverkas för gott, säger han.
Stora besparingar på kostnadssidan och nya, positivt erfarenheter av digitala möten tros ligga bakom utvecklingen.
Färre korta tjänsteresor
– Organisationer har sparat enorma pengar på resekostnader och är inte benägna att gå tillbaka och tillåta lika stora budgetar som tidigare för detta. En större myndighet som jag pratade med har exempelvis halverat resebudgeten för 2022, så det handlar om stora summor. Samtidigt har enskilda medarbetare fått en helt annan erfarenhet av digitala möten än före pandemin. Den inställningen kommer att leva kvar, säger Gunnar Eriksson.
Det är främst tjänsteresor över dagen och resor till konferenser som kommer att minska, spår myndigheten. Men det är inte säkert att den här utvecklingen enbart beror på pandemin, betonar Gunnar Eriksson.
– Men pandemin kan ha fungerat som en tipping point. Den gav oss snabbt erfarenhet av hur bra det fungerar att ha kontakt via digitala hjälpmedel, säger han.
Vad gäller transportslag är det främst flygtransporterna som kommer att minska, och det kan få en ganska stor påverkan för flygbolagen och flygplatser. Men att vi kommer att lägga mindre tid på resor totalt sätt, är inte säkert.
– Vi människor har lagt ungefär lika mycket tid på transporter under de senaste 100 åren, även om vi har bytt transportslag och typ av resor. Så även om vi kommer att få se ett fortsatt minskat tjänsteresande kanske vi kommer lägga mer tid på andra typer av transporter, som cykling, promenader eller bilresor, säger Gunnar Eriksson.

Katharina Hedström
Mer om Digitalisering
-

Därför ska du sluta vara ständigt tillgänglig
Digitalisering Att alltid vara tillgänglig och svara sina kollegor på studs kan kännas effektivt i stunden men gör dig både stressad och ofokuserad. Ofta helt i onödan. Här får du tips på hur du kan sätta gränser och skapa ett mer hållbart sätt att vara tillgänglig på jobbet.
-

Hon forskar om Linkedin: "Många brottas med synlighet kontra skrytsamhet"
Kompetens Hur mycket är ok skryta om sig själv på Linkedin och hur ska man som anställd hantera förväntningar på att tala gott om sin arbetsgivare?
-

Självskanning och digitala kassasystem skapar stress
Digitalisering Över hälften av alla anställda inom butik och lager upplever att deras jobb påverkas negativt av tekniskt strul, enligt en undersökning från Handels.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Nya riktlinjer ska underlätta för anställda med NPF
Mångfald Stress, utmattning och sjukskrivningar är vanligt bland personer med adhd och autism. Nu lanserar Arbetsmiljöverket nya riktlinjer som ska hjälpa arbetsgivare att skapa ett mer hållbart och inkluderande arbetsliv för personer med NPF-diagnoser.
-
Friskfaktorer på jobbet väger upp vid psykisk ohälsa
Psykisk hälsa Risken att blir sjukskriven när livet utanför jobbet är tufft är betydligt mindre för den som trivs med sina kollegor, känner stöd från chefen och har en bra balans mellan krav och resurser. Den som trivs med sina kollegor, känner stöd från chefen och har en bra balans mellan krav och resurser löper betydligt mindre risk att bli sjukskriven när livet utanför jobbet är tufft. Det visar årets upplaga av Jobbhälsorapporten.
-

Så reagerar andra på mitt yrke
Så gjorde vi För vissa är yrket en identitet medan andra helst undviker jobbprat i sociala sammanhang. Arbetsliv har pratat med en polis, en politiker, en präst och en illustratör om vilka reaktioner deras yrkesval väcker.