Prisas för arbetsmiljöutbildning
Publicerad 6 december 2016
Ingenjörsstudenter behöver ha insikt i arbetsmiljöfrågor eftersom de ofta blir chefer och projektledare. Det anser Martina Berglund vid Linköpings tekniska högskola och Anette Karltun vid Jönköpings tekniska högskola som tilldelats Sveriges Ingenjörers arbetsmiljöpris, Levipriset.
Båda undervisar blivande ingenjörer i arbetsmiljöfrågor på sina respektive högskolor. Dessutom håller de i kurser på magisterprogrammet Ergonomi och MTO (Människa-Teknik-Organisation) på Kungliga tekniska högskolan i Stockholm.
– Jag menar att det är oerhört viktigt att ingenjörer förstår sambandet mellan att skapa goda förutsättningar för medarbetare och produktion med hög kvalitet och effektivitet, säger Anette Karltun.
– Jag tänker att det till stor del är framtidens beslutsfattare som kommer att sitta i olika sammanhang där de kan påverka förhållandena för andra människor. De kommer att ha ansvar för till exempel inköp av utrustning och personal och då vill vi att de ska ha med sig den här kunskapen, säger Martina Berglund.
Hon anser att som ung teknolog med begränsad arbetslivserfarenhet kan frågor kring arbetsmiljö upplevas som avlägsna eftersom man har svårt att relatera till dem.
Anette Karltun påpekar att insikten om hur samspelet mellan människa-teknik-organisation inverkar på systemprestandan hjälper ingenjörsstudenterna att få upp ögonen för arbetsmiljöfrågor.
– Det är också viktigt att studenterna lär sig att se satsningar på arbetsmiljöaspekter som en investering precis som investering i teknisk utrustning, i stället för att betraktas som en kostnad vilket tyvärr fortfarande ofta är fallet.

De båda Levipristagarna undervisar bland annat i kurser i interaktion mellan människa-teknik-organisation (MTO), kognitiv ergonomi och arbetsorganisation. Undervisningen är ofta problemorienterad och studenterna får till exempel jobba i grupper med olika fallbeskrivningar. Målet är att de ska få med sig kunskap, verktyg och ett förhållningssätt som de kan använda sig av i arbetslivet.
– Det finns en större komplexitet i arbetslivet än man först anar. Det vill vi att studenterna ska inse, så att de har respekt och en öppenhet för att det behövs olika kompetenser för att arbetsplatserna ska fungera, påpekar Martina Berglund.
Båda tycker att frågor kring arbetsmiljö på teknikutbildningarna behöver lyftas upp mer på fakultetsnivå. I dag är arbetsmiljökurser obligatoriska på till exempel vissa kandidat- och mastersprogram vid Tekniska högskolan i Jönköping, men i många ingenjörsprogram är de bara valbara. Arbetsmiljöfrågor behöver också integreras i övrig utbildning, anser Levipristagarna.

Krister Zeidler
Läs fler artiklar av Krister Zeidler
Mer om Kompetens
-

Så leder du förändring på jobbet
Kompetens Förändringar på jobbet väcker ofta oro och motstånd. För dig som leder förändringen gäller det att förstå reaktionerna.
-

Emojis kan få dig att framstå som mindre kompetent
Kompetens Smileys, tummen upp och skrattande ansikten används dagligen i mejl och chattar på jobbet. Men enligt forskare vid University of Ottawa kan emojis påverka hur kompetent och trovärdig du uppfattas.
-

Han möter barnen som misstänks för de grövsta brotten
Kompetens Wahab Akman förhör unga misstänkta för grova våldsbrott. För att klara den psykiska belastningen krävs specialkompetens och stöd från kollegor.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Vibrationsskador drabbar unga snickare
Vibrationer Vibrationer från handhållna verktyg som skruvdragare och slagborrar kan orsaka livslånga skador på händerna. Trots det brister åtta av tio företag i arbetet med att förebygga vibrationsskador, enligt en tillsynsinsats som Arbetsmiljöverket gjort. Unga snickare lyfts fram som en särskilt utsatt grupp.
-

Var tionde saknar psykologisk trygghet på jobbet
Arbetsklimat Mer än var tionde anställd upplever bristande psykologisk trygghet på jobbet, enligt en kartläggning baserad på nära en miljon medarbetarundersökningar.
-

Barn särskilt utsatta på lantbruk
Arbetsolyckor och arbetsskador Nyligen omkom ett barn i en olycka med en traktor på ett lantbruk. Förra året inträffade tre liknande dödsolyckor. Nu gör det nationella initiativet Lantlyftet flera satsningar för att öka säkerheten för barn som bor och vistas på gårdar.