Hoppa till huvudinnehållet
Maria Lindström och Anisa Awaare.

Anisa Awaare är 15 år och går i åttan på Grönkullaskolan i Stockholm. Hon är en av de elever som erbjudits SAO-jobb. Här tillsammans med Maria Lindström på Akademibokhandeln.

Foto: Elina Wahlstedt/TT

Unga

En fot i arbetslivet ger unga hopp

Sedan ett år tillbaka får elever från skolor i utsatta områden betalt för att arbeta två timmar i veckan. Syftet är att bryta utanförskap och förebygga kriminalitet. Bakom satsningen står bland andra parterna på arbetsmarknaden tillsammans med kommuner och skolor.

Artikeln i korthet

  • Elever i utsatta områden får betalt för att arbeta två timmar i veckan genom SAO-jobb (studiemotiverande arbetslivsorientering), för att motverka utanförskap och stärka kopplingen till arbetslivet.
  • Satsningen drivs av "Nästa Generation Sverige" i samarbete med kommuner, skolor och arbetsmarknadens parter, som har tecknat kollektivavtal för att säkerställa bra villkor.
  • Företag som Akademibokhandeln erbjuder arbetslivserfarenhet och lön, vilket förbättrar deras framtida jobbchanser. Om de inte sköter skolan pausas jobbet. Tanken är att satsningen ska öka studiemotivationen.
bild på Gerd Eriksson

Gerd Eriksson

Mer om Unga

Senaste om Mer om arbetsmiljö