Femårsplan för ett säkrare arbetsliv
Uppdaterad 2 februari 2016
Publicerad 1 februari 2016
Ett nationellt centrum för arbetslivsforskning, ett forum för dialog med arbetsmarknadens parter och ett dussintal nya uppdrag till Arbetsmiljöverket. Det blev resultatet när regeringen presenterade sin femåriga arbetsmiljöstrategi.
Regeringens arbetsmiljöstrategi har tagits fram det senaste året i nära samarbete med arbetsmarknadens parter. Ett av strategins prioriterade områden är att skapa ett hållbart arbetsliv. Därför får Arbetsmiljöverket i uppdrag att identifiera branscher och arbetsplatser där arbetstagare tvingas sluta i förtid.
– Vi vet i dag att den psykosociala arbetsmiljön påverkar möjligheten att vara kvar i arbetslivet fram till pensionsåldern. Det gäller också den fysiska arbetsmiljön och arbetets innehåll, sade Ylva Johansson vid en presskonferens.
Arbetsmiljöverket ska också kartlägga risker vid nya sätt att organisera arbetet och utöka tillsynen av bemanningsföretag.
– Man är överrepresenterad i riskfyllda arbeten och det är en stor andel som också är unga och nyanlända som arbetar i bemanningsbranschen.
Ett annat av prioriterat område i regeringens strategi är att förbättra den psykosociala arbetsmiljön och minska den psykiska ohälsan som ökat lavinartat de senaste åren. Den nya föreskriften om organisatorisk och organisatorisk arbetsmiljö som träder i kraft den 31 mars är den viktigaste delen i det här arbetet, enligt ministern.
– Det handlar ledningsfrågor, styrning, kommunikation, delaktighet, fördelning av arbetsuppgifter och arbetsbelastning. Men det handlar också om socialt samspel, som kränkande behandling på arbetsplatsen.
Sedan tidigare är det också känt att en nollvision mot dödsolyckor är ett av de prioriterade områdena. Arbetsmiljöverket får nu i uppdrag att lämna förslag för att förebygga olyckor för vägarbetare, som drabbas av vart femte dödsfall.
Myndigheten ska också ta fram förebyggande åtgärder inom jordbruk, skogsbruk och fiske där olyckor är vanligt förekommande. Dessutom ska utökade inspektioner få stopp på gammal utrustning och maskiner som kan vara farliga.
Utöver de tolv uppdragen till Arbetsmiljöverket tillsätts två utredningar, en för att se om det behövs nya arbetsmiljöregler för ett modernt arbetsliv och en för att ta fram ett förslag till ett nationellt centrum för kunskap och utvärdering av arbetsmiljö. Det senare har länge efterfrågats av såväl forskare som arbetsmarknadens parter.
– Det handlar inte om att återinföra Arbetslivsinstitutet utan det handlar om att lägga förslag på hur vi i dag och framåt på ett bra sätt kan organisera ett nationellt centrum, både för forskning och kunskap men också för att kunna utvärdera arbetsmiljöarbetet, sade Ylva Johansson.
Ett önskemål från arbetsmarknadens parter som också blir verklighet är inrättandet av ett dialogforum. Enligt Ylva Johansson skulle en fråga för forumet kunna vara hur ledarskap och förebyggande arbetsmiljöarbete kan förhindra mobbning och kränkande särbehandling på arbetsplatsen.

Krister Zeidler
Mer om Arbetsmiljöarbete
-

Lärare pressas av föräldrakontakter
Arbetsmiljöarbete Många lärare upplever att kontakten med föräldrar har blivit en allt större utmaning. Men med enkla insatser kan lärarnas arbetsmiljön förbättras.
-
Arbetsanpassning behöver inte vara så svårt
Arbetsmiljöarbete Arbetsanpassning kan upplevas svårt, men behöver varken vara stort eller dramatiskt. Oftast handlar det om små justeringar som gör att en medarbetare fungerar bättre i jobbet.
-

Fallolyckan fick honom att bli skyddsombud
Uppdrag Efter en svår fallolycka började betongarbetaren Anton Nijohsson lägga märke till riskerna på byggarbetsplatserna där han jobbade, och kort därpå blev han skyddsombud.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

En fot i arbetslivet ger unga hopp
Unga Sedan ett år tillbaka får elever från skolor i utsatta områden betalt för att arbeta två timmar i veckan. Bakom satsningen finns bland andra arbetsmarknadens parter.
-

Alkoholkultur styr mer än policy
Alkohol och droger Det är sällan policyn som avgör hur vi förhåller oss till alkohol på jobbet. Normerna och kulturen är det som verkligen styr, enligt forskning från Göteborgs universitet.
-

Fallolyckan fick honom att bli skyddsombud
Uppdrag Efter en svår fallolycka började betongarbetaren Anton Nijohsson lägga märke till riskerna på byggarbetsplatserna där han jobbade, och kort därpå blev han skyddsombud.