Nattarbete ökar risken för arbetsolyckor
Publicerad 17 september 2018
Personer som jobbar natt löper större risk att skada sig på jobbet än anställda som jobbar dagtid. Det visar en dansk forskningsstudie.
Efter en vecka med nattarbete löper vårdpersonal större risk att råka ut för ett arbetsolycksfall jämfört med vårdpersonal som jobbat dagtid. Det visar en undersökning från Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) där drygt 69 000 anställda ingår. Forskarna har undersökt risken för olyckor både på jobbet samt på väg till och från arbetsplatsen.
– Nattarbetare får mindre sömn och återhämtning vilket gör att man är tröttare än normalt under den period man jobbar natt. Därför valde vi att även ta med färdolycksfall. Nattarbete ökar risken för olyckor generellt. Tröttheten försvinner ju inte på något magiskt vis bara för att man lämnar jobbet, säger Helena Breth Nielsen, forskare på NFA i en kommentar.
Underlaget för studien är en nationell arbetstidsdatabas i Danmark där 69 200 personer ingår. Forskarna har jämfört anställda med samma typ av arbetsuppgifter. Tidigare studier har inte tagit hänsyn till att risken för olyckor kan skilja sig åt mellan olika yrken.
– Det gör att vi med större vetenskaplig säkerhet kan säga att det är nattarbetet som är problemet och inte vad man jobbar med eller vem man är, säger Anne Helene Garde, professor på NFA i en kommentar.

Marianne Zetterblom
Läs fler artiklar av Marianne Zetterblom
Mer om Arbetsolyckor och arbetsskador
-

Kvinnor inom barnomsorgen har högre olycksrisk
Arbetsolyckor och arbetsskador Kvinnor som arbetar inom barnomsorgen löper större risk att drabbas av allvarliga arbetsolyckor än genomsnittet på den svenska arbetsmarknaden. Fallolyckor, hot och våld hör till de vanligaste orsakerna.
-
Vibrationsskador drabbar unga snickare
Vibrationer Vibrationer från handhållna verktyg som skruvdragare och slagborrar kan orsaka livslånga skador på händerna. Trots det brister åtta av tio företag i arbetet med att förebygga vibrationsskador, enligt en tillsynsinsats som Arbetsmiljöverket gjort. Unga snickare lyfts fram som en särskilt utsatt grupp.
-

Barn särskilt utsatta på lantbruk
Arbetsolyckor och arbetsskador Nyligen omkom ett barn i en olycka med en traktor på ett lantbruk. Förra året inträffade tre liknande dödsolyckor. Nu gör det nationella initiativet Lantlyftet flera satsningar för att öka säkerheten för barn som bor och vistas på gårdar.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-

Lärare saknar verktyg för att hantera elevers ohälsa
Kompetens Blivande lärare känner ansvar för elevernas hälsa. Men många upplever att utbildningen inte ger dem tillräckliga verktyg för att prata med elever som mår dåligt.
-
Så kan vikariers arbetsmiljö bli bättre
Arbetsmiljöarbete En av fem medarbetare i äldreomsorgen är vikarie och de är nödvändiga för att verksamheten ska fungera. Högskolan i Gävle har i en studie intervjuat chefer kring hur vikarier kan ges bättre förutsättningar och bli mer delaktiga i sitt arbete.
-
Införande av AI kräver koll på arbetsmiljön
AI AI kan effektivisera arbetet, men också skapa stress och förändra yrkesroller. Därför behöver arbetsmiljön vara med i planeringen när ny teknik införs. Det visar en studie från Högskolan i Halmstad där forskarna undersökt hur införande av AI påverkar anställda i IT-branschen.