Allt fler jobb görs av robotar
Uppdaterad 6 juli 2017
Publicerad 4 juli 2017
Fysiska robotar och programvaror tar över allt fler arbetsuppgifter. Det visar en undersökning från fackförbundet Unionen. Sex av tio av Unionens klubbar uppger att arbetsuppgifter som tidigare utfördes av människor har automatiserats de senaste fem åren.
Industrin har föga förvånande kommit längst när det gäller automatisering. 63 procent av Unionens industriklubbar uppger att arbetsuppgifter i den svenska verksamheten automatiserats de senaste fem åren. Men även inom tjänstesektorn blir det allt vanligare att låta maskiner ta över arbetsuppgifter. 45 procent av klubbarna inom tjänstesektorn svarar att arbetsuppgifter automatiserats de senaste fem åren.
– Det är inte längre bara monotona arbetsuppgifter vid produktionslinjer som automatiseras, utan alltmer avancerade jobb. Robotar skriver i dag till exempel nyhetsartiklar, ger diagnoser och kör bilar, säger Unionens förbundsordförande Martin Linder i en kommentar.
Unionens klubbar tror att automatiseringen kommer att gå i ungefär samma takt de kommande fem åren. När jobb tas över av maskiner kan det innebära att anställda behöver ny kompetens. Martin Linder anser att företagen behöver bli bättre på att se över och utveckla kompetensen hos sina anställda. På frågan om företaget har en strategi för en kompetensomställning svarade endast tre av tio av Unionens klubbar att deras företag hade en sådan.
Mer om Innovationer
-

Så håller jag mig kreativ
Så gjorde vi Arbetsliv frågade en kläddesigner, en arkitekt, en AI-kreatör och en författare hur de gör för att behålla sin kreativitet på jobbet.
-

Svenskar minst oroliga över AI
AI Svenskar tillsammans med nederländare är minst oroliga över att AI ska ta över jobben. Det visar en ny, global undersökning.
-

Vanligare med samarbete bakom innovationer
Innovationer Innovation sker allt oftare i samarbete – öppenhet mellan yrkesgrupper är nyckeln.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Fler blir sjuka av jobbet
Arbetssjukdomar Anmälningar om arbetssjukdomar ökar kraftigt i Sverige. Ökningen är störst bland kvinnor och de vanliga orsakerna är hög arbetsbelastning och stress.
-

Han möter barnen som misstänks för de grövsta brotten
Kompetens Wahab Akman förhör unga misstänkta för grova våldsbrott. För att klara den psykiska belastningen krävs specialkompetens och stöd från kollegor.
-

"Positiva p-böter" stärker säkerheten
Säkerhet I järnvägsdepån i Hagalund i Solna rör sig varje dag hundratals personer från olika företag. Mitt i den intensiva trafiken på bangården har ett gemensamt säkerhetsarbete tagit form som gett tydliga resultat. På kort tid har de säkra beteendena mer än fördubblats.