
Vi skulle vilja se en tydligare arbetsprocess som alla kan ta del av oavsett var företaget befinner sig i entreprenörs- och leverantörsleden., säger Magnus Olsson, arbetsmiljöstrateg på Byggföretagen.
Byggföretagen om det ökande antalet dödsolyckor
Publicerad 11 mars 2024
Långa led med underentreprenörer har angetts som en förklaring till det stora antalet allvarliga olyckor i byggbranschen. Men Magnus Olsson på Byggföretagen tror inte att det är hela sanningen.
Vid bygget av Ursviks torn i Sundbyberg där den tragiska hissolyckan inträffade i december, hade huvudentreprenören Andersson Company lagt ut stora delar av byggnationen på underentreprenörer. Något som fackförbundet Byggnads kritiserat.
– Man säljer ut jobben och styckar upp dem på väldigt många underentreprenörer. Därmed försvinner det som borde vara självklart: ett tydligt ansvar för arbetsmiljön, sa Johan Lindholm, ordförande för Byggnads, till tidningen Arbetet.
Efterfrågar tydligare arbetsprocess
Nyligen gick även Socialdemokraterna ut med ett tiopunktsprogram för att stoppa dödsolyckorna där en av punkterna handlade om att begränsa antalet underleverantörer.
Men Magnus Olsson, nationell arbetsmiljöstrateg på arbetsgivarorganisationen Byggföretagen, menar att den specialistkompetens som underleverantörerna har, behövs i branschen.
– En byggarbetsplats består av många olika moment som är i behov av specialistkompetens. Specialiseringen innebär högre kvalitet och kortare byggtider. Vi skulle i stället vilja se en tydligare arbetsprocess som alla kan ta del av oavsett var företaget befinner sig i entreprenörs- och leverantörsleden. Stora delar av ansvaret i en byggprocess ligger på beställare och byggherrar. Här tycker vi att det finns en utvecklingspotential.
Varje dödsolycka är en för mycket
Magnus Olsson är tydlig med att säga att varje arbetsrelaterad dödsolycka är en för mycket. Han anser samtidigt att branschen gjort stora framsteg över tid vad gäller att minska de allvarliga olyckorna. Att få till bra rutiner kring säkerheten är inte enkelt enligt honom, då man jobbar i temporära projekt till skillnad från i industrin.
– I bygg- och anläggningsbranschen utförs olika arbetsuppgifter under en begränsad tid, varje projekt blir mer eller mindre en nyetablering. Det gör det svårare och mer komplext att skapa rutiner och en varaktighet som inom till exempel den fasta industrin. Byggprojekt är temporära och består av en konstellation av olika aktörer.
Ökad transparens skulle underlätta
En annan viktig parameter för en säkrare bransch, enligt Byggföretagen, är att myndigheter som Skatteverket, Bolagsverket, Migrationsverket och Polismyndigheten delar information på ett mer transparent sätt.
– I dag är det tidskrävande och komplicerat för företag att få del av information som kan vara avgörande för vilka företag och individer de ska anlita. En ökad transparens skulle också underlätta för seriösa företag att göra rätt för sig.
Byggföretagen har 4 000 medlemsföretag och ett av deras fem fokusområden är säkerhet. De har tagit fram aktiviteter som ska leda till en minskning av allvarliga olyckor genom att öka riskmedvetenheten och stärka säkerhetskulturen på landets byggarbetsplatser, säger Magnus Olsson.
Hur ser du på arbetsmiljö- och säkerhetsarbetet på byggarbetsplatserna på lång sikt?
– Jag är absolut hoppfull. De unga som kommer ut i byggbranschen är mer upplysta och medvetna om både säkerhet och arbetsmiljö. De ställer också generellt högre krav på sin arbetsmiljö, säger Magnus Olsson på Byggföretagen.

Gerd Eriksson
Läs fler artiklar av Gerd Eriksson
Mer om Arbetsolyckor och arbetsskador
-
Vibrationsskador drabbar unga snickare
Vibrationer Vibrationer från handhållna verktyg som skruvdragare och slagborrar kan orsaka livslånga skador på händerna. Trots det brister åtta av tio företag i arbetet med att förebygga vibrationsskador, enligt en tillsynsinsats som Arbetsmiljöverket gjort. Unga snickare lyfts fram som en särskilt utsatt grupp.
-

Barn särskilt utsatta på lantbruk
Arbetsolyckor och arbetsskador Nyligen omkom ett barn i en olycka med en traktor på ett lantbruk. Förra året inträffade tre liknande dödsolyckor. Nu gör det nationella initiativet Lantlyftet flera satsningar för att öka säkerheten för barn som bor och vistas på gårdar.
-

Lantbrukets största risker inte de mest uppenbara
Arbetsolyckor och arbetsskador Inom lantbruket finns många moment där risken för olyckor är stora. Men de största riskerna finns inte inom den fysiska arbetsmiljön.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

När barnets skolfrånvaro påverkar jobbet
Arbetsmiljöarbete Föräldrar till hemmasittande barn med omfattande frånvaro från skolan tvingas ofta gå ner i arbetstid – och en del blir sjukskrivna. För arbetsgivaren kan flexibilitet vara avgörande för att medarbetaren ska kunna fortsätta jobba.
-

Uppsagd – så tog jag mig vidare
Så gjorde vi Att bli uppsagd från jobbet kan vända tillvaron upp och ner. Men det kan också bli början på något nytt. En ekonom, en säljare och en busschaufför berättar om vägen tillbaka och en expert från Trygghetsrådet ger råd om vad arbetsgivaren ska tänka på.
-

”Vi lever här tillsammans”
Bildreportaget På Källunda Gård är ekologiskt lantbruk inte bara ett sätt att odla. Det är ett sätt att leva, där djur, jord och människor ingår i samma kretslopp och där bondens viktigaste uppgift är att förvalta det som ska leva vidare.