Arbetssjukdomar tas med i nollvision
Uppdaterad 12 februari 2021
Publicerad 11 februari 2021
Regeringen utökar sin nollvision mot dödsolyckor till att även omfatta annan arbetsrelaterad dödlighet, såsom sjukdom, ohälsosam stress, cancer och suicid. Det framkom i dag när regeringen presenterade sin nya arbetsmiljöstrategi.
– Långt fler människor dör i arbetssjukdomar än i arbetsolyckor. Vi vet också att arbetssjukdomar ökar och skördar fler liv. Därför uttökar nu regeringen sin nollvision till att även omfatta arbetssjukdomar, sa Eva Nordmark när hon preseterade regeringens arbetsmiljöstrategi på ett seminarium arrangerat av AFA Försäkring.
Hur den uttökade nollvisionen ska se ut i praktiken förklarade inte Eva Nordmark. Men till tidiningen Arbetsvärlden säger hon att regeringen vill öka kunskapen om den arbetsrelaterade ohälsan samt öka åtgärderna. Det kan till exempel handla om att använda sanktionsavgifter mot arbetsgivare som inte gör tillräckligt för attt förebygga ohälsa. 
Den nya arbetsmiljöstrategin tar också fasta på hur arbetslivet har förändrats under coronapandemin med ökat distansarbete.
– Oavsett om arbetet sker via en app eller från köksbordet ska det inte råda något tvivel om vem som har ansvarig för arbetsmiljön. Det är viktigt att tydliggöra det, sa Eva Nordmark.
Dessutom ska arbetsmiljölagen ses över ur ett jämställdhetsperspektiv. När den skrevs på 1970-talet såg arbetslivet annorlunda ut än idag. Även om lag och regler har uppdaterats under åren anser regeringen att det kan finnas anledning att se över hur regelverket kan förbättras för att stärka arbetsmiljön i kvinnodominerade sektorer.
Regeringens nya arbetsmiljöstrategi
Arbetsmiljöstrategin som ska löpa från 2021–2025 innehåller fyra prioriterade områden:
- Ett hållbart arbetsliv Alla ska kunna, orka och vilja jobba ett helt arbetsliv.
- Ett hälsosamt arbetsliv Arbetslivet ska bidra till utveckling och välbefinnande.
- Ett tryggt arbetsliv Ingen ska riskera liv eller hälsa på grund av jobbet.
- En arbetsmarknad utan brott och fusk En bristfällig arbetsmiljö aldrig ska vara ett konkurrensmedel.
Arbetsmiljöverket och Myndigheten för arbetsmiljökunskap (Mynak) har i uppdrag att ta fram handlingsplaner utifrån strategin.

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om Arbetsmiljöarbete
-

Lärare pressas av föräldrakontakter
Arbetsmiljöarbete Många lärare upplever att kontakten med föräldrar har blivit en allt större utmaning. Men med enkla insatser kan lärarnas arbetsmiljön förbättras.
-
Arbetsanpassning behöver inte vara så svårt
Arbetsmiljöarbete Arbetsanpassning kan upplevas svårt, men behöver varken vara stort eller dramatiskt. Oftast handlar det om små justeringar som gör att en medarbetare fungerar bättre i jobbet.
-

Fallolyckan fick honom att bli skyddsombud
Uppdrag Efter en svår fallolycka började betongarbetaren Anton Nijohsson lägga märke till riskerna på byggarbetsplatserna där han jobbade, och kort därpå blev han skyddsombud.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Alkoholkultur styr mer än policy
Alkohol och droger Det är sällan policyn som avgör hur vi förhåller oss till alkohol på jobbet. Normerna och kulturen är det som verkligen styr, enligt forskning från Göteborgs universitet.
-

Fallolyckan fick honom att bli skyddsombud
Uppdrag Efter en svår fallolycka började betongarbetaren Anton Nijohsson lägga märke till riskerna på byggarbetsplatserna där han jobbade, och kort därpå blev han skyddsombud.
-

AI försvårar ungas möjlighet att få jobb
AI Unga som har en svagare position på arbetsmarknaden ser ut att drabbas hårdast av den AI-revolution som pågår. Det konstaterar det nybildade AI-rådet där arbetsmarknadens parter ingår.