Hoppa till huvudinnehållet
Planerat driftstopp tisdag 16 september

Den tillfälliga stängningen innebär att du inte kan boka utbildning, komma åt webbutbildningar, svara på enkäter eller fylla i checklistor. Vi ber om ursäkt för eventuella besvär och tackar för er förståelse.

Podcast om ljudmiljöer och hörsel

Två barn som går i höstskogen

I fem korta avsnitt samtalar vi med konceptutvecklaren Jonas Christensson om bra och mindre bra ljudmiljöer. Jonas som är specialist på ljud i skolmiljöer resonerar även kring vad ljudmiljön betyder för inlärningen i förskola och skola. Vi gör också ett test för att förmedla hur olika ljudupplevelsen kan vara i två likvärdiga lokaler.

Syftet med podcasten är att inspirera till reflektioner om ljud och ljudmiljöer samt att ge en överblick över hur människans hörsel fungerar och har utvecklats genom århundradena.

Det går att lyssna på avsnitten ett och ett eller spela igenom hela serien. Varje avsnitt är cirka fem minuter långt. 

Hitta på sidan