Ny myndighet vill få ut arbetsmiljökunskap till företagen
Uppdaterad 3 september 2018
Publicerad 29 augusti 2018
Se till att arbetsmiljöforskning kommer ut till arbetsplatserna. Det är en uppgift som nystartade Myndigheten för arbetsmiljökunskap (Mynak) ska ta sig an. Trots hot om nedläggning vid ett regeringsskifte i höst ser generaldirektören Nader Ahmadi ljust på framtiden.
– Det finns stort stöd både hos Svenskt Näringsliv och hos facken. Alla är så positiva till Mynak och det ger oss kraft, sa generaldirektör Nader Ahmadi, när han presenterade Mynaks verksamhet på ett fullsatt seminarium arrangerat av AFA Försäkring. 
En av Mynaks viktigaste uppgifter är att få ut arbetsmiljöforskning till arbetsplatserna och till beslutsfattande politiker. Men att Mynak ska ersätta Arbetslivsinstitutet stämmer inte enligt Nader Ahmadi.
– Vi kommer inte ägna oss åt forskning. Det finns många aktörer som gör det. Men kanske har en samordnande instans saknats och där kommer vi in. Vi ska se till att den forskning som finns synliggörs och förmedlas.
Ett uppdrag som Mynak fått är att sammanställa faktorer som skapar friska och välmående arbetsplatser.
– Nollvision för arbetsolyckor och färre arbetsskador räcker inte som målsättning. Arbetet ska addera något till våra liv och göra oss hälsosammare både fysiskt och psykiskt. Så vi nöjer oss inte med att förebygga. Vi vill också främja, sa Nader Ahmadi.
Ett annat uppdrag som Mynak fått av regeringen är att sammanställa kunskap om framtidens arbetsliv.
– Det är det uppdrag som jag tycker är allra mest spännande. Vår värld har alltid varit föränderlig när det gäller teknologisk utveckling och globalisering men takten och djupet i de förändringar som pågår i dagens arbetsliv saknar motstycke. Kraven på effektivitet höjs nästan dagligen.
Mynaks uppdrag de första två åren
- Utveckla och sprida riktlinjer för evidensbaserad praktik inom företagshälsan.
- Sammanställa faktorer som skapar friska och välmående arbetsplatser
- Sammanställa friskfaktorer på organisatorisk nivå som kan mätas och följas över tid.
- Sammanställa och analysera företagshälsans utbildningsbehov.
- Sammanställa kunskap om framtidens arbetsliv.

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om Arbetsmiljöarbete
-

OSA-föreskrifterna fyller tio år – så har det gått
Arbetsklimat Med OSA-föreskrifterna blev arbetsgivarens ansvar för att förebygga stressrelaterad ohälsa tydligare. Trots det ökar sjukskrivningarna.
-

Kärlek på jobbet kräver öppenhet
Arbetsmiljöarbete Kärlek på jobbet kräver öppenhet och transparens, enligt Mia Fransson, affärsjurist på arbetsgivarorganisationen Almega.
-

Bli bättre på att leda unga – så gjorde Willys
Introduktion På sommaren när många ungdomar var nya på jobbet steg sjukfrånvaron på Willys. Det blev startskottet för ett utvecklingsarbete kring hur unga medarbetare bäst leds och stöttas. I dag arbetar lågpriskedjan målmedvetet med introduktion, feedback och ett närvarande ledarskap.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Kommunala kontor stödjer sällan hybridarbete
Kontor Flertalet kommuner har gått över till hybridarbete. Men kontoren är ofta dåligt anpassade efter det nya arbetssättet.
-

Agentisk AI tar över kodandet på mjukvaruföretag
AI Det har kallats det största genombrottet inom AI sedan Chat GPT lanserades. Agentisk AI svarar inte bara på frågor utan kan också planera, fatta beslut, felsöka och utföra uppgifter helt på egen hand.
-

Så kan säkerhetskulturen i byggbranschen stärkas
Säkerhet Närvarande chefer och arbetsmiljö som en punkt på varje morgonmöte. Det är exempel på enkla insatser som kan öka säkerheten i byggbranschen.