Sveriges kommuner och landsting (SKL) ska utbilda svenska kommuner och landsting i hur de kan ställa etiska krav vid upphandling av varor. Med hjälp av ett nytt stöddokument ska beställarna kunna kontrollera att leverantörerna har en bra arbetsmiljö och att varorna inte är tillverkade av barn- eller slavarbetare.
Anders Knape är ordförande för Sveriges kommuner och landsting (SKL). Han menar att det tidigare funnits en del frågetecken kring vilka möjligheter som svenska kommuner och landsting har att ställa etiska krav vid upphandlingen. Efter att SKL:s jurister gått igenom reglerna finns det inte längre några tveksamheter om att det är tillåtet att ställa etiska krav vid upphandlingen.
– Med stöd från SKL kan kommuner och landsting framöver välja att köpa varor av leverantörer som följer de etiska krav som beställaren ställer, säger han och tillägger att det inte bara handlar om att motverka slavarbetslika förhållanden. Minst lika viktigt är att arbetstagarna får organisera sig fackligt och att arbetsgivaren följer ILO:s grundläggande konventioner.
I och med att alla svenska kommuner och landsting har rätt att ställa etiska krav på varorna innebär det ökade krav på att kontrollera hela produktions- och distributionskedjan.
Fabriksinspektioner är dyra och tidsödande vilket gör att mindre kommuner ofta inte har råd att skicka egna inspektörer. För att även små beställare ska klara av att följa upp de etiska kraven har SKL tagit fram ett stöddokument för upphandling av inspektionstjänster. Förutom stöddokumentet ska SKL även hålla kurser under det kommande året för att som arbetar med den här typen av frågor.
Stöddokumentet innehåller:
-
uppföljningsformulär där leverantören ska besvara frågor för att visa att denne uppfyller kraven på etiskt ansvarstagande
-
förklaringstexter till leverantören
-
bedömningsmall som ska hjälpa upphandlaren att bedöma de svar som leverantören lämnar
-
mallar för upphandling av leverantörsinspektioner
-
protokoll för avrapportering från en leverantörsinspektion.