
Bild: Aflo Images/D-stocks
Ny global standard gör kvinnors hälsa till en arbetsmiljöfråga
Publicerat 19 augusti 2025
Mens, klimakteriet och hormonella förändringar påverkar många kvinnors vardag men har länge varit tabubelagda ämnen på jobbet. Det ska en ny global standard för kvinnors hälsa ändra på. En organisation som redan börjat jobba med frågorna är Aller Media där medarbetarna bland annat erbjuds hälsosamtal.
Artikeln i korthet
- ISO 45010 är en ny global standard som ska ge vägledning kring hur arbetsplatser kan hantera mens, klimakteriet och hormonella förändringar som arbetsmiljöfrågor.
- Standarden uppmuntrar arbetsgivare att skapa inkluderande arbetsmiljöer genom exempelvis tillgång till mensskydd, anpassade arbetskläder och policyer som tar hänsyn till kvinnors hälsa.
- Aller Media har redan börjat implementera insatser som digitala hälsoresor, utbildningar för chefer och samarbete med ett vårdbolag för att öka kunskap, minska stigma och främja hållbar hälsa för sina medarbetare.
Denna sammanfattning har gjorts med hjälp av AI men är kvalitetssäkrad av en medarbetare på redaktionen.

Två områden som särskilt lyfts i den nya standarden som ska börja gälla nästa år är mens och menopaus. Mens och PMS har det pratats mer om under senare år men inte så mycket om menopaus.
– Kvinnor lever med mens eller menopaus i 40 år eller mer och det påverkar både livet och arbetslivet och det finns behov av en standard som lyfter de här frågorna, säger Sarah Sim som är standardiseringschef på Svenska institutet för standarder (SIS).
Arbetsmiljön behöver ett genusmedvetet perspektiv
Globalt skiljer det mycket när det gäller kvinnors arbetsmiljö och i Sverige har vi jämförelsevis en bra arbetsmiljö, men det finns områden att förbättra, enligt Sarah Sim..
– Vi behöver ha ett genusmedvetande i arbetsmiljöfrågorna. Hur stöttar och inkluderar vi alla på arbetsplatsen? Det kan handla om att ha mensskydd, som vi har på SIS, men det kan också handla om att ha arbetskläder som erbjuder bra komfort. På konsumentsidan ser vi att det mer och mer kommer funktionsplagg som riktar sig mot kvinnor i menopaus.
Standarden för kvinnors hälsa är tänkt att ge arbetsgivare vägledning i hur de kan stötta kvinnor genom arbetslivet. Det handlar om den fysiska arbetsmiljön men också om policyer, riktlinjer och kultur inom organisationen.
– Standarden innehåller inga krav utan ger vägledning och råd. Det finns fördelar inte bara för medarbetarna utan även för organisationerna att arbeta med dessa frågor. Man kan undvika frånvaro eller att medarbetare till och med slutar.
Därför satsar Aller Media på kvinnohälsa

