Bullerförebyggande arbete har gett resultat
Publicerat 28 maj 2018
När forskare inom audiologi undersökte hörseln på 70-åringar födda 1944 visade det sig att de hade betydligt bättre hörsel än tidigare generationer vid samma ålder. Bullerförebyggande insatser i arbetslivet tros vara en orsak.
– Även om vi inte kan säga varför hörseln blivit bättre för den gruppen så tror vi att det är effekterna av preventivt arbete mot buller, säger Maria Hoff vid enheten för audiologi på Göteborgs universitet.
I studien som gjordes ingick både män och kvinnor födda 1944. Deras resultat jämfördes med liknande hörseltester som gjorts på 70-åringar födda 1901, 1906 och 1922. Och det var en förbättrad hörsel hos både kvinnor och män sedan de tidigare mätningarna. Den för männen var markant bättre och var som störst i de högre frekvenserna mellan 4000 och 6000 hertz - frekvenser som handlar om diskanten i mänskligt tal och möjligheten att höra konsonanter.
– Det är just i spannet mellan 4000 och 6000 hertz som nedsättningen av hörseln på grund av buller försämras först. Och eftersom studien är gjord i Göteborg där många män av tradition har jobbat inom industrin eller på varven i bullriga miljöer så tror vi att förbättringen handlar om en ökad medvetenhet om bullerskydd, säger Maria Hoff.
En annan faktor som påverkar hörseln är hälsa och kost. Dagens 70-åringar är friskare och har haft bättre förutsättningarna för sin hälsa än 70-åringarna som föddes under tidigare delen av 1900-talet. Även sjukdomar i hjärta och kärl, diabetes och rökning kan påverka hörseln. Och Maria Hoff menar att det är färre öronsjukdomar i dag vilket också ger en större chans att ha en god hörsel i behåll senare i livet.
Kommer morgondagens 70-åringarna ha ännu bättre hörsel?
– Samtidigt som det finns en medvetenhet om att buller försämrar hörseln i dag, så finns det arbetsplatser där människor vistas i miljöer med höga ljud som skolan, förskolan, restauranger och gym – utan att bära hörselskydd. Och högljudda miljöer i kombination med stress kan leda till andra problem med hörseln som tinnitus eller överkänslighet mot ljud. Vi blir trötta av för mycket ljud och behöver helt enkelt vila öronen mellan varven.
Hur kan vi skydda oss mot det höga ljudet på en arbetsplats?
– Den bästa preventionen är att sänka ljudet vid källan. Annars blir det bara som att sätta plåster på ett sår utan åtgärda orsaken. Det gäller att se till att klassrum och andra arbetsplatser med dåliga akustiska miljöer har ljuddämpande textilier, tysta stolar och att inte barngrupperna är alltför stora. Det är billiga åtgärd som sparar hörseln, säger Maria Hoff.

Gerd Eriksson
Mer om Buller
-
Arbetsmiljöförbättringar även bra för klimatet
Buller • Kan sjöfartens klimatomställning även förbättra arbetsmiljön ombord? Den frågan ställer sig nu forskare i ett nytt projekt som ska undersöka buller och vibrationer på fartyg.
-
Ny forskning om kvinnors arbete i bullriga miljöer
Buller • Ljudkänslighet och ljudtrötthet är vanligt förekommande bland kvinnor som jobbar på förskolor. Hur deras arbetsförmåga påverkas och hur de hanterar buller på arbetsplatsen ska ny forskning ta reda på.
-
Många lider av okänd ljudintolerans
Buller • Nio procent av alla svenskar lider av ljudintolerans. Vanliga kontorsljud, som de flesta knappt registrerar, kan upplevas som mycket störande. Det visar ny forskning från Umeå universitet.
Papperstidning
Prenumerera på tidningen Arbetsliv, Sveriges största arbetslivstidning som kommer ut fyra gånger per år.
PrenumereraSenaste om Forskning
-
Så förändras arbetslivet av AI
Innovationer • Få yrken kommer vara opåverkade av det kraftfulla teknikskifte som nu pågår. Det spår två av Sveriges främsta experter på artificiell intelligens.
-
Myt att kvinnor som fött barn har högre sjukfrånvaro
Sjukfrånvaro • Det har länge funnits en föreställning om att kvinnor som fött barn har högre sjukfrånvaro. Men så är inte fallet, enligt en ny studie.
-
Aktivitetsbaserade kontor blir aldrig färdiga
Kontor • Forskning visar att ett aktivitetsbaserat kontor aldrig blir klart utan ständigt behöver utvecklas och anpassas efter medarbetarnas behov.