Kvinnliga journalister hårt drabbade av näthat
Uppdaterad 21 december 2020
Publicerad 17 december 2020
Kvinnor som jobbar som journalister eller influencers är värst utsatta för näthat. Det visar en granskning av nätforumet Flashback som Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) gjort med hjälp av artificiell intelligens.
Två av tre kvinnliga journalister, 67 procent, som ingick i studien har fått hatfyllda kommentarer publicerade mot sig. Det visar rapporten "Hatets karaktär – en studie av hat i digitala miljöer" där FOI undersökt hur hat mot journalister, politiker, influencers, komiker och musiker tar sig uttryck på nätforumet Flashback. 63 procent av de kvinnliga influencers som ingick i studien har upplevt samma sak.
– Yrkesgrupperna vi valt är beroende av digitala plattformar som kommunikationsmedel, det är svårt för till exempel influencers att genomföra sitt arbete utanför den digitala sfären, säger forskningsingenjör Johan Fernquist i en kommentar.
Näthat definierar FOI som allt från hets mot folkgrupp till illasinnad ryktesspridning eller förolämpande kommentarer om utseende. Tidigare undersökningar har visat att även sådana kränkningar som i lagens mening inte är straffbara bidrar till att journalister censurerar sig själva.
Fler män än kvinnor utsätts för hat, 55 procent av kvinnorna och 41 procent av männen. Karaktären på de hatfyllda kommentarerna skiljer sig också åt mellan könen.
– Kvinnor utsätts för mer sexuella trakasserier och utseenderelaterade förolämpningar jämfört med män. Det hat som kvinnor utsätts för innehåller dessutom mer målande förolämpningar och beskrivningar än det hat som riktas mot män, säger Johan Fernquist.
Män utsätts i större utsträckning för kommentarer om yrkesutövning och prestation samt för förtal och elaka rykten.
Om undersökningen
Undersökningen utgår från 440 personer och är baserad på data publicerad under perioden januari 2018 till oktober 2020 på det svenska diskussionsforumet Flashback.

Marianne Zetterblom
marianne.zetterblom@prevent.seMer om Hot och våld
-
Otrevliga kunder ett stort problem för servicepersonal
Hot och våld Raseriutbrott, hot och sexuella inviter från kunder. För anställda i servicebranschen är det inte ovanligt att möta den typen av beteenden, enligt en ny rapport.
-
Hot och våld mellan anställda ökar
Hot och våld Hot och våld i arbetslivet är ett välkänt problem och fokus brukar ligga på brott som riktar sig mot anställda från kunder och klienter. Men enligt en ny studie har anmälningar om våld mellan anställda nästan fördubblats de senaste fem åren.
-

Lärare upplever större utsatthet än tidigare
Hot och våld Lärare är en utsatt yrkesgrupp när det gäller allvarliga arbetsolyckor till följd av hot och våld. Att bli slagen eller sparkad när man försöker avvärja bråk mellan två elever eller att få tinnitus av höga skrik är vanliga orsaker till olycksfall, enligt statistik från Afa Försäkring.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

OSA-föreskrifterna fyller tio år – så har det gått
Arbetsklimat Med OSA-föreskrifterna blev arbetsgivarens ansvar för att förebygga stressrelaterad ohälsa tydligare. Trots det ökar sjukskrivningarna.
-

Kärlek på jobbet kräver öppenhet
Arbetsmiljöarbete Kärlek på jobbet kräver öppenhet och transparens, enligt Mia Fransson, affärsjurist på arbetsgivarorganisationen Almega.
-

Hantverk med fingertoppskänsla
Bildreportaget Diskborstar, sopkvastar och brödpenslar. Hos Iris Hantverk tillverkas varje borste för hand. Alla hantverkare är blinda eller synskadade. Hur kommer det sig?