Ny vägledning för konstnärer som hotats
Publicerat 12 april 2018
Det är inte bara journalister som drabbas av hot och näthat utan även konstnärer och författare. Nu har Konstnärsnämnden tagit fram en digital vägledning för konstnärer som drabbats av hot och hat.
Regeringen tog under förra året fram en handlingsplan för att stärka skyddet för journalister, politiskt förtroendevalda och konstnärer. Parallellt genomförde Konstnärsnämnden för första gången en undersökning av konstnärers arbetsmiljö. Undersökningen visade att konstnärer inte är mer utsatta än andra yrkesgrupper – men för nio procent som hade utsatts för sexuella trakasserier, hot eller
fysiskt våld valde 34 procent att sluta med konstnärlig verksamhet. Resultaten pekade också på att fria konstnärer – utan arbetsgivare – upplevde mindre trygghet.
– Att hjälpa konstnärer hantera hot och hat är därför en viktig arbetsmiljöfråga, säger Åsa Wall, utredare på Konstnärsnämnden.
För att förebygga och ge bättre stöd för den som utsätts finns i dag en guide på Konstnärsnämndens hemsida; "Motverka hot och hat – en vägledning". Här finns information om Arbetsmiljölagen och brottslagstiftning, vad som menas med hot, näthat och trakasserier. Här finns information om hur en anmälan ska göras och att det är viktigt att säga att anmälan rör en yrkesutövning. Dessutom finns länkar och telefonnummer till Brottsofferjouren – en organisation som Konstnärsnämnden samrått med och som nu utbildar sina volontärer i så kallade demokratibrott.
– Vi har träffat deras volontärer, så att de vet vad brotten handlar om när det gäller konstnärer.
Vi ser vägledningen som ett utvecklingsarbete där vi försöker bygga upp kunskap. Det är en ny verksamhet att jobba så här utåtriktat med hot, hat och arbetsmiljö, säger hon.
På hemsidan där vägledningen finns uppmanas besökarna även att lämna synpunkter.
– Vägledningen vänder sig till både konstnärer och uppdragsgivare och de reflektioner vi hittills fått från användarna är att de tycker att det här är viktigt och att det har saknats. Anmälningsgraden för de här brotten är ju väldigt låg och det vill vi åtgärda med vår information, och fånga upp personer som kanske inte ens tänkt att det de utsatts för går att anmäla.
Ladda ner Konstnärsnämndens digitala vägledning för hotade konstnärer:

Carin Hedström
Mer om Hot och våld
-
Hot och våld mellan anställda ökar
Hot och våld • Hot och våld i arbetslivet är ett välkänt problem och fokus brukar ligga på brott som riktar sig mot anställda från kunder och klienter. Men enligt en ny studie har anmälningar om våld mellan anställda nästan fördubblats de senaste fem åren.
-
Lärare upplever större utsatthet än tidigare
Hot och våld • Lärare är en utsatt yrkesgrupp när det gäller allvarliga arbetsolyckor till följd av hot och våld. Att bli slagen eller sparkad när man försöker avvärja bråk mellan två elever eller att få tinnitus av höga skrik är vanliga orsaker till olycksfall, enligt statistik från Afa Försäkring.
-
Skolor brister i arbetet mot hot och våld
Hot och våld • Enligt en ny rapport från Arbetsmiljöverket misslyckas tre av fyra skolor med att förebygga att personalen utsätts för hot och våld.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Historiska fynd där järnvägen ska byggas
Arbetsmiljöarbete • Vid Ostlänkens arkeologiska utgrävning norr om Vagnhärad pågår ett mödosamt och fascinerande arbete. Här, där en framtida järnväg ska dras, gräver arkeologerna fram historien – sten för sten.
-
”Jag skötte alltid mitt jobb och ingen anade något”
Psykisk hälsa • Spelmissbruk på jobbet. Det börjar ofta som ett oskyldigt nöje, men kan snabbt eskalera till ett beroende. Med några klick i mobilen är casinon och betting alltid nära till hands, även på jobbet. Arbetsliv har träffat projektledaren Peter Urelid som dolde sitt spelberoende i flera år – tills bubblan sprack.
-
”Jag vill göra skillnad för mina kollegor”
Uppdrag • Under sina snart 20 år som lärare har Lotta Stare sett arbetsmiljön i skolan förändras. Det är större klasser och mindre tid för förberedelser samtidigt som hot och våld blivit en ständigt aktuell fråga.