Yrke med bäst chans till jobb
Uppdaterad 13 februari 2017
Publicerad 10 februari 2017
Den som vill bli efterfrågad på arbetsmarknaden ska satsa på att bli lärare. Journalist eller banktjänsteman är exempel på yrken där de finns ett stort överskott på arbetskraft. Det visar en rapport från Arbetsförmedlingen om framtidsutsikterna för olika yrkesgrupper.
Att det råder lärarbrist i Sverige står klart vid en titt på Arbetsförmedlingens rapport om framtidsutsikter för omkring 200 yrken. Listan toppas av förskolelärare, grundskolelärare och specialpedagoger. Andra efterfrågade yrkesområden är civilingenjörer inom bygg- och anläggning och socialsekreterare.
– Vi har en fortsatt bred jobbtillväxt, men det är utbildad arbetskraft som efterfrågas. För att klara matchningen på arbetsmarknaden blir det ännu viktigare att vägleda och motivera till utbildning som leder till jobb, säger Annelie Almérus, analytiker på Arbetsförmedlingen i en kommentar.
Journalister, grafiska formgivare och banktjänstemän toppar listan över jobb där det råder ett överskott på arbetskraft.
Att ha ett yrke där det finns stor efterfrågan och därmed goda möjligheter att byta jobb kan vara viktigt ur ett hälsoperspektiv. Enligt en tre år gammal studie från Centrum för arbets- och miljömedicin i Stockholm är det lättare för långtidssjukskrivna att komma tillbaka till arbetslivet om de byter jobb.
Att få jobb 2017
Högskoleutbildning
- Förskollärare
- Sjuksköterskor, både specialistsjuksköterskor och grundutbildade
- Speciallärare och specialpedagoger
- Grundskollärare och lärare i yrkesämnen
- Civilingenjörer och ingenjörer inom bygg och anläggning samt elektronik
- Socialsekreterare
- Läkare
- Mjukvaru- och systemutvecklare, systemanalytiker och IT-arkitekter
- Psykologer

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om Kompetens
-
Ledarskapet avgörande för kompetensutveckling
Kompetens Vad är det som får oss att växa och utvecklas på jobbet? En ny avhandling visar att det inte främst handlar om kurser och utbildningar utan om ledarskapet. Chefers förmåga att lyssna, stötta och ge mening åt arbetet är avgörande.
-

Fler unga tjejer väljer att bli svetsare
Unga Det råder stor brist på svetsare i Sverige. Yrket är kraftigt mansdominerat, men de senaste åren har det skett en liten ökning av antalet kvinnor. På Fredrika Bremergymnasiet söder om Stockholm pluggar just nu fem tjejer för att bli svetsare.
-

Jobbskuggning breddar perspektiven
Kompetens Att gå bredvid en mer erfaren kollega är ett effektivt sätt att introducera nyanställda. På Vattenfall använder metoden även för fortsatt lärande.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

En fot i arbetslivet ger unga hopp
Unga Sedan ett år tillbaka får elever från skolor i utsatta områden betalt för att arbeta två timmar i veckan. Bakom satsningen finns bland andra arbetsmarknadens parter.
-

Alkoholkultur styr mer än policy
Alkohol och droger Det är sällan policyn som avgör hur vi förhåller oss till alkohol på jobbet. Normerna och kulturen är det som verkligen styr, enligt forskning från Göteborgs universitet.
-

Fallolyckan fick honom att bli skyddsombud
Uppdrag Efter en svår fallolycka började betongarbetaren Anton Nijohsson lägga märke till riskerna på byggarbetsplatserna där han jobbade, och kort därpå blev han skyddsombud.