
Många arbetsgivare väljer ofta personlig fallskyddsutrustning, trots att fasta fallskyddsanordningar hade varit ett möjligt och säkrare val.
Många brister i användningen av fallskydd
Publicerad 7 oktober 2025
Vid arbete på hög höjd ska arbetsgivaren i första hand se till att det finns gemensamma, fasta fallskydd som skyddsräcken och nät. Men många hoppar över det och går direkt på selar och annan personlig skyddsutrustning. Det visar en nationell inspektionsinsats som Arbetsmiljöverket nyligen genomfört.
Artikeln i korthet
- Nationell inspektionsinsats Arbetsmiljöverket har mellan mars 2022 och februari 2025 genomfört över 2 700 inspektioner på 2 500 arbetsplatser inom bygg, anläggning och takarbete. 62 procent av företagen fick krav på åtgärder.
- Fasta fallskydd Trots att arbetsgivare i första hand ska använda gemensamma fallskydd (som skyddsräcken och nät), visar Arbetsmiljöverkets inspektioner att många istället prioriterar personlig skyddsutrustning, som selar.
- Bristande riskbedömning Inspektionen visar också att många företag brister i riskbedömningen inför arbete på hög höjd.
Denna sammanfattning har gjorts med hjälp av AI men är kvalitetssäkrad av en medarbetare på redaktionen.
Fall från höjd är en av de vanligaste arbetsolyckorna och konsekvenserna är ofta allvarliga. Av totalt 98 dödsolyckor i byggbranschen de senaste tio åren har 25 orsakats av just det. Fall från höjd ligger dessutom bakom cirka 300–400 arbetsolyckor med sjukfrånvaro varje år.
Mot bakgrund av det har Arbetsmiljöverket genomfört en treårig inspektionsinsats med fokus på fallskydd. Totalt har myndigheten besökt 2 500 företag inom bygg, anläggning och takarbete. 62 procent av dessa har fått krav på åtgärder och det vanligaste kravet har varit att prioritera personlig fallskyddsutrustning framför gemensamma skyddsåtgärder. Det trots att arbetsgivare i första hand ska försöka ta bort risken att falla med ett gemensamt fallskydd.
– Våra inspektörers samlade bild är att arbetsgivare ofta har valt personlig fallskyddsutrustning, trots att fasta fallskyddsanordningar hade varit ett möjligt och säkrare val. Det kan ha flera orsaker där en kan vara att det är billigare och går snabbare att satsa på personlig skyddsutrustning, säger Denisa Samuelsson på Arbetsmiljöverket.
Stress och tajta deadlines får aldrig vara en ursäkt för bristande säkerhet och dålig arbetsmiljö.
Det näst vanligaste kravet har gällt bristande riskbedömning. Arbetsgivaren ska göra en bedömning av vilken fallskyddsutrustning som behövs men i vissa fall har det ansvaret överlåtits på de anställda. I andra fall har arbetsgivaren låtit underentreprenörer genomföra riskbedömningen. Instruktioner och rutiner kring användningen av skyddsutrustningen brister också.
– De brister som vi sett vid inspektionerna visar att arbetsgivarnas arbetsmiljöarbete ofta inte är tillräckligt organiserat för att förebygga fallrisker. Det här är problem som hela branschen måste arbeta med. Vi vet att det kan vara stressigt och tajta deadlines på byggen, men det får aldrig vara en ursäkt för bristande säkerhet och dålig arbetsmiljö, säger Denisa Samuelsson.
Om tillsynsinsatsen
Totalt har Arbetsmiljöverket genomfört över 2 700 inspektioner på 2 500 arbetsställen inom bygg, anläggning och takarbete. Nio av tio företag var små med 5–50 anställda. Inspektionen har pågått mellan mars 2022 och februari 2025.
Arbetsmiljöverket

Marianne Zetterblom, chefredaktör och ansvarig utgivare
Läs fler artiklar av Marianne Zetterblom
Mer om Skyddsutrustning
-

Så vet du om andningsskyddet fungerar
Skyddsutrustning Byggen och nagelsalonger är arbetsmiljöer där luften kan innebära en fara. Då kan andningsskydd skydda. Men bara om du använder dem rätt.
-

Hälften drabbas av fotproblem – så kan du förebygga
Skyddsutrustning Omkring hälften av alla som använder skyddsskor i arbetet upplever fotbesvär. Men det finns en hel del att göra för att förebygga och mildra besvären.
-

Kläder bästa skyddet mot hudcancer
Arbetssjukdomar Hudcancer ökar stadigt i Sverige och solens strålar är den största riskfaktorn. Den som jobbar utomhus ska främst tänka på att skydda sig med kläder samt begränsa tiden i solen. Effekten av solkräm är liten och osäker, enligt en ny forskningsrapport.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-

Föräldraledighet bra för företagets innovationskraft
Arbetsmiljöarbete Oroar du dig för hur det ska gå på jobbet när din klippa till kollega går på föräldraledighet? Tänk om. En ny studie visar nämligen att föräldraledighet gynnar innovationen i små eller medelstora företag.
-

Emojis kan få dig att framstå som mindre kompetent
Kompetens Smileys, tummen upp och skrattande ansikten används dagligen i mejl och chattar på jobbet. Men enligt forskare vid University of Ottawa kan emojis påverka hur kompetent och trovärdig du uppfattas.
-

Val av nagelsalong kan påverka arbetsmiljön
Kemikalier Skadliga kemikalier, dålig ventilation och långa arbetsdagar är exempel på brister som uppmärksammats vid tillsyn av nagelsalonger.