
Vi skulle vilja se en tydligare arbetsprocess som alla kan ta del av oavsett var företaget befinner sig i entreprenörs- och leverantörsleden., säger Magnus Olsson, arbetsmiljöstrateg på Byggföretagen.
Byggföretagen om det ökande antalet dödsolyckor
Publicerad 11 mars 2024
Långa led med underentreprenörer har angetts som en förklaring till det stora antalet allvarliga olyckor i byggbranschen. Men Magnus Olsson på Byggföretagen tror inte att det är hela sanningen.
Vid bygget av Ursviks torn i Sundbyberg där den tragiska hissolyckan inträffade i december, hade huvudentreprenören Andersson Company lagt ut stora delar av byggnationen på underentreprenörer. Något som fackförbundet Byggnads kritiserat.
– Man säljer ut jobben och styckar upp dem på väldigt många underentreprenörer. Därmed försvinner det som borde vara självklart: ett tydligt ansvar för arbetsmiljön, sa Johan Lindholm, ordförande för Byggnads, till tidningen Arbetet.
Efterfrågar tydligare arbetsprocess
Nyligen gick även Socialdemokraterna ut med ett tiopunktsprogram för att stoppa dödsolyckorna där en av punkterna handlade om att begränsa antalet underleverantörer.
Men Magnus Olsson, nationell arbetsmiljöstrateg på arbetsgivarorganisationen Byggföretagen, menar att den specialistkompetens som underleverantörerna har, behövs i branschen.
– En byggarbetsplats består av många olika moment som är i behov av specialistkompetens. Specialiseringen innebär högre kvalitet och kortare byggtider. Vi skulle i stället vilja se en tydligare arbetsprocess som alla kan ta del av oavsett var företaget befinner sig i entreprenörs- och leverantörsleden. Stora delar av ansvaret i en byggprocess ligger på beställare och byggherrar. Här tycker vi att det finns en utvecklingspotential.
Varje dödsolycka är en för mycket
Magnus Olsson är tydlig med att säga att varje arbetsrelaterad dödsolycka är en för mycket. Han anser samtidigt att branschen gjort stora framsteg över tid vad gäller att minska de allvarliga olyckorna. Att få till bra rutiner kring säkerheten är inte enkelt enligt honom, då man jobbar i temporära projekt till skillnad från i industrin.
– I bygg- och anläggningsbranschen utförs olika arbetsuppgifter under en begränsad tid, varje projekt blir mer eller mindre en nyetablering. Det gör det svårare och mer komplext att skapa rutiner och en varaktighet som inom till exempel den fasta industrin. Byggprojekt är temporära och består av en konstellation av olika aktörer.
Ökad transparens skulle underlätta
En annan viktig parameter för en säkrare bransch, enligt Byggföretagen, är att myndigheter som Skatteverket, Bolagsverket, Migrationsverket och Polismyndigheten delar information på ett mer transparent sätt.
– I dag är det tidskrävande och komplicerat för företag att få del av information som kan vara avgörande för vilka företag och individer de ska anlita. En ökad transparens skulle också underlätta för seriösa företag att göra rätt för sig.
Byggföretagen har 4 000 medlemsföretag och ett av deras fem fokusområden är säkerhet. De har tagit fram aktiviteter som ska leda till en minskning av allvarliga olyckor genom att öka riskmedvetenheten och stärka säkerhetskulturen på landets byggarbetsplatser, säger Magnus Olsson.
Hur ser du på arbetsmiljö- och säkerhetsarbetet på byggarbetsplatserna på lång sikt?
– Jag är absolut hoppfull. De unga som kommer ut i byggbranschen är mer upplysta och medvetna om både säkerhet och arbetsmiljö. De ställer också generellt högre krav på sin arbetsmiljö, säger Magnus Olsson på Byggföretagen.

Gerd Eriksson
Läs fler artiklar av Gerd Eriksson
Mer om Arbetsolyckor och arbetsskador
-

Kvinnor inom barnomsorgen har högre olycksrisk
Arbetsolyckor och arbetsskador Kvinnor som arbetar inom barnomsorgen löper större risk att drabbas av allvarliga arbetsolyckor än genomsnittet på den svenska arbetsmarknaden. Fallolyckor, hot och våld hör till de vanligaste orsakerna.
-
Vibrationsskador drabbar unga snickare
Vibrationer Vibrationer från handhållna verktyg som skruvdragare och slagborrar kan orsaka livslånga skador på händerna. Trots det brister åtta av tio företag i arbetet med att förebygga vibrationsskador, enligt en tillsynsinsats som Arbetsmiljöverket gjort. Unga snickare lyfts fram som en särskilt utsatt grupp.
-

Barn särskilt utsatta på lantbruk
Arbetsolyckor och arbetsskador Nyligen omkom ett barn i en olycka med en traktor på ett lantbruk. Förra året inträffade tre liknande dödsolyckor. Nu gör det nationella initiativet Lantlyftet flera satsningar för att öka säkerheten för barn som bor och vistas på gårdar.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Ansiktsblindhet blir ett hinder på jobbet
Kompetens Har du svårt att känna igen kollegor som bytt frisyr? Eller händer det att du möter någon på stan som hälsar glatt utan att du har en aning om vem det är? Då kan du vara ansiktsblind.
-

Rekryteringsbolaget som struntar i ålder
Rekrytering Rekryteringsbolaget Human Capital vill att fokus ska ligga på kompetens och erfarenhet i stället för ålder. Därför har de slutat ange kandidaternas ålder i de ansökningar de visar sina kunder.
-

Arbetsmiljöverket inspekterar återvinningsbranschen
Kemikalier Återvinningsarbetare utsätts för farliga nivåer av damm och har förhöjda värden av metaller i kroppen, enligt en tvärvetenskaplig forskningsstudie. Nu inleder Arbetsmiljöverket en inspektionsinsats för att kontrollera hur branschen förebygger riskerna.