Det utmärker Sveriges bästa arbetsgivare
Publicerat 14 augusti 2019
Lagom stora arbetsgrupper är en av de viktigaste faktorerna för en trivsam arbetsmiljö. Det säger Tina Ekström, vd på Nyckeltalsinstitutet som varje år utser Sveriges bästa arbetsgivare.
Segrarna i utmärkelsen Sveriges bästa arbetsgivare är indelade i fyra klasser: "Mest attraktiva arbetsgivare" är fastighetsbolaget Jernhusen, "Mest jämställda arbetsplats" är Sveriges Radio, "Bäst hälsoindex och mest hållbara arbetsgivare" är innovationsmyndigheten Vinnova och "Bäst hälsoindex" gick till en enhet inom byggbolaget Peab.
När Tina Ekström ska nämna kriterier som är gemensamma för vinnarna är det en faktor som står ut, nämligen arbetsgruppens storlek.
– Det är i en arbetsgrupp på mellan tolv och femton personer som vi mår bäst. När det var fler i en grupp kunde vi se att både korttidsfrånvaron och de längre sjukskrivningarna ökade.
Hon säger att detta med stora arbetsgrupper också är en jämställdhetsfråga. De 20 procent mest kvinnodominerande organisationerna i Sverige har i genomsnitt 20 anställda per chef. De 20 procent mest mansdominerande verksamheterna har i genomsnitt 8 anställda per chef.
Om arbetsgruppens storlek är det som ger störst effekt på arbetsvillkoren så kommer ledarskapet på andra plats därefter lika karriärmöjligheter.
Branscher där det finns flest attraktiva arbetsgivare – alltså företag med goda arbetsvillkor -är: It/telekom, fastighets-, energi och finansbranschen och statliga myndigheter.
Vilka frågor skulle du själv ställa till en arbetsgivare om du sökte jobb där?
– Jag skulle fråga vem som är min chef, hur många som delar på samma chef, möjligheten till kompetensutbildning och karriär. Helt enkelt om det är ett företag som tar hand om mig som anställd, säger Tina Ekström som är VD på Nyckeltalsinstitutet.
Varje år gör Nyckeltalsinstitutet mätningar av arbetsvillkoren hos en rad olika arbetsgivare och omvandlar dem till faktiska tal. Några av faktorerna de tittar på är genomsnittslön, karriärmöjligheter, gruppstorlek, sjukfrånvaro, kompetensutveckling, föräldraskap och anställningsvillkor. Årets mätningar baserar sig på index från 700 000 medarbetare hos 330 arbetsgivare.
– Genom att mäta kontinuerligt skapar man sig som arbetsgivare en förståelse för hur medarbetarnas villkor ser ut. Visst är medarbetarenkäter bra, men de behöver kompletteras med kvantitativa data om hur det faktiskt ser ut. Våra nyckeltal kan ge förklaringar till reaktioner och upplevelser, säger Tina Ekström som är VD på Nyckeltalsinstitutet.
Hon menar att mätningen ger svart på vitt och gör att man som arbetsgivare inte behöver gå vilse i vad som egentligen är problemet. Kanske har man trott att missnöjet bland medarbetarna berott på löneskillnader eller att sjukfrånvaron varit större än i andra företag.
– De faktiska talen är till hjälp. De kan visa att det varken är löneskillnaderna eller sjukfrånvaron som egentligen är problemet på en arbetsplats utan nåt helt annat.

Gerd Eriksson
Mer om Arbetsmiljöarbete
-
Mest läst i vår
Arbetsmiljöarbete • Har du missat Arbetslivs artiklar i vår? Ingen fara, nu får du chansen igen. Här är vårens mest lästa artiklar.
-
Utredningen om ny arbetsmiljöstrategi klar
Arbetsmiljöarbete • Nu är förslaget till en ny arbetsmiljöstrategi klart. Grön omställning, digital arbetsmiljö och AI är nya områden som föreslås.
-
Fördomar större hinder än synnedsättningen
Arbetsmiljöarbete • Med rätt tekniska hjälpmedel kan personer med synnedsättning jobba med allt från administration till dataprogrammering.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Ledarskap
-
Planera för en sommar utan jobb
Återhämtning • Det finns strategier, både på organisations- och individnivå, som gör att du faktiskt kan få den återhämtning du så väl behöver i sommar.
-
Varannan chef möter härskartekniker
Arbetsklimat • Nästan varannan chef uppger att de dagligen eller varje vecka ser exempel på härskartekniker hos sina medarbetare.
-
Exitsamtal – en underskattad möjlighet
Chef • Många missar att fånga in vad de som slutar har för insikter. Susanne Adawi vill att exitsamtalet är lika självklart som introduktionen.