Aller Media inleder under början av hösten ett mer fokuserat arbete för kvinnors hälsa på arbetsplatsen.
– Vi vill skapa en mer inkluderande och hållbar arbetsmiljö där alla medarbetare har möjlighet att må bra – både fysiskt och mentalt. Hormonell hälsa och kvinnohälsa är områden som länge varit underprioriterat, trots att det påverkar många människors vardag och arbetsliv, säger Sara Prosell som är Chief People & Culture på Aller Media.
Aller Media har ett samarbete med vård- och hälsoföretaget Ester Care som också är involverade i arbetet med den nya standarden.
– Det var en viktig faktor i vårt val av samarbetspartner. För oss handlar det inte bara om att erbjuda stöd här och nu – utan också om att framtidssäkra vårt hälsoarbete på ett hållbart och seriöst sätt. Genom samarbetet tar vi ett konkret steg för att öka kunskapen, minska stigmat och erbjuda stöd som faktiskt gör skillnad. Dessutom ligger denna interna satsning fint i linje med våra många kvinnliga läsare och vårt redaktionella innehåll framåt.
Alla medarbetare inom Aller Media får tillgång till en digital hälsoportal med utbildningar samt en kunskapsbank med artiklar och podcastavsnitt med ledande forskare inom området kvinnohälsa. Kvinnliga medarbetare erbjuds också en digital hälsoresa där de förutom tre samtal med specialist får en bedömning av sin gynekologiska, hormonella och reproduktiva hälsa, följt av en personlig och individanpassad plan med rekommendationer från ett tvärprofessionellt team fokuserade på kvinnohälsa, allt för att förbättra deras mående.
– För chefer finns särskilda digitala utbildningar som stärker deras förmåga att förstå hur hormonell hälsa påverkar oss individer, också på arbetstid.
Sara Prosell tycker att det har blivit en ökad uppmärksamhet kring inte bara mens och PMS, utan även kring menopaus.
Vi ser ett växande engagemang och en vilja att prata mer öppet om hur hormonella förändringar påverkar livet och arbetsförmågan, och att det finns stöd och hjälp att få.
– Ja, det märker vi tydligt – både i våra redaktionella varumärken och i samtal internt. Menopaus har länge varit ett område som det inte har pratats så mycket om, men det håller på att förändras. Vi ser ett växande engagemang och en vilja att prata mer öppet om hur hormonella förändringar påverkar livet och arbetsförmågan, och att det finns stöd och hjälp att få. Det är en viktig utveckling, och något vi vill bidra till genom att erbjuda kunskap och stöd.
På frågan om det finns en risk för att kvinnor uppfattas som svaga och mindre kapabla när de här frågorna lyfts fram, svarar Sara Prosell.
– Vår utgångspunkt är att ökad kunskap inte försvagar – den stärker. Genom att prata öppet om kvinnohälsa och erbjuda konkreta verktyg och stöd visar vi att vi tar våra medarbetares hälsa på allvar. Det handlar inte om att problematisera kvinnors arbetsförmåga, utan om att skapa förutsättningar för alla att prestera och må bra – oavsett var i livet man befinner sig. Det är ett led i att bygga en mer empatisk, medveten och jämställd arbetsplats.
ISO 45 010 – Vägledning för mens och menopaus på arbetsplatsen
ISO 45 010 – Vägledning för mens och menopaus på arbetsplatsen är en internationell standard som ska publiceras under 2026. Fram till 6 oktober finns standardutkastet att läsa för möjlighet att skicka in synpunkter genom SIS tjänst Kommentera. För att nå utkastet behöver du registrera ett konto.
Organisationer är också välkomna att engagera sig direkt i arbetet med att vidareutveckla standarden, läs mer här.

Anita Gullberg
Mer om Arbetsmiljöarbete
-
Samtalsmetoden som kan stärka lärarna
Arbetsmiljöarbete • Hur bemöter man en upprörd förälder eller en utåtagerande elev? Många lärare får själva försöka lista ut hur situationerna ska hanteras.
-
Undvik förändringens fem fallgropar
Chef • Att lyckas med förändringsarbete är en av de svåraste och kanske viktigaste delarna i ledarrollen. Förändringskonsulten Ola Rosenlind berättar om nycklarna för att lyckas och fallgroparna du ska undvika.
-
Lästips i sommar
Arbetsmiljöarbete • Har du missat Arbetslivs artiklar i vår? Ingen fara, nu får du chansen igen. Här är vårens mest lästa artiklar.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Så påverkas mångfaldsarbetet av utvecklingen i USA
Mångfald • Bland svenska företag märks en viss osäkerhet efter att amerikanska företag slopat sina mångfalds- och inkluderingsprogram.
-
Lästips i sommar
Arbetsmiljöarbete • Har du missat Arbetslivs artiklar i vår? Ingen fara, nu får du chansen igen. Här är vårens mest lästa artiklar.
-
Fredag den trettonde – olycksdag eller myt?
Arbetsolyckor och arbetsskador • Fredagen den trettonde sägs vara en otursdag. Men är det en ökad risk att gå till jobbet den här dagen?