
Bild: Istock
Nära var tredje inom välfärdsyrken upplever ständig stress
Publicerat 6 november 2025
En av tio har för mycket att göra på jobbet. Störst är problemet inom utbildning samt vård och omsorg där nästan 30 procent uppger att arbetsbelastningen alltid är för hög. Det visar en ny rapport från Arbetsmiljöverket.
Arbetsmiljöverket har i en ny fokusrapport undersökt vilka yrkesgrupper som upplever att de konstant har en för hög arbetsbelastning. De yrken som sticker ut är undersköterskor, universitets- och högskolelärare samt personal i förskola och grundskola.
Läs mer
Arbetsmiljöverkets rapport 630 000 har alltid för hög arbetsbelastning – vanligast inom utbildning, vård och omsorg
De som uppger att de har för hög arbetsbelastning rapporterar också andra problem med arbetsmiljön som bristande stöd och sämre möjligheter till återhämtning.
– Det är oacceptabelt att det är så många, framför allt inom välfärden, som mår dåligt och blir sjuka till följd av för hög arbetsbelastning. Först och främst för att arbetstagarna själva har rätt till en bra arbetsmiljö, men också för att arbetet de utför är så viktigt för vårt samhälle och för att de allt högre sjuktalen leder till stora kostnader, säger Arbetsmiljöverkets generaldirektör Lars Lööw i en kommentar.
Fokus på individen i stället för strukturella brister
Arbetsmiljöverket har gett forskare på Institutet för stressmedicin, ISM, i uppdrag att undersöka vad som brister i arbetsmiljöarbetet i offentlig sektor. En slutsats som forskarna drar är att produktivitet och ekonomiska mål prioriteras på bekostnad av arbetsmiljöarbetet. När sjukfrånvaron ökar läggs fokus på individen i stället för att komma till rätta med de organisatoriska och strukturella problemen, skriver forskarna.
– Det förebyggande arbetsmiljöarbetet måste ges en högre prioritet. I förlängningen tror vi att det även leder till en bättre verksamhet. Personal som mår bra på jobbet presterar också bättre. Det är även mer troligt att de stannar kvar i sina yrken och att de kan arbeta till pensionsåldern, vilket kan underlätta välfärdens utmaningar med kompetensförsörjning, säger Lars Lööw.
Siffor ur rapporten
- En av tio uppger att de alltid har en för hög arbetsbelastning. Det motsvarar ungefär 630 700 sysselsatta.
- Närmare 37 procent av dem som uppger att de alltid har en för hög arbetsbelastning arbetar inom utbildning, vård och omsorg. Det motsvarar ungefär 231 800 sysselsatta personer.
- De yrkesgrupper där störst andel svarar att de alltid har en för hög arbetsbelastning är undersköterskor (29 procent), universitets- och högskolelärare (28 procent) samt grundskollärare, fritidspedagoger och förskollärare (21 procent).
Arbetsmiljöverket, rapporten 630 000 har alltid för hög arbetsbelastning – vanligast inom utbildning, vård och omsorg

Marianne Zetterblom
Mer om Stress
-

Nio tecken på utbrändhet
Stress Hur känns det att gå in i väggen? Lär dig känna igen tidiga tecken och var uppmärksam på stressignaler som dålig sömn och sviktande humör, så du kan bromsa i tid.
-

När tröttheten inte går över
Må bra Cancerbehandling eller långvarig och svår stress kan leda till fatigue – en typ av trötthet som inte går att vila bort.
-

Så får du koll på blodtrycket
Må bra Ungefär en tredjedel av alla svenskar har högt blodtryck och ju äldre vi blir desto vanligare är det. Stress och buller är riskfaktorer.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

I ambulansen blir hennes diagnoser en styrka
Arbetsmiljöarbete För ambulanssjuksköterskan Ronja Olsson är adhd inte ett hinder utan en tillgång. Hon är en av sjuksköterskorna i en ny studie som beskriver hur diagnoser som adhd och autism kan ge unika styrkor i vården.
-
Vill du bli lyckligare? Småprata!
Krönika Det finns få saker som gör mig på bättre humör än att vara ute och föreläsa. Missförstå mig rätt – jag uppskattar min stillsamma vardag som författare och psykolog med mobilspel och träningspass på lunchen. Men när jag sitter och rör om i kaffet under ännu ett ensamt trefika, tänker jag ofrånkomligen på den där forskningsöversikten i Nature.
-

Sverige halkar efter i AI-utvecklingen
AI Endast var tionde kommun eller region använder AI i någon del av verksamheten. Nu varnar experter att Sverige riskerar att halka efter.