Karriärvägledning mitt i livet ökar arbetslusten
Publicerad 22 augusti 2017
Vill du arbeta till 70 och fortfarande stortrivas på jobbet? Ett bra tips är att stanna upp när du är 50, fundera över vad du vill och följa ditt hjärta. Det visar en studie vid Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg.
I takt med en större andel äldre i arbetslivet och diskussioner om höjd pensionsålder kan det vara viktigt att förstå varför människor själva väljer att jobba efter pensionsåldern. För att få kunskap genomfördes en intervjustudie med 43 personer mellan 69 och 75 år, som jobbade minst halvtid.
– Gemensamt för den här gruppen var att de från femtioårsåldern började göra förändringar och ställde om sina yrkesliv, så att jobbet skulle passa dem bättre. Det handlade om självförverkligande, säger Kerstin Wentz, forskare och psykolog vid enheten för arbets- och miljömedicin vid Sahlgrenska Universitetssjukhuset, som arbetat med studien.
Hon beskriver det som att dessa personer, i vitt skilda yrken som till exempel ingenjör, undersköterska eller revisor, "modellerade" sina karriärer. De satte inga långsiktiga mål, men vissa vidareutbildade sig, andra förändrade sina arbetstider eller anpassade arbetsuppgifterna efter egna önskemål och behov. Några sa upp sig eller blev arbetslösa och startade eget. Karaktäristiskt var också att de var nyfikna, positiva och med glädje berättade om sina jobb efter förändringen.
– I dag var arbetet ett sätt att få stimulans, bli bekräftad som yrkesmänniska, följa med utvecklingen i branschen och ha professionella kontakter. De beskrev det som att de kunde de plocka russinen ur kakan och bestämde själva hur mycket och när de ville jobba. De hade total kontroll över kalendern. En idealisk arbetssituation.
Samtidigt var det här personer som tidigare hade investerat lagom mycket i jobbet, enligt Kerstin Wentz. Fritidsintressen hade tagit stor plats och de hade sett till att sköta sin hälsa, både fysiskt och psykiskt.
– De hade många färger på paletten. Och väldigt mycket integritet. De var självständiga, ofta högkvalificerade, men inte översjälvständiga utan såg också behovet av stöd. Stöd från den egna familjen för att fortsätta jobba, eller att kunna ge andra det stöd de själva fått tidigare.
Enligt Kerstin Wentz finns många lärdomar att dra från intervjuerna, både för arbetsgivare och samhälle. I studiens slutrapport listas därför ett antal förslag på åtgärder; allt från yrkesvägledning mitt i livet, till mer flexibla arbetstider och rätt till ledighet för att pröva nytt jobb och höjd åldersgräns för studiemedel. Men också tydligt utvecklade roller för veteraner i arbetslivet, som skulle kunna fungera som mentorer och experter.
– Men vi behöver också en bra arbetsmiljö, utan för hög belastning i jobbet, eftersom hög tidspress och för höga krav hämmar både lärande och utveckling i jobbet. Det viktiga är egenkontroll och att vara lyhörd för de anställdas egna önskemål. Äldre är mer känsliga för att inte ha kontroll och har faktiskt också lägre tolerans för en dålig arbetsmiljö, säger hon.
Ladda ner rapporten "Att modellera karriären, En idealisk arbetssituation i åldern 69-75 år"

Carin Hedström
Mer om Kompetens
-
Ledarskapet avgörande för kompetensutveckling
Kompetens Vad är det som får oss att växa och utvecklas på jobbet? En ny avhandling visar att det inte främst handlar om kurser och utbildningar utan om ledarskapet. Chefers förmåga att lyssna, stötta och ge mening åt arbetet är avgörande.
-

Fler unga tjejer väljer att bli svetsare
Unga Det råder stor brist på svetsare i Sverige. Yrket är kraftigt mansdominerat, men de senaste åren har det skett en liten ökning av antalet kvinnor. På Fredrika Bremergymnasiet söder om Stockholm pluggar just nu fem tjejer för att bli svetsare.
-

Jobbskuggning breddar perspektiven
Kompetens Att gå bredvid en mer erfaren kollega är ett effektivt sätt att introducera nyanställda. På Vattenfall använder metoden även för fortsatt lärande.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-

När livet krisar kan chefen vara ett stöd
Kris Den som blir sjukskriven på grund av stress har ofta varit utsatt för hög belastning under lång tid. Arbetsgivaren kan underlätta för en medarbetare genom att anpassa arbetsuppgifter och visa öppenhet för att prata även om sådant som sker utanför arbetet.
-
Ledarskapet avgörande för kompetensutveckling
Kompetens Vad är det som får oss att växa och utvecklas på jobbet? En ny avhandling visar att det inte främst handlar om kurser och utbildningar utan om ledarskapet. Chefers förmåga att lyssna, stötta och ge mening åt arbetet är avgörande.
-

Mobilvanor på jobbet speglar arbetsmiljön
Arbetsklimat Att kollegor fastnar i mobilen i stället för att prata med varandra på rasten kan vara ett tecken på att arbetsklimatet inte är bra, enligt en studie från Göteborgs universitet.