Slumpen styr hälsofrämjande arbete
Publicerad 21 mars 2016
Arbetsgivarna vill helst fatta beslut om förebyggande och hälsobefrämjande åtgärder utifrån metoder som är ordentligt utvärderade. Samtidigt pekar en ny studie på att det sällan blir så i verkligheten.
Malin Lohela Karlsson på Karolinska Institutet har i en ny studie tittat närmare på hur det går till när framförallt HR-chefer och arbetsmiljöstrateger bestämmer sig för att investera i hälsofrämjande åtgärder. Resultatet visar att många gånger kan besluten fattas helt slumpmässigt.
– Vi har intervjuat ett tjugotal personer som har mandat att fatta den här typen av beslut, och det visade sig att det är ganska vanligt att man bestämmer sig för en insats eller inköp av en tjänst efter att antingen en säljare ringt eller att man fått tips av någon bekant i sitt nätverk, säger hon.
Samtidigt uttryckte deltagarna i forskningsstudien att de önskat att metoderna eller insatserna som de bestämde sig för var ordentligt utvärderade, gärna via forskning.
– Jag tror att det många gånger handlar om brist på information. Om man inte vet var man ska leta för att ta reda på vilka typer av insatser som finns för att kunna förebygga eller åtgärda de problem som finns på arbetsplatsen, eller om man inte kan hitta information om hur effektiv en viss insats är, så är det svårt att göra bra och genomtänkta val.
Malin Lohela Karlsson anser att det finns en risk att företag eller organisationer som saknar en genomtänkt plan för sitt arbete därför väljer fel insatser. Vill man till exempel minska sjukfrånvaron eller stressnivåerna bland de anställda gäller det att lägga resurserna på det som ger avsedd effekt.
Studien ska användas som underlag för fler undersökningar i en större skala och omfatta fler arbetsgivare.
– Jag hoppas att resultaten ska kunna användas av alla som arbetar med frågor om arbetshälsa, och på så sätt bidra till en reflektion kring hur och varför man väljer vissa insatser så att de åtgärder som genomförs blir anpassade utifrån de behov som finns i verksamheterna.
Studien heter "Incitament för hälsofrämjande och preventiva arbetsplatsinterventioner".
Peter Fredriksson
Läs fler artiklar av Peter Fredriksson
Mer om Arbetsmiljöarbete
-

När barnets skolfrånvaro påverkar jobbet
Arbetsmiljöarbete Föräldrar till hemmasittande barn med omfattande frånvaro från skolan tvingas ofta gå ner i arbetstid – och en del blir sjukskrivna. För arbetsgivaren kan flexibilitet vara avgörande för att medarbetaren ska kunna fortsätta jobba.
-

Så leder du förändring på jobbet
Kompetens Förändringar på jobbet väcker ofta oro och motstånd. För dig som leder förändringen gäller det att förstå reaktionerna.
-

Nya riktlinjer för hjärt-lungräddning
Arbetsmiljöarbete Arbetsplatsen har en viktig roll i beredskapen vid hjärtstopp. Nya riktlinjer för hjärt-lungräddning lyfter vikten av hela kedjan som räddar liv.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Hälsa
-

Efter utbrottet – se över skyddet mot mässling
Smitta För personal inom sjukvården samt anställda som reser mycket i sitt arbete kan det finnas anledning att se över sitt skydd mot mässling, enligt Tiia Lepp, utredare på Folkhälsomyndigheten.
-

God kondition skyddar mot stress
Må bra Långvarig stress ökar risken för hjärt-kärlsjukdom. Men god kondition kan ha en skyddande effekt. En ny studie visar att stressade personer med bra kondition hade bättre värden på flera faktorer som påverkar risken för hjärt-kärlsjukdom.
-

Så får du bäst återhämtning på lunchrasten
Återhämtning Aktiviteter som i bryter av från arbetet kan göra det lättare att fylla på med energi inför resten av arbetsdagen.