
Foto: Istock
Lärare pressas av föräldrakontakter
Publicerad 29 april 2026
Samarbetet mellan hemmet och skolan är viktigt för elevernas lärande och utveckling. Men många lärare upplever att kontakten med föräldrar har blivit en allt större utmaning. Men med ganska enkla insatser skulle lärarnas arbetsmiljö kunna förbättras, enligt en ny studie.
Förändringar i samhället, utbildningsreformer och inte minst den digitala kommunikationen har förändrat villkoren för kontakter mellan lärare och föräldrar. Forskare från Linnéuniversitetet har undersökt hur det påverkar lärarnas arbetsmiljö och hur man klarar av att sätta gränser.
– Föräldrars inflytande över skolan har ökat. Kommunikationen genom sms, mejl och digitala plattformar har blivit enklare, men det bidrar också till att lärarnas arbete intensifieras och att gränserna mellan arbete och privatliv suddas ut, säger Eva Klope, lektor i pedagogik vid Linnéuniversitetet, som tillsammans med Maria Hedlin, Marina Wernholm och Ulrika Bossér står bakom studien.
Ifrågasätter bedömning
Studien skiljer mellan arbetsrelaterade gränser som handlar om balansen mellan arbete och privatliv och professionella gränser som handlar om kontroll över undervisning och bedömning.
– Professionella gränser utmanas när föräldrar ifrågasätter bedömningar, ställer krav på hur undervisningen ska anpassas för det egna barnet eller agerar som kunder i relation till skolan. De lärare vi intervjuat är verkligen måna om att skapa goda relationer med föräldrar och uppskattar kontakterna med föräldrar. När kontakterna präglas av tillit till lärarnas profession så uppfattas de sällan som problematiska av lärarna.
Forskarna har intervjuat lärare och rektorer samt haft fokusgrupper med föräldrar och elever. I fokusgrupperna fanns en medvetenhet om att lärare kan ha en pressad arbetssituation. Föräldrar beskriver att de mejlar lärare på kvällar och helger, eftersom det ofta är då de har tid men att de i allmänhet inte förväntar sig att få svar då. Många säger att de blivit förvånade när de fått svar sena kvällar eller helger, men uppskattar samtidigt snabba svar.
Saknas riktlinjer för föräldrakontakter
I studien analyserades också 46 skolors systematiska arbetsmiljöarbete och det visade sig att det finns få riktlinjer för hur lärare ska hantera föräldrakontakter.
– Vi blev lite förvånade över det. Det här har varit en omdiskuterad fråga i både media och inom lärarfack, därför trodde vi att det skulle finnas med i arbetsmiljöarbetet. Kanske är det så att lärare och rektorer är så måna om att skapa goda relationer med hemmen att man inte betraktar det som en arbetsmiljöfråga, inte ens när det blir lite för mycket.
Som ett resultat av detta har studien tagit fram ett antal åtgärder som kan förbättra arbetsmiljön när det gäller föräldrakontakter.
Åtgärder som kan förbättra lärares arbetsmiljö
- Ta fram gemensamma riktlinjer för när och hur föräldrakontakter ska ske (helst vardagar dagtid).
- Ge lärare tjänstetelefon för att minska behovet av att använda privata nummer.
- Utveckla kollegiala arbetssätt med tydliga rutiner, förebyggande strategier och utrymme för kollegialt stöd.
- Undvik att driva upp arbetstempot – enas om gemensamma förhållningssätt kring tillgänglighet.
- Lyft frågan om föräldrakontakter redan i lärarutbildningen för att stärka professionellt bemötande.
Källa: Eva Klope

Anita Gullberg
Mer om Arbetsmiljöarbete
-
Arbetsanpassning behöver inte vara så svårt
Arbetsmiljöarbete Arbetsanpassning kan upplevas svårt, men behöver varken vara stort eller dramatiskt. Oftast handlar det om små justeringar som gör att en medarbetare fungerar bättre i jobbet.
-

Fallolyckan fick honom att bli skyddsombud
Uppdrag Efter en svår fallolycka började betongarbetaren Anton Nijohsson lägga märke till riskerna på byggarbetsplatserna där han jobbade, och kort därpå blev han skyddsombud.
-

OSA-föreskrifterna fyller tio år – så har det gått
Arbetsklimat Med OSA-föreskrifterna blev arbetsgivarens ansvar för att förebygga stressrelaterad ohälsa tydligare. Trots det ökar sjukskrivningarna.
Prenumerera på nyhetsbrevet
Ja tack, jag vill få nyheter, inspiration och tips till min mejl varje vecka – helt utan kostnad.
Papperstidning
Få tidningen till din brevlåda fyra gånger per år – helt utan kostnad. Du får fördjupande reportage, tipsinriktade artiklar och kan inspireras av hur andra jobbar med arbetsmiljö.
PrenumereraSenaste om Forskning
-

När livet krisar kan chefen vara ett stöd
Kris Den som blir sjukskriven på grund av stress har ofta varit utsatt för hög belastning under lång tid. Arbetsgivaren kan underlätta för en medarbetare genom att anpassa arbetsuppgifter och visa öppenhet för att prata även om sådant som sker utanför arbetet.
-
Ledarskapet avgörande för kompetensutveckling
Kompetens Vad är det som får oss att växa och utvecklas på jobbet? En ny avhandling visar att det inte främst handlar om kurser och utbildningar utan om ledarskapet. Chefers förmåga att lyssna, stötta och ge mening åt arbetet är avgörande.
-

Mobilvanor på jobbet speglar arbetsmiljön
Arbetsklimat Att kollegor fastnar i mobilen i stället för att prata med varandra på rasten kan vara ett tecken på att arbetsklimatet inte är bra, enligt en studie från Göteborgs universitet.