Snickare drabbas av flest byggolyckor
Publicerad 17 mars 2017
Antalet olyckor i byggbranschen har ökat de senaste åren. Snickare är den yrkesgrupp inom bygg som drabbas av flest olyckor, enligt en rapport från AFA Försäkring.
– Sedan 2010 ser vi en stigande kurva av olyckor inom byggbranschen. Samtidigt har sysselsättningsgraden ökat vilket kan vara en förklaring. En annan är nya försäkringsvillkor och att det går lättare att anmäla en olycka i dag jämfört med tidigare, sa Mats Åhlgren, statistiker på AFA Försäkring när han presenterade rapporten.
Yrkesgrupperna inom byggbranschen är bland de mest skadedrabbade på den svenska arbetsmarknaden. Under 2014 inträffade i genomsnitt 2,5 allvarliga olyckor per 1 000 sysselsatta på hela arbetsmarknaden. För yrkena inom bygg var motsvarande siffra 7,7 allvarliga olyckor per 1 000 sysselsatta.
De yrkesgrupper inom byggsektorn som AFA tittat närmare på är betong- bygg och anläggningsarbete, målare, snickare, elektriker och VVS-montörer. Av dessa är det snickare som är mest utsatta. Elektriker är den minst drabbade gruppen.
Den vanligaste olyckstypen är fallolyckor samt olyckor med maskiner och verktyg. Att skära sig är en vanlig olyckstyp.
– Snickare skär sig på knivar och rörmokare när de bär en toalett med trasigt porslin. Vad man skär sig på beror lite på vad man jobbar med. Men skärolyckor får inte sällan allvarliga konsekvenser om man skär av en sena till exempel, sa Mats Åhlgren.
Unga i åldrarna 16-25 år skadar sig betydligt oftare på maskiner och verktyg jämfört genomsnittet. Till exempel är det dubbelt så vanligt att unga skär sig på knivar eller andra föremål. Bristande vana är en förklaring tror Mats Åhlgren.
Den äldsta åldersgruppen, 56-64 år, har 1,5 gånger högre risk att skadas av fallolyckor jämfört med genomsnittet.
– De yngsta har den högsta risken att skada sig men den äldre gruppen har den högsta risken att skada sig allvarligt. Det beror på att konsekvenserna av en fallolycka ofta blir betydligt allvarligare om man är äldre, sa Mats Åhlgren.
Ladda ner rapporten "Arbetsolyckor och sjukskrivningar inom byggbranschen"

Marianne Zetterblom
Läs fler artiklar av Marianne Zetterblom
Mer om Arbetsolyckor och arbetsskador
-

Lantbrukets största risker inte de mest uppenbara
Arbetsolyckor och arbetsskador Inom lantbruket finns många moment där risken för olyckor är stora. Men de största riskerna finns inte inom den fysiska arbetsmiljön.
-

Fler blir sjuka av jobbet
Arbetssjukdomar Anmälningar om arbetssjukdomar ökar kraftigt i Sverige. Ökningen är störst bland kvinnor och de vanliga orsakerna är hög arbetsbelastning och stress.
-

Det gäller vid skyddsstopp
Arbetsolyckor och arbetsskador Rekordmånga skyddsstopp anmäldes till Arbetsmiljöverket i fjol. Men vad krävs egentligen för att ett skyddsstopp ska bli aktuellt?
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Föräldraledighet bra för företagets innovationskraft
Arbetsmiljöarbete Oroar du dig för hur det ska gå på jobbet när din klippa till kollega går på föräldraledighet? Tänk om. En ny studie visar nämligen att föräldraledighet gynnar innovationen i små eller medelstora företag.
-

Emojis kan få dig att framstå som mindre kompetent
Kompetens Smileys, tummen upp och skrattande ansikten används dagligen i mejl och chattar på jobbet. Men enligt forskare vid University of Ottawa kan emojis påverka hur kompetent och trovärdig du uppfattas.
-

Val av nagelsalong kan påverka arbetsmiljön
Kemikalier Skadliga kemikalier, dålig ventilation och långa arbetsdagar är exempel på brister som uppmärksammats vid tillsyn av nagelsalonger.