Sveriges bussförare utbildas i konflikthantering

Få yrkesgrupper är så utsatta för hot, våld och allmänt otrevliga situationer som landets bussförare. De möter både trakasserier och irritation. Men med ökad kunskap om konflikter och genom att reflektera över sitt eget beteende, går det att hantera farliga situationer. Snart är alla 200 handledare färdiga för att i sin tur utbilda landets bussförare ute på företagen.

Aktuellt material

– En vanlig orsak till att en konflikt trappas upp är att någon känner sig trängd och går till motangrepp, säger Alex Tilly, legitimerad psykolog och utbildare av handledare.

– Genom att bussföraren visar på alternativ går det dock att skapa en känsla av handlingsutrymme. Detta är lättare om föraren på förhand har formulerat några lämpliga strategier för olika situationer, säger Alex Tilly.

Prevent har snart utbildat runt 200 handledare. De utbildar i sin tur landets bussförare. I första hand är målet 6000 stycken fram till mars 2011, men avsikten är handledarna även därefter ska fortsätta utbilda.

Flera av handledarna har redan satt igång utbildningen ute på företagen. Till sin hjälp har de bland annat en cd med filmsekvenser och skriften ”Konflikhantering för bussförare”, som alla utbildade får. Dessutom distribueras till samtliga bussförare den nya broschyren ”Konflikttipsaren för bussförare”.

Tolv tips att klara en konflikt
I skriften presenteras den så kallade konflikttriangeln; den som klarar att hålla fokus på sakfrågan och kontrollera sina egna känslor har större förutsättningar att inte dras med.

Tips som kan bryta upptrappning av en konflikt:

1. Ge alternativ som samtidigt räddar ansiktet
2. Sätt gränser
3. Använd jag-budskap
4. Använd humor
5. Var vänlig och artig
6. Be om ursäkt
7. Hantera rena provokationer
8. Lyssna aktivt
9. Använd de andra passagerarna om de vill hjälpa till
10. Få ledaren i en grupp på din sida
11. Var medveten om ditt kroppsspråk
12. Välj dina strider

Det är Alex Tilly som skrivit ”Konflikttipsaren för bussförare”. Han är legitimerad psykolog och specialiserad i konflikthantering. Alex Tilly har skrivit utbildningsmaterial och utbildar även andra yrkesgrupper i ämnet.

Skriften ”Konflikttipsare för bussförare” delas ut vid utbildningarna och kan hämtas som pdf på www.prevent.se/yrkesforare.

Kontakt:
Charlotte Wikholm, projektledare Prevent, 08-402 02 57
Monica Lörnbo, projektledare Prevent, 08-402 02 45
Alex Tilly, psykolog och författare, 0709-36 97 89