
Foto: Istock
Karpaltunnelsyndrom orsakas ofta av jobbet
Publicerad 11 februari 2025
För fyra av tio som får karpaltunnelsyndrom går det att hitta orsaker i arbetet, visar en stor dansk studie. Men det går att förebygga risken att drabbas bland annat genom att skapa möjligheter för pauser och vila.
Fakta om karpaltunnelsyndrom
Karpaltunneln är en kanal som finns i handloven. Genom den löper bland annat en nerv som förser tumme, pek- och långfinger med känsel. Om det blir för trångt och nerven kommer i kläm kan man drabbas av karpaltunnelsyndrom som ger stickningar, domningar och nedsatt känsel, och så småningom även smärta.
Genom karpaltunneln går medianusnerven och senor till fingrarnas muskler. Karpaltunnelsyndrom orsakas av att nerven kommit i kläm och det ger domningar och stickningar i händerna. Nu visar en stor dansk studie, där drygt två miljoner personer ingår, att syndromet kan uppstå på grund av belastningar i arbetet.
– Jag tror att det är den största studien som gjorts i sitt slag och det ger ett bra underlag. Vi anser att den ger oss stöd i att belastningar i arbetet står för en hög andel av de som drabbas av karpaltunnelsyndrom, säger Corina Covaciu som är överläkare inom Arbets- och miljömedicin vid Akademiska sjukhuset i Uppsala.
Även sjukdomar kan öka risken
Karpaltunnelsyndrom är ganska vanligt i befolkningen. Orsakerna bakom kan vara flera, utöver arbetet kan sjukdomar som diabetes, reumatism eller fetma öka risken. Gravida kvinnor har en ökad risk och det är fler kvinnor än män som får karpaltunnelsyndrom om man ser till befolkningen generellt.
Yrken där hand och handled utsätts för stor belastning innebär en risk att få karpaltunnelsyndrom. Det kan vara att man arbetar med vibrerande verktyg, behöver greppa hårt eller arbeta i ogynnsamma arbetsställningar där handleden hela tiden hålls böjd. Men också repetitiva handrörelser som ingår i till exempel arbete i kassa eller som målare utför.
Om vi som handlar i affären ställer varorna rätt på bandet i kassan så behöver personalen inte vrida och vända på varje vara.
– Risken att drabbas ökar ju mer man exponeras.
Den danska studien visar att i arbetslivet löper män en något högre risk än kvinnor.
– Det kan bero på att män oftare arbetar med tunga verktyg och vibrationer eller ogynnsamma arbetsställningar, eller en kombination av detta. Ansträngningen för handen och ergonomin har stor betydelse.
Viktigt att handen får vila
Forskarna har konstaterat att drygt 40 procent av insjuknandet skulle kunna förebyggas genom insatser i arbetsmiljön, bland männen handlar det om hela 49 procent och bland kvinnorna 39 procent.
– Det handlar bland annat om att arbeta med moderna verktyg av god kvalitet och för den som arbetar med vibrerande verktyg går det att försöka se till att exponeringen av vibrationer minskar.
Möjlighet för pauser och återhämtning är också viktigt.
– Se till att handen får vila i neutral position.
För den som arbetar med repetitiva övningar kan det handla om att undvika onödiga rörelser. Där kan omgivningen hjälpa till i vissa fall, säger Corina Covaciu och ger ett exempel.
– Om vi som handlar i affären ställer varorna rätt på bandet i kassan så behöver personalen inte vrida och vända på varje vara.
Om studien
Forskarna har gått igenom nationella patientregister för personer födda mellan 1945–1994 och som följdes upp för karpaltunnelsyndrom mellan 2010–2013. Exponering i arbetslivet har värderats utifrån en matris för handens exponering i arbetet där man tagit hänsyn till exponeringens intensitet. Den största risken finns i arbeten med långa perioder av icke-neutral handställning, som kan vara att man arbetar med handleden böjd.

Anita Gullberg
Mer om Arbetsolyckor och arbetsskador
-

Fallolyckan fick honom att bli skyddsombud
Uppdrag Efter en svår fallolycka började betongarbetaren Anton Nijohsson lägga märke till riskerna på byggarbetsplatserna där han jobbade, och kort därpå blev han skyddsombud.
-

Aktiv jobbpendling kan stärka hjärtat
Livsstil Att cykla eller gå till jobbet kan göra stor skillnad för hjärthälsan. Ny forskning visar ett tydligt samband mellan aktiv pendling och mindre åderförkalkning – även hos personer som tränar regelbundet på fritiden.
-

Allt fler lagförs för arbetsmiljöbrott
Arbetsolyckor och arbetsskador Antalet lagförda arbetsmiljöbrott har fördubblats. Det beror på en lagändring men också på ett bättre samarbete mellan myndigheter.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-

Lärare pressas av föräldrakontakter
Arbetsmiljöarbete Många lärare upplever att kontakten med föräldrar har blivit en allt större utmaning. Men med enkla insatser kan lärarnas arbetsmiljön förbättras.
-

När livet krisar kan chefen vara ett stöd
Kris Den som blir sjukskriven på grund av stress har ofta varit utsatt för hög belastning under lång tid. Arbetsgivaren kan underlätta för en medarbetare genom att anpassa arbetsuppgifter och visa öppenhet för att prata även om sådant som sker utanför arbetet.
-
Ledarskapet avgörande för kompetensutveckling
Kompetens Vad är det som får oss att växa och utvecklas på jobbet? En ny avhandling visar att det inte främst handlar om kurser och utbildningar utan om ledarskapet. Chefers förmåga att lyssna, stötta och ge mening åt arbetet är avgörande.