Sen semester allt vanligare

  • Text: Marianne Zetterblom  |  
  • Publicerad: 2012-09-10

Svenskarnas semestervanor håller på att förändras. Allt fler väljer att lägga sin semester sent på sommaren och många väljer att dela upp sin semester.

Svenskarna blir allt mer kontinentala i sina semestervanor. I augusti förra året tog 22,6 procent ut semester i augusti jämört med 12,5 1990. Under samma period har julisemestrandet minskat med nästan fem procentenheter, vilket tyder på att allt färre är bundna av den så kallade industrisemestern.

Fler svenskar verkar också dela upp sin semester i flera kortare semestrar och många väljer att ta semester under det mörka vinterhalvåret. Nästan 5 procent av svenskarna tog semester i januari förra året mot 2,9 i januari 1990.

– Återhämtning är en färskvara som inte går att lagra. Sommarens semesteråterhämtning försvinner oftast inom två veckor, särskilt om man upplever stress på jobbet, säger Kerstin Redig, legitimerad psykolog på Stressmottagningen i Stockholm.

artikelkommentarer

Kommentarer

Jag tillhör de lyckliga som kan planera in sin semester själv för att t ex kunna resa med resten av familjen samtidigt. Tyvärr har många inte denna möjlighet. Alla borde ha rätt att ta åtminstone 3 veckor när man själv önskar eller kompenseras kraftigt ifall man inte tillåts göra det.

Kan man lita på denna rapport. Hur många av oss som jobbar inom vården har blivit nästa tvugna att ta semester tidigare eller senare på året. Om man över huvudtaget får någon semester. Det är brist på sjuksköterskor och det märks under sommar månaderna. Arbetsgivaren vet om detta och väntar med att annonsera, samtidigt vet arbetsgivaren om att personalen tänker på varandra. Och går med på att arbeta med minskad personalstyrka, vilket kan leda till allvarliga fel i vården. Och vems är felet då, ja det är ditt..

Kommentera artikel
(?) Jag godkänner villkoren
Sömn

Händer det att du har svårt att sova på grund av jobbtankar?




Se resultatet
Senast kommenterade
Kommentarsbubbla
Marianne Zetterblom - 20 maj
Hej! Du kanske kan höra med forskarna som jobbar med studien. ...
Kommentarsbubbla
Susanne Bjers - 18 maj
Tycker detta låter väldigt intressant. Har själv blivit först utsatt för ...
Kommentarsbubbla
Ronny Fredriksson - 15 maj
Vi håller precis på att titta på AFAs app/system IA.....kanske vora något ...