Unga kvinnor mest utsatta på jobbet
Publicerat 4 april 2025
Var fjärde ung kvinna har det senaste året utsatts för hot eller våld på jobbet. De löper också större risk än andra grupper att drabbas av kränkande särbehandling och sexuella trakasserier. Det visar en ny rapport från Arbetsmiljöverket.
De flesta svenskar är nöjda med sina jobb och trivs med kollegorna, enligt Arbetsmiljöverkets arbetsmiljöundersökning där 17 600 sysselsatta i olika branscher fått svara på frågor hur de har det på jobbet.
Men rapporten pekar också ut tydliga riskområden. Eftersom arbetsmarknaden till stor del är könsuppdelad, ser riskerna olika ut för kvinnor och män.
Åtgärder behövs för att bryta mönstret
I den kvinnodominerade offentliga sektorn (vård, skola och omsorg) är arbetsbelastningen ofta hög och möjligheten att påverka sitt arbete begränsad. Det resulterar i att fler kvinnor än män drabbas av smärta, värk och mental utmattning efter arbetsdagen. Signaler som bör tas på allvar, kommenterar Arbetsmiljöverkets generaldirektör Lars Lööw.
– Det är oacceptabelt att arbetsmiljöproblemen inom skola, vård och omsorg får fortsätta år efter år. Det handlar om problem på system- och strukturnivå. Både arbetsgivare och myndigheter behöver ta till nya, konkreta åtgärder för att bryta det här mönstret, säger han.
Inte bara inom välfärden syns problemen. Även i branscher med mer jämn könsfördelning, som hotell och restaurang, rapporterar kvinnor fler risker än män. Särskilt utsatta är unga kvinnor i åldern 16–29 år. Var fjärde har under det senaste året blivit utsatt för hot eller våld, och över hälften – 54 procent – tror inte att de kommer orka arbeta till pensionsåldern i sitt nuvarande yrke.
– Det är allvarligt att unga kvinnor utsätts för påtagliga risker på sina jobb. Alla, både män och kvinnor, ska kunna få en säker start på sina arbetsliv, säger Lars Lööw.
Männen utsätts för andra typer av risker på jobbet. Det handlar främst om tunga lyft, buller och vibrationer samt maskiner och fordon som kan orsaka olyckor.
Var tredje upplever teknikstrul varje dag
Årets arbetsmiljöundersökning innehåller flera nya frågor om digitalisering i arbetslivet. En majoritet är positivt inställda till digitaliseringen, men samtidigt uppger fler än var tredje att de upplever teknikstrul på jobbet varje dag.
Rapporten visar också att de flesta sysselsatta i stort är nöjda med sina jobb och trivs med kollegorna. De som är allra mest nöjda är höginkomsttagare. Nära hälften av alla anser dock att de har för stor arbetsbelastning.
Om rapporten Arbetsmiljön 2024
Arbetsmiljöundersökningen görs vartannat år av SCB på uppdrag av Arbetsmiljöverket. Över 60 000 sysselsatta i olika branscher fick under hösten 2024 undersökningen skickad till sig och av dessa har cirka 17 600 personer svarat. Undersökningen innehåller frågor om både fysisk, organisatorisk och social arbetsmiljö och arbetsmiljöarbete. Årets undersökning har utökats med nya frågor kring digitalisering.

Marianne Zetterblom
Mer om Arbetsmiljöarbete
-

Så väcktes mitt intresse för arbetsmiljö
Så gjorde vi Engagemanget för arbetsmiljö kan väckas på många olika sätt. Här berättar en produktionschef, en arbetsmiljöingenjör och två skyddsombud om vad som fick dem att intressera sig för arbetsmiljöfrågor.
-

I ambulansen blir hennes diagnoser en styrka
Arbetsmiljöarbete För ambulanssjuksköterskan Ronja Olsson är adhd inte ett hinder utan en tillgång. Hon är en av sjuksköterskorna i en ny studie som beskriver hur diagnoser som adhd och autism kan ge unika styrkor i vården.
-

"Ledarskap handlar mer om känslor än struktur"
Uppdrag Om medarbetarna mår bra så mår företaget bra. Det säger John Seiborg, butikschef på Ica Maxi i Växjö och Prevents arbetsmiljöstipendiat.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

"Det gäller att behålla kylan hela vägen"
Bildreportaget Luleå ena dagen och Göteborg nästa. Som hockeydomare befinner man sig ständigt på bortaplan. På isen krävs hökblick, sekundsnabba beslut och förmågan att behålla kylan när det hettar till. Varje domslut granskas av kritiska åskådare både på plats och hemma i tv-soffan. – Vi måste behandla varje match som att det är en VM-final, säger SHL-domaren Mikael Holm.
-

I ambulansen blir hennes diagnoser en styrka
Arbetsmiljöarbete För ambulanssjuksköterskan Ronja Olsson är adhd inte ett hinder utan en tillgång. Hon är en av sjuksköterskorna i en ny studie som beskriver hur diagnoser som adhd och autism kan ge unika styrkor i vården.
-
Vill du bli lyckligare? Småprata!
Krönika Det finns få saker som gör mig på bättre humör än att vara ute och föreläsa. Missförstå mig rätt – jag uppskattar min stillsamma vardag som författare och psykolog med mobilspel och träningspass på lunchen. Men när jag sitter och rör om i kaffet under ännu ett ensamt trefika, tänker jag ofrånkomligen på den där forskningsöversikten i Nature.