
Bild: Scott Blake
Allt fler skyddsombud i byggbranschen
Publicerat 12 september 2019
Över 400 nya skyddsombud utsågs inom Byggnads förra året – ungefär dubbelt så många som normalt. Förbundet har satsat särskilt på att nå mindre arbetsplatser.
Antalet skyddsombud har minskat de senaste åren. Men fackförbundet Byggnads har lyckats vända trenden. Förra året slogs rekord. Då tillkom 415 nya skyddsombud. Ett vanligt år brukar det vara ungefär 200 nya.
Att skyddsombuden blir allt fler hänger ihop med förbundets satsning på att nå ut till mindre arbetsplatser, säger Ulf Kvarnström, arbetsmiljöombudsman. De cirka 100 regionala skyddsombuden, som bevakar arbetsplatser där det saknas lokala skyddsombud, har spelat en central roll i sammanhanget.
De regionala skyddsombuden inriktade sig 2018 särskilt på små arbetsplatser utan skyddsombud, där det inte fanns något fungerande arbetsmiljöarbete. De stöttade byggnadsarbetare i att ta på sig skyddsombudsuppdrag och försökte få igång samverkan med arbetsgivarna.
– Det stora arbetet har varit att, i samverkan med företagen, få dem att tycka att det är positivt att få till det här, säger Ulf Kvarnström.
Han är glad över det tydliga resultatet.
– Det är jätteroligt att vi fick utdelning på det. Annars brukar utvecklingen vara mer konstant. Nu finns vi på arbetsplatser där det tidigare var tomt, och där man inte pratade om arbetsmiljö.
Att jobba med företag som saknar skyddsombud kommer att vara en central uppgift för de regionala ombuden även framöver. Ulf Kvarnström beskriver det som att "gå tillbaka till ursprunget".
– Det är väldigt viktigt att få igång systematiskt arbetsmiljöarbete i hela byggbranschen, säger han. Förra året hade vi 3 674 anmälda olycksfall i byggbranschen. Nio av dem var dödsolyckor.

Margareta Edling
Mer om Skyddsombud
-

Säkerheten går först för prisat skyddsombud
Uppdrag Skyddsombudet Ulrich Höntzsch kör tunga lastbilsekipage i krävande vinterförhållanden. Ett arbete där säkerheten måste ha högsta prioritet.
-

Så väcktes mitt intresse för arbetsmiljö
Så gjorde vi Engagemanget för arbetsmiljö kan väckas på många olika sätt. Här berättar en produktionschef, en arbetsmiljöingenjör och två skyddsombud om vad som fick dem att intressera sig för arbetsmiljöfrågor.
-

”Jag vill göra skillnad för mina kollegor”
Uppdrag Under sina snart 20 år som lärare har Lotta Stare sett arbetsmiljön i skolan förändras. Det är större klasser och mindre tid för förberedelser samtidigt som hot och våld blivit en ständigt aktuell fråga.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Säkerheten går först för prisat skyddsombud
Uppdrag Skyddsombudet Ulrich Höntzsch kör tunga lastbilsekipage i krävande vinterförhållanden. Ett arbete där säkerheten måste ha högsta prioritet.
-

"Det gäller att behålla kylan hela vägen"
Bildreportaget Luleå ena dagen och Göteborg nästa. Som hockeydomare befinner man sig ständigt på bortaplan. På isen krävs hökblick, sekundsnabba beslut och förmågan att behålla kylan när det hettar till. Varje domslut granskas av kritiska åskådare både på plats och hemma i tv-soffan. – Vi måste behandla varje match som att det är en VM-final, säger SHL-domaren Mikael Holm.
-

I ambulansen blir hennes diagnoser en styrka
Arbetsmiljöarbete För ambulanssjuksköterskan Ronja Olsson är adhd inte ett hinder utan en tillgång. Hon är en av sjuksköterskorna i en ny studie som beskriver hur diagnoser som adhd och autism kan ge unika styrkor i vården.