
Foto: Canva
Onödiga arbetsuppgifter drar ner motivationen
Publicerad 9 januari 2023
Läraren som måste byta glödlampor eller läkaren som för in samma information i flera olika datasystem. Att ha arbetsuppgifter som går utanför den egentliga rollen kan vara negativt både för hälsa och motivation, enligt forskningen.
Constanze Leineweber, docent i psykologi vid Stockholms universitet, leder en studie om hur vanligt det är med extra arbetsuppgifter och hur det påverkar hälsan. Hon talar om illegitima arbetsuppgifter och delar in dem i onödiga och oskäliga.
Onödiga arbetsuppgifter handlar om hur arbetet är organiserat - som att behöva lägga in samma information i flera datasystem för att systemen inte är kompatibla.
Oskäliga arbetsuppgifter är de som egentligen är någon annans ansvarsområde, som att läraren städar klassrummet efter dagens slut, byter en trasig glödlampa eller utför olika administrativa uppgifter som inte ingår i arbetsrollen.
De hjälpfunktioner som ska underlätta vårt arbete finns inte längre kvar
– När organisationer slimmas allt mer finns inte längre sekreterare och vaktmästare kvar. De hjälpfunktioner som ska underlätta vårt arbete har tagits bort. Vi vet från tidigare studier att de illegitima arbetsuppgifterna kan upplevas som stressande och har negativa hälsoeffekter, säger Constanze Leineweber.
Hon menar att alla dessa kringuppgifterna kan göra att man till slut är mindre tillfreds med sitt huvudsakliga arbete och kanske upplever brist på motivation. Och känslan av inte kunna utföra sitt arbete kan i längden leda till att man väljer att lämna sitt yrke.
– Sen är det en subjektiv känsla hur vi upplever de illegitima arbetsuppgifterna. Vissa personer påverkas mycket, medan andra kanske inte påverkas alls. Jag tror att det är bra att prata om vilka de illegitima arbetsuppgifterna är så att det blir tydligt vilka de är och vem som åtar sig dem på arbetsplatsen.
Europeisk forskning har redan visat att det finns ett samband mellan det Constanze Leineweber kallar illegitima arbetsuppgifter och negativ påverkan på arbetsglädje och mående.
I längden blir det ingen besparing
Nu vill Constanze Leineweber titta på saken ur ett svenskt perspektiv.
Studien som finansieras av Afa Försäkring, bygger på data ur en stor svensk undersökning, SLOSH (Swedish Longitudinal Occupational Study of Health), med över 50 000 deltagare. Studien blir också en av de första att följa deltagarna över tid.
Constanze Leineweber säger att de extra arbetsuppgifterna uppstår när arbetsgivare försöker spara pengar, men att det i längden inte är en besparing om de anställda i stället blir sjuka eller lämnar arbetet.

Gerd Eriksson
Mer om Arbetsmiljöarbete
-

OSA-föreskrifterna fyller tio år – så har det gått
Arbetsklimat Med OSA-föreskrifterna blev arbetsgivarens ansvar för att förebygga stressrelaterad ohälsa tydligare. Trots det ökar sjukskrivningarna.
-

Kärlek på jobbet kräver öppenhet
Arbetsmiljöarbete Kärlek på jobbet kräver öppenhet och transparens, enligt Mia Fransson, affärsjurist på arbetsgivarorganisationen Almega.
-

Bli bättre på att leda unga – så gjorde Willys
Introduktion På sommaren när många ungdomar var nya på jobbet steg sjukfrånvaron på Willys. Det blev startskottet för ett utvecklingsarbete kring hur unga medarbetare bäst leds och stöttas. I dag arbetar lågpriskedjan målmedvetet med introduktion, feedback och ett närvarande ledarskap.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-

Damm i arbetsmiljön ökar risken för lungemfysem
Arbetssjukdomar Lungemfysem drabbar vanligtvis rökare. Men nu visar en studie att damm från byggmaterial, sten eller betong också ökar risken att drabbas.
-

Hon forskar om Linkedin: "Många brottas med synlighet kontra skrytsamhet"
Kompetens Hur mycket är ok skryta om sig själv på Linkedin och hur ska man som anställd hantera förväntningar på att tala gott om sin arbetsgivare?
-

Fler personer med funktionsnedsättning i arbete
Distansarbete En ny rapport visar att ökade möjligheter att jobba på distans har gjort att fler med funktionsnedsättning kunnat börja arbeta eller behåll sina jobb.