Sedan två år tillbaka erbjuder Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas och transpersoners rättigheter (RFSL) hbt-certifiering.

Stort intresse för hbt-certifiering

  • Text: Marianne Zetterblom  |  
  • Publicerad: 2010-02-08

Folktandvården i Uppsala län är en av de verksamheter som valt att hbt-certifiera sig. Bättre bemötande av patienterna och ett öppnare klimat på jobbet är syftet med certifieringen.

Dela med andra

Sedan två år tillbaka erbjuder Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas och transpersoners rättigheter (RFSL) hbt-certifiering. Hittills är det främst verksamheter inom vården, både privata och kommunala, som valt att certifiera sig. Eva Ljung, tandvårdsdirektör vid Folktandvården i Uppsala län, hoppas att certifieringen ska göra dem till en mer attraktiv arbetsgivare.

– Inom tandvården har vi extremt svårt att rekrytera nya tandläkare och vi måste verkligen jobba på att vara en bra arbetsgivare. Ska vi kunna konkurrera måste det vara högt i tak. Man ska kunna prata om allt, och är man hbt så ska man vara bekväm med att kunna berätta om det och vara öppen med sin livssituation på arbetsplatsen, säger Eva Ljung.

Ett bättre bemötande av patienterna är ett annat syfte med certifieringen. Bland annat vad gäller barn eftersom Folktandvården har många minderåriga patienter.

– I dag finns fler typer av familjekonstellationer än mamma-pappa-barn. Därför måste vi vara på vår vakt hur vi uttrycker oss. Istället för att fråga om mamma eller pappa brukar borsta tänderna kan man fråga om någon vuxen brukar hjälpa till, säger Eva Ljung.

Certifieringsprocessen tar mellan sex och åtta månader och består av en grundutbildning i hbt-frågor samt en fördjupning i den egna verksamheten.

– Det handlar om att synliggöra mönster på den egna arbetsplatsen och börja diskutera normer och förhållningssätt till varandra men också de vi möter i jobbet. Allt hänger ihop. Har man inte ett bra klimat arbetskamrater emellan så har man inte det utåt heller, säger Anette Sjödin, certifieringsansvarig på RFSL.

Hittills har intresset varit stort och det finns certifierade verksamheter i Stockholm, Jönköping och Eskilstuna. Alla som har certifierat sig får en särskild logga att använda exempelvis på sin webbplats.

– Det här är ett sätt att synliggöra att man arbetar tydligt och målinriktat med bemötandefrågor, säger Anette Sjödin.

Fotnot: Hbt är en förkortning för homosexuella, bisexuella och transpersoner.  

artikelkommentarer
Kommentera artikel
(?) Jag godkänner villkoren