Hotade kulturarbetare får hjälp
Publicerat 26 september 2017
Nu finns en digital lathund som konstnärer och författare kan använda sig av om de blir utsatta för hot, våld eller trakasserier. Den innehåller konkreta råd från allt hur man samlar bevis till när det är dags att polisanmäla.
Förra året kom siffror från Myndigheten för kulturanalys som visade att var tredje konstnär och författare någon gång varit drabbad av hot, våld, eller trakasserier. Nu har Konstnärernas Riksorganisation tillsammans med Sveriges Författarförbund gett ut skriften "Hat och hot". Den innehåller samlad forskning i ämnet, intervjuer med drabbade och sist men inte minst en lathund med tips och råd som tagits fram i samarbete med polis och psykolog.
– Den digitala lathunden är ett stöd för så att det finns en plan för hur den som drabbas ska agera. Och skriften "Hat och Hot" visar också att det här inte är liten privat fråga utan ett strukturellt problem. Vi konstnärer och författare måste fortsätta prata med varandra om detta, säger Katarina Jönsson Norling som är ordförande på Konstnärernas Riksorganisation.
Några av råden i lathunden är att anmäla hot till polisen i ett tidigt skede, att spara mejl som viktiga bevis, att söka stöd hos en eventuell arbetsgivare, att låta hotbrev vara oöppnade och att agera på ett sätt som skyddar den egna säkerheten vid fysiskt hot.
Och Katarina Jönsson Norling menar att författare och konstnärer är särskilt utsatta eftersom de ofta saknar det skyddsnät som institutioner kan erbjuda sina anställda. Hon säger också att hot och våld riskerar att tysta kulturskapare och därmed begränsa det öppna och demokratiska samhället.
Vad säger medlemmarna om att ni lyft denna fråga?
– Vi har märkt att det finns ett stort behov av att prata om det. Och jag tror att lathunden är uppskattad eftersom den ger en tydlighet i vad som är ett hot och vad den som är utsatt kan göra. Tidigare har vissa av våra medlemmar känt att de inte blivit tagna på allvar när de anmält till polisen, nu kanske de vågar stå på sig, säger Katarina Jönsson Norling.
Skriften "Hat och Hot" finns att ladda ner digitalt. Och politiker och tjänstemän inom kultursektorn har också fått den i sin hand för att de ska bli medvetna om hur det faktiskt ser ut för konstnärer och författare i dag.
Vad har ni fått för respons från politiker och tjänstemän?
– Vi har fått höra att det är en bra lathund och att myndigheterna är glada över att våra förbund, trots små resurser, fått upp frågan på agendan och gjort konkreta insatser. Nu måste även myndigheterna stärka sitt arbete mot hat och hot.
Avslutningsvis säger Katarina Jönsson Norling att det är viktigt med en bra beredskap i en tid då attackerna på den fria konsten ökar.
– Det handlar i grunden om att försvara allas vår frihet att yttra oss.

Gerd Eriksson
Mer om Hot och våld
-
Förberedelse viktigt för att hantera hot och våld på jobbet
Hot och våld • Att vara väl förberedd och ha strategier för hur man ska hantera hotfulla situationer på jobbet ökar chanserna för ett bra utfall.
-
Skolor uppmanas skaffa rutiner för våldsamma händelser
Hot och våld • Efter attacken i Malmö där två lärare dödades säger Lärarförbundet att alla skolor behöver ha rutiner och en beredskap för händelser som denna.
-
Att träna på hotfulla situationer ökar tryggheten
Hot och våld • Genom att träna på hotfulla situationer går det minska lidandet för den som drabbas. Överraskningsmomentet blir inte lika stort och man kan bredda sitt handlingsutrymme. Det säger Stefan Dahlberg som är utbildare inom krisstöd och krishantering.
Prenumerera
Prenumerera på tidningen Arbetsliv, Sveriges största arbetslivstidning som kommer ut fyra gånger per år.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Covid-19 vanligaste orsaken till arbetssjukdom hos kvinnor
Coronaviruset • Permitteringar och distansarbete under pandemin har lett till färre olyckor samtidigt som antalet arbetssjukdomar som anmälts till Försäkringskassan ökat med 48 procent.
-
Bristande undervisning om arbetsmiljö i skolan
Arbetsmiljöarbete • Unga mellan 16 och 24 år är särskilt utsatta för arbetsskador som leder till sjukskrivning. Samtidigt är kunskapen om arbetsmiljö som elever får med sig från skolan bristfällig eller obefintlig, visar en rapport från Mynak.
-
Hon hjälper anställda att bli bättre talare
Arbetsmiljöarbete • Kommunikation är så mycket mer än det som sägs. Det är precis lika viktigt hur det sägs, och det är vad en logonom arbetar med.