Jag vill tacka jobbet!

Ibland funderar jag på vad som hade hänt om jag inte sett den där jobbannonsen ”Sökes: guide på tyska och engelska” på en anslagstavla på universitetet där jag pluggade (ja så gammal är jag att annonser kunde vara uppsatta med häftstift på en fysisk tavla). Vad hade hänt om jag inte fått jobbet? Tanken svindlar! Då hade jag förmodligen aldrig träffat min livskamrat och våra tre fantastiska barn hade inte kommit till världen. På temat ”tack vare jobbet …” har vår reporter Gerd Eriksson intervjuat fyra människor med fyra helt olika livsöden om vad jobbet betytt för dem. Den övningen kan faktiskt vara ganska nyttig att göra ibland. När det blir kolsvart klockan tre, kollegorna är dumma, jobb hopar sig och du är kallad till ett heldagsmöte om kvalitets- och ledningssystem – då kan du öva dig på att tänka ”tack vare jobbet har jag …”. Och även om jobbet inte lett till livsavgörande händelser är själva jobbgemenskapen viktigare nu än på länge.
Att komma in i värmen, ta en kopp kaffe och prata med min fina kollega gjorde att jag fick fast mark igen.
När jag traskade till jobbet den 24 februari i år och lyssnade på nyheten om att Ryssland invaderat Ukraina gungade marken under fötterna. Men att komma in i värmen, ta en kaffe och prata med min fina kollega – hon som alltid tycker lika som jag, gjorde att jag fick fast mark igen.
Läs intervjun med fyra personer som berättar vad jobbet betytt för dem.
Marianne Zetterblom, Chefredaktör för Arbetsliv
Mer om Krönika
-
Kvinnan på golvet var jag
Krönika
-
D’Artagnan hade blivit yr av lösenordsterrorn
Krönika
-
”Det kändes som att jag var en majbrasa”Det kändes som att jag var en majbrasa”Det kändes som att jag var en majbrasa”
Krönika
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Mer om arbetsmiljö
-
Historiska fynd där järnvägen ska byggas
Arbetsmiljöarbete Vid Ostlänkens arkeologiska utgrävning norr om Vagnhärad pågår ett mödosamt och fascinerande arbete. Här, där en framtida järnväg ska dras, gräver arkeologerna fram historien – sten för sten.
-
”Jag skötte alltid mitt jobb och ingen anade något”
Psykisk hälsa Spelmissbruk på jobbet. Det börjar ofta som ett oskyldigt nöje, men kan snabbt eskalera till ett beroende. Med några klick i mobilen är casinon och betting alltid nära till hands, även på jobbet. Arbetsliv har träffat projektledaren Peter Urelid som dolde sitt spelberoende i flera år – tills bubblan sprack.
-
”Jag vill göra skillnad för mina kollegor”
Uppdrag Under sina snart 20 år som lärare har Lotta Stare sett arbetsmiljön i skolan förändras. Det är större klasser och mindre tid för förberedelser samtidigt som hot och våld blivit en ständigt aktuell fråga